Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

10.12.2020 

Místní lidé nerozumí proč narůstá napětí mezi muslimy a křesťany

Etiopie. V celé Etiopii narůstá napětí mezi křesťany a muslimy. V oblastech, kde žijí Kristovi následovníci již od 4. století, panovalo dlouhodobé přátelství s vyznavači islámu. Nyní se začíná množit násilí a vraždy. Situace vzbuzuje nepokoj biskupů sdružených v Sympóziu biskupských konferencí Afriky a Madagaskaru (SECAM), kteří vyzvali k okamžitému složení zbraní zejména v regionu Tigraj, který je v posledních týdnech dějištěm ozbrojeného konfliktu.

Biskupy znepokojuje především zhoršující se humanitární situace, rovněž v sousední Eritrei a Súdánu. V duchu poslední encykliky papeže Františka připomínají, že všichni jsme bratři a konflikty je třeba řešit cestou dialogu, v duchu úcty a porozumění. Vybízejí také všechny křesťany a lidi dobré vůle k modlitbě na úmysl ukončení války a návratu míru.

Biskupové zdůrazňují, že válkou nejvíce trpí nevinní, slabí a bezbranní. Nejtěžší je osud postižených lidí, kteří v mnoha afrických zemích zažívají odmítnutí i v mírových podmínkách. Andrzej Kalinowski, přeseda Katolického hnutí Betel, který vede v Etiopii jeden z domovů pro postižené, neskrývá obavy o osud svých svěřenců. “Doposud jsme žili ve velké shodě mezi muslimy a křesťany, ale ten čas dávno minul,” říká pro Vatikánský rozhlas:

“V našem domě žijí lidé s mentálním postižením patřící do různých etiopských etnik. Do této chvíle nemělo žádný význam, kdo patří do jakého kmenu. Teprve nyní, když se v Tigraj rozpoutala válka, stala se tahle otázka podstatná. Náš dům stojí 42 km od etiopského hlavního města Addis Abeby a mluví se tu amharským jazykem, ale naše město Debre Zeyit už administrativně nespadá do regionu Oromo. Poznáte to podle praporů na úředních budovách, školách a univerzitě. Místním lidem se tento konflikt jeví jako podivný. Po celé generace se svobodně přemísťovali a usazovali na různých místech země. Naši sousedé jsou například smíšeným párem, ona je z kmene Amhara a on z Oromo, a nikdy to nevnímali jako problém. Roztržky začaly asi před dvěma lety, když lidé z kmene Oromo, tedy muslimové, zavraždili v jednom kostele pět představitelů kmene Amhara, kteří jsou křesťané. Všichni se divili, jak je to možné, protože do té doby jsme přece žili ve shodě. Mám známého ve městě Harar, to je krásné, barevné muslimské město na východě Etiopie, v podstatě neformální hlavní město islámu v této zemi. Je katolík a vyprávěl mi, že v tomto městě žijí křesťané od 4. století a s muslimy měli vždy dobré vztahy. Zvali vyznavače islámu na vánoční vigilii a oni je na oplátku zvali na své slavnosti. Bohužel to všechno dnes patří minulosti. Došlo k tragédii, kterou nikdo nečekal, a nevíme, jak skončí.”

Konflikt v Tigraj propukl 4. Listopadu, když etiopský primiér Abiy Ahmed zahájil vojenskou ofenzívu proti místní vládě tohoto regionu jako odpověď na údajný útok na hlavní etiopskou vojenskou základnu v Mekelle, hlavním městě Trigraj. Centrální vláda obvinila regionální vládu ze separatistických tendencí. Projevit se měly zářijovým vyhlášením voleb tigrajském regionu proti vůli federální vlády.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.1.21 Před svatyní uchovávající Archu úmluvy došlo k masakru
27.11.20 Papež František se modlí za Etiopii: Kéž ustane násilí a probudí se úcta k životu
26.9.20 V Etiopii byly objeveny nejstarší překlady evangelií
15.9.20 V Etiopii jsou vyvražďovány křesťanské rodiny
2.1.20 V Etiopii byla objevena 1700 let stará bazilikaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti