Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Angelus 

6.1.2021 

Temnoty ohrožují životy i dějiny, avšak Boží světlo je mocnější

Promluva před modlitbou Anděl Páně na slavnost Tří králů, knihovna Apoštolského paláce

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry, dobrý den!

Dnes je slavnost Epifanie, tedy Zjevení Páně všem národům. Spása uskutečněná Kristem totiž nezná hranic, je pro všechny. Epifanie není nějaké další tajemství. Jde o stále stejné tajemství Narození Páně, viděné však v dimenzi světla, které osvětluje každého člověka; světla přijatého vírou a přinášeného druhým v činorodé lásce, svědectvím a hlásáním evangelia.

Izaiášovo vidění, které podává dnešní liturgie (srov. Iz 60,1-6), zní v této době více než aktuálně: »Hle, tma zahalí zemi a temnota národy« (v.2), praví se v tomto úryvku. V tomto horizontu prorok zvěstuje světlo, kterému dá Bůh zazářit nad Jeruzalémem a ve kterém budou kráčet všechny národy. Toto světlo má sílu přitáhnout všechny, blízké i vzdálené, všichni k němu přijdou (v. 3). Toto vidění otevírá srdce, umožňuje nabrat dech a zve k naději. Zajisté, temnoty se vyskytují a jsou hrozbou v životě každého i v dějinách lidstva, avšak Boží světlo je mocnější. Jde o to přijmout ho, aby mohlo zazářit všem. Můžeme se ovšem dotazovat: Kde je toto světlo? Prorok ho spatřil zdálky, ale stačilo naplnit srdce Jeruzaléma neskonalou radostí. Kde je toto světlo?

Evangelista Matouš, který podává epizodu s mudrci (srov. Mt 2,1-12), ukazuje, že tímto světlem je betlémské Dítě, Ježíš, přestože jeho královskou hodnost neuznávají všichni. Někteří ho naopak odmítají, kupříkladu Herodes. Ježíš je hvězdou, jež se ukázala na obzoru, očekávaným Mesiášem, Tím, skrze něhož Bůh uskutečňuje království lásky, spravedlnosti a pokoje. On se narodil nejenom pro některé, ale pro všechny lidi a pro všechny národy. Je světlem a spásou pro všechny národy.

A jak nastane tato „záře“? Jak se rozšíří Kristovo světlo do všech míst a dob? Používá své metody. Nečiní tak mocnými prostředky impérií tohoto světa, o jehož nadvládu neustále usilují. Nikoli, Kristovo světlo se šíří hlásáním evangelia. Hlásáním – slovem i svědectvím. Stejnou „metodou“, kterou zvolil Bůh, aby přišel mezi nás, totiž vtělením, to znamená stát se druhému bližním, setkat se s ním, přijmout jeho realitu a přinést každému svědectví o své víře. Jedině tak může Kristovo světlo, jímž je láska, zazářit těm, kteří ho přijmou, a přitahovat druhé. Kristovo světlo se nerozlévá skrze pouhá slova či pomocí nepravých, podnikatelských metod. Nikoli, proniká vírou, slovem a svědectvím. Hvězdou je Kristus, ale také my můžeme a máme být hvězdou pro svoje bratry a sestry jako svědkové pokladů dobroty a nekonečného milosrdenství, které Vykupitel zdarma nabízí všem. Kristovo světlo se nešíří proselytismem, nýbrž svědectvím, vyznáním víry a též mučednictvím.

Podmínkou je tedy přijmout a stále více přijímat toto světlo. Běda, domníváme-li se, že ho vlastníme a běda, pokud se domníváme, že s ním máme pouze „hospodařit“! Také my, jako oni mudrcové, jsme povoláni nechat se jím fascinovat, přitahovat, vést, osvěcovat a obracet ke Kristu: víra nás skrze modlitbu a rozjímání o Božích dílech bez přestání naplňuje radostí a stále novým úžasem. Úžas je prvním krokem k tomu, abychom se nadále ubírali v tomto světle.

Prosme Marii o ochranu všeobecné církve, aby ve světě šířila celé Kristovo evangelium, světlo národů.Další články z podrubriky Angelus

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.2.21 Papež se modlí za Myanmar
7.2.21 Bůh neukazuje svou moc shora
4.2.21 Modlitba Anděl Páně s papežem se vrací na Svatopetrské náměstí
31.1.21 Petrův nástupce vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů
31.1.21 Naslouchejme moci Božího slovaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti