Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

10.12.2020 

Papež: Charitativní činnost církve čerpá z evangelia a směřuje k němu

Vatikán. Úřad pro službu integrálnímu lidskému rozvoji dnes odpoledne zorganizoval videokonferenci zaměřenou na humanitární krizi v Sýrii a Iráku. Zúčastnili se jí zástupci asi padesáti charitativních katolických organizací, představitelé lokálních biskupských konferencí a jiných církevních institucí, řeholní kongregace působící ve dvou zmíněných a sousedních zemích a konečně apoštolští nunciové v Sýrii a Iráku. Cílem setkání bylo vyhodnocení dosavadní práce v kontextu libanonské politické krize a pandemie koronaviru, analýza situace, v jaké žijí křesťanská společenství v daných zemích, koordinace činnosti jednotlivých církevních organizací a stanovení budoucích priorit se zřetelem k integrálnímu rozvoji a možnému dobrovolnému návratu běženců a uprchlíků do původních komunit.

Na začátku zaznělo videoposelství papeže Františka, který potvrdil trvalý zájem Svatého stolce o „milované národy Iráku, Sýrie a sousedních zemí“.

„Každé úsilí – malé či veliké – vyvíjené na podporu mírového procesu lze přirovnat k zasazení cihly do stavby spravedlivé společnosti, vstřícné k přijetí druhého člověka, v níž by všichni mohli nalézt místo k pokojnému přebývání. Myslím především na lidi, kteří museli opustit své domovy, aby unikli válečným hrůzám, nebo hledali lepší životní podmínky pro sebe i své drahé. Zejména mám na paměti křesťany, donucené opustit místa, kde se narodili a vyrůstali, kde se rozvíjela a obohacovala jejich víra. Je třeba umožnit, aby přítomnost křesťanů v těchto krajích byla nadále tím, čím byla odjakživa, tedy znamením pokoje, pokroku, rozvoje a smíření mezi lidmi a národy.

Za druhé se v myšlenkách zaobírám uprchlíky, kteří se chtějí vrátit do svých zemí. Apeluji na mezinárodní společenství, aby vyvinulo veškerou možnou snahu na podporu tohoto návratu a zaručilo nezbytné bezpečnostní a hospodářské podmínky, aby se mohl uskutečnit. Každé gesto a úsilí v tomto smyslu je velice cenné.

A konečně se zamýšlím nad dílem katolických agentur, které se zapojují do humanitární pomoci. Povzbuzuji všechny vás, kteří se po vzoru milosrdného Samaritána bezvýhradně zasazujete o přijetí, péči a doprovázení migrantů a vnitřních uprchlíků v těchto zemích, nehledě na jejich vyznání. Jak jsem již mnohokrát řekl, církev není nezisková organizace. Naše činnost čerpá z evangelia a směřuje k němu. Naše pomoc má být hmatatelným znamením místní církve pomáhající jiné, trpící církvi, prostřednictvím těchto nádherných nástrojů, jimiž jsou katolické agentury pro humanitární pomoc a rozvoj. Církev pomáhající jiné církvi. Církev! Když pracujete v těchto místech, nejste sami. Celá církev se s vámi sjednocuje, aby šla vstříc zraněnému muži, který se na cestě z Jeruzaléma do Jericha octl mezi lupiči.“

Řekl papež František ve videoposelsví, které zahájilo jednání o humanitární pomoci katolické církve v Sýrii a Iráku. Dodejme, že Svatý stolec kromě diplomatické aktivity od roku 2014  prostřednictvím církevní charitativní sítě podpořil více než 4 miliony lidí částkou vyšší než milion dolarů.

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.2.21 Papež: Péče, odvaha a spravedlnost proti obchodu s lidmi
12.12.20 Papež: Svatý stolec se zasazuje o šíření integrální ekologie
28.9.20 Papež: Matka Boží nás objímá a stmeluje
18.5.20 Zkoušky nebrání svatosti a štěstí, vzkazuje papež krakovské mládeži
4.4.20 Dnes je nezbytná tvořivost lásky – papežovo videoposelství ke Svatému týdnuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti