VaticanNews.va

   18. 1. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8745
Poslechem z webových stránek.5380
Četbou textů na webových stránkách.8234
Poslechem i četbou.5231


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Motu proprio Spiritus Domini: Služba lektora a akolyty rozšířena na ženy

Popelec v koronavirové době

Modlitba chvály


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

30.11.2020 

Papežovo poselství patriarchu Bartolomějovi: Vzájemná láska a dialog vedou k cíli

Vatikán/ Istanbul. Oficiální Vatikánská delegace odcestovala do sídla Ekumenického patriarchátu v Istanbulu. Pandemie nezastavila tradiční návštěvu zástupců Svatého stolce na svátek titulárního patrona sv. Ondřeje, uctívaného jako zakladatele konstantinopolské církve.

Vedení Papežské rady pro jednotu křesťanů, tedy jejího předsedu kardinála Kurta Kocha, sekretáře biskupa Briana Farrella a podsekretáře mons. Andreu Palmieriho, přijal v neděli ekumenický patriarcha Bartoloměj. Dnes mu osobně předali zvláštní papežské poselství každoročně formulované k svátku apoštola Ondřeje, které bylo předneseno na závěr Božské liturgie v patriarchálním chrámu sv. Jiří.

Papež František v úvodu připomíná činorodou lásku, apoštolskou horlivost a vytrvalost sv. Ondřeje jako zdroj povzbuzení v těchto „těžkých a kritických časech“. Vzpomíná na setkání s patriarchou Bartolomějem na mezinárodním a mezináboženském mítinku za mír na římském Kapitolu letos v říjnu (20. října). „Vedle výzev, kladených před nás současnou pandemií, sužují války nadále mnoho částí světa a vynořují se nové ozbrojené konflikty, ožebračující životy bezpočtu mužů a žen. Veškeré iniciativy na národní i mezinárodní úrovni směřující k posílení míru jsou bezpochyby užitečné a potřebné, neboť konflikty a násilí neustanou dokud všichni lidé nedosáhnou hlubšího vědomí, že jsou za sebe navzájem zodpovědní jako bratři a sestry. V tomto světle mají křesťanské církve, společně s dalšími náboženskými tradicemi, primární povinnost nabízet příklad dialogu, vzájemné úcty a praktické spolupráce,“ píše papež František ve svém poselství.

 

Svatý otec dále připomíná, že ekumenický konstantinopolský patriarchát vyjádřil touhu po jednotě ještě dříve než katolická církev a další církve zahájily pravidelný dialog. Cituje v tom kontextu encykliku Svatého synodu vydanou přesně před sto lety, jejíž slova – jak papež konstatuje – zůstávají platná i nadále: „Jsou-li  církve inspirovány láskou a kladou ji nade všechno ostatní ve svém posuzování druhých a ve vztazích mezi sebou, namísto zvětšování a rozšiřování existujících nesouladů, budou schopny je zmírňovat a umenšovat nakolik je to možné; a budou-li prosazovat vytrvalý bratrský zájem o situaci, stabilitu a prosperitu jiných církví, dychtivě bdít nad tím, co se v těchto církvích děje, usilovat o jejich důkladnější poznání a budou-li připraveny podat pomocnou ruku a podporu kdykoli vyvstane taková příležitost, pak se jim podaří učinit a dosáhnout mnoha dobrých věcí k slávě a užitku obou zainteresovaných, celého křesťanského těla a ve prospěch věci jednoty.“ – Cituje papež František ze sto let starého dokumentu pravoslavného Svatého synodu.

Na závěr Petrův nástupce děkuje Bohu za růst vzájemných vztahů v uplynulém století, jakkoli „nadále toužebně očekáváme obnovení plného společenství vyjádřeného účastí na témže eucharistickém oltáři. Přestože k němu zůstávají některé překážky, věřím, že kráčíme-li společně ve vzájemné lásce a věnujeme se teologickému dialogu, dojdeme cíle,“ dodává papež v poselství ekumenickému patriarchovi Bartoloměji u příležitosti patronátního svátku sv. Ondřeje.

Výměna delegací opětovaná z pravoslavné strany na slavnost sv. Petra a Pavla, není pouhou zdvořilostní návštěvou. Slouží k upevňování bratrských vztahů mezi oběma církvemi. Při několika příležitost přicestoval do Říma rovněž konstantinopolský patriarcha a tři papežové navštívili al Fanar ve svátek sv. Ondřeje: Jan Pavel II. v roce 1979, Benedikt XVI. v roce 2006 a František v roce 2014.

„Tato návštěva v prvním sídle pravoslavné církve jasně ukazuje vůli celé katolické církve kráčet kupředu po cestě směřující k jednotě všech a rovněž přesvědčení, že znovunastolení plného společenství s pravoslavnou církví je etapou zásadního významu pro pokrok celého ekumenického hnutí.“- Řekl Jan Pavel II. 30. listopadu 1979 před tehdejším patriarchou Demetriem.

Benedikt XVI. při návštěvě v al Fanar 29. listopadu 2006 připomněl přínos východní církve pro teologii a upevňování víry: „V této části východního světa se konalo sedm ekumenických koncilů, které pravoslavní a katolíci uznávají jako závazné pro víru a disciplínu církve. Právě tyto koncily představují trvalé milníky a průvodce na cestě k plné jednotě.“

29. listopadu 2014 pak papež František v al Fanar zdůrazňoval bratrský vztah Petra a Ondřeje: „Byli pokrevními bratry, avšak setkání s Kristem je proměnilo v bratry ve víře a v milosrdné lásce. A v tomto radostném večeru, při této modlitební vigilii bych chtěl především zdůraznit: Byli bratři v naději – a naděje nezklame! Jaká je to milost, Svatosti, že můžeme být bratry v naději Zmrtvýchvstalého Pána! Jaká milost – a jaká odpovědnost – že můžeme kráčet společně v této naději, podpíráni přímluvou svatých bratří apoštolů Ondřeje a Petra! A s vědomím, že tato společná naděje nezklame, nikoli proto, že je založena na nás a našich ubohých silách, nýbrž na Boží věrnosti.“(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež vyzval k modlitbě za jednotu křesťanů a bratrskému dialogu s Židy           

Papež František nablízku Indonésanům zasaženým zemětřesením

Papež kondoloval k úmrtí bývalého almužníka

Modlitba, půst a informační kampaň na obranu života

Kardinál Dolan vyzval Bidena k důslednosti v boji proti násilí

Papež: Ve služebných gestech se projevuje Bůh

Benedikt XVI. napsal kardinálu Bozanićovi: Modlitba a blízkost po zemětřesení

Iráčtí křesťané se modlí za uskutečnění papežské cesty

Kardinál Czerny: Budoucnost má jedině kultura nezištného přijetí

Vatikánská muzea plánují otevření na 1. února

Biskup Varden: O vnitřním životě už neumíme mluvit, ale stále ho hledáme

Benediktovy Vánoce bez rodného bratra

 Nově na webu
Svatý otec: Každé Boží povolání je iniciativou Jeho lásky

Publicistika: Relikvie, ostatky a Světlo světa

Publicistika: Jako sirotci hledající otce…

Rozhovory: Nadějí jsme zachráněni

Homilie: Zkušenost poznání

Archiv zpráv leden 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti