Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 3. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

24.12.2020 

Vánoční poselství Svatého otce do Libanonu: Neztrácejte naději

Vatikán/ Libanon. U příležitosti oslavy narození Našeho Pána Ježíše Krista, Knížete pokoje, chci vaším prostřednictvím předat všem Libanoncům, bez rozdílu a bez ohledu na náboženskou příslušnost, několik slov útěchy a povzbuzení - píše papež František v úvodu listu, jehož adresátem je kardinál Béchara Boutros Rai, maronitský patriarcha Antiochie. Svatý otec Libanonce povzbuzuje, aby v nelehké době čerpali z dobrých tradice svého národa,  a slibuje jim svou brzkou návštěvu.

Papež František vyjadřuje solidaritu obyvatelům Země cedrů, zmítané politickou krizí a těžkou ekonomickou situací, způsobenou mimo jiné přítomností půldruhého milionu běženců v národě s 4,5 miliony obyvatel. Je bolestné vidět utrpení a úzkost dusící vrozenou podnikavost a životnost vašeho národa, mizení nadějí na život v pokoji, svobodu a svědectví dobrého soužití. “V tento vánoční den však “lid, který chodil v temnotě, uviděl veliké světlo” (Iz 9,1), světlo, jež zmírňuje obavy a vlévá každému naději v jistotě, že Prozřetelnost Libanon nikdy neopustí a dokáže obrátit v dobré také nynější zármutek,” píše papež František.

Mezi mnoha biblickými místy zmiňujícími tuto zemi vyzdvihuje slova Žalmistova: “Spravedlivý pokvete jako palma, poroste jak cedr na Libanonu” (Ž 91,13). Majestátní cedr je symbolem pevnosti, stálosti a ochrany, je symbolem spravedlivého, který je zakořeněn v Hospodinu, a proto přináší hojné plody i ve stáří.

“V těchto dnech přichází Emmanuel, Bůh s námi, jako náš bližní, kráčí vedle nás. Mějte důvěru v jeho přítomnost, v jeho věrnost. Jako cedr čerpejte z hloubi svých kořenů společného soužití, abyste se opět stali solidárním národem, jako cedr odolávající každé bouři, kéž dokážete využít okolností této chvíle k novému objevení své identity, která šíří do celého světa vůni úcty, soužití a plurality, identity národa, který neopouští své domy a své dědictví, národa, který nedovolí, aby padl sen těch, kteří věřili v budoucnost krásné a prosperující země.” - píše František.

V závěru poselství se obrací na politické a náboženské představitele s apelem, v němž je slovy patriarchy Eliase Hoyeka volá k odpovědnosti za stát a národ, který reprezentují: Jste zavázáni, v rámci svých úředních možností a své odpovědnosti, k hledání veřejného zájmu. Vaše práce tu není pro vás, nýbrž pro stát a národ, zdůrazňuje papež a dodává:

“Náklonnost k drahému libanonskému národu, který chci navštívit jakmile to bude možné, společně se starostlivostí, jež povzbuzovala jednání mých předchůdců a Svatého stolce, mne vede k tomu, abych se ještě jednou obrátil na mezinárodní společenství. Pomozme Libanonu, aby zůstal mimo regionální konflikty a napětí. Pomozme mu, aby vyšel z těžké krize a znovu povstal.”

Na závěr vybízí papež František syny a dcery Libanonu, aby v temnotě noci pozvedli zrak k Betlémské hvězdě: “Kéž vám je průvodcem a povzbuzením, abyste vstoupili do Boží logiky a neztratili cestu, neztratili naději. (job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
4.1.21 Farář bejrútské katedrály: Nejprve rekonstruovat živou církev
5.8.20 Maronitský patriarcha prosí o pomoc
21.5.20 Ohrožena existence 80% katolických škol v Libanonu
6.2.20 Patriarcha Rai odmítá finanční pomoc výměnou za občanství pro běžence
8.10.19 Patriarcha Raï: Prioritou je návrat uprchlíků. Ohrožují rovnoprávnost v Libanonu.Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti