VaticanNews.va

   23. 1. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8765
Poslechem z webových stránek.5397
Četbou textů na webových stránkách.8255
Poslechem i četbou.5248


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Relikvie, ostatky a Světlo světa

Papežský telegram Bidenovi: Usilujte o autentickou spravedlnost a svobodu

Papež vyzval k modlitbě za jednotu křesťanů a bratrskému dialogu s Židy           


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

14.1.2021 

Misijní biskup: Lidé se znovu schovávají v kostelech

Středoafrická republika. Situace ve Středoafrické republice se stále více destabilizuje. Povstalci přejímají kontrolu nad dalšími městy a vesnicemi. V jejich rukou je v této chvíli 80 procent území země a hlavní město je v obležení. Povstalci požadují zneplatnění prezidentských voleb a ohlášení přechodné vlády. “Naše kostely, semináře a misie se znovu plní vystrašenými lidmi, kteří nevědí, co je čeká,” říká pro Vatikánský rozhlas polský misijní biskup Mirosław Gucwa.

Působí jako sídelní biskup ve městě Bouar, které bylo před několika dny napadeno dokonale ozbrojenými povstalci. Nechali za sebou oběti a mnoho raněných, protože vládní vojsko se mohutně bránilo. “Město je jako po vymření. Povstalci sice civilisty přímo nenapadají, ale po zkušenostech z předchozími nepokoji, se bojí,” říká biskup Gucwa. Poznamenává, že jeden z vůdců povstání přesvědčoval civilisty, aby opustili kostely a vrátili se do svých domovů. “Během nedělní liturgie povstalci pochodovali před kostelem. V homilii jsem zdůraznil, že nemůže být řeči o návratů civilistů, dokud jsou ve městě povstalci se zbraněmi,” říká polský misionář. Na posluchače našeho rozhlasu se obrací s prosbou o modlitbu za mír v této zemi sužované vleklým konfliktem. Prosí také o konkrétní materiální pomoc.

“Když došlo k vážnému střetu mezi vojskem a povstalci, lidé masově opouštěli domy a utíkali se skrýt na pole, někteří do semináře kapucínů, do katedrály, do farnosti P. Marie Fatimské nebo do kláštera otců karmelitánů. Jde o několik tisíc lidí. Dnes je poměrně klidně. Lidé se však bojí vrátit do svých domovů, protože rebelové jsou stále ve městě, obsadili strategická místa. V pohotovosti jsou také vojáci, kteří očekávají posily z hlavního města. Rodiny, které přišly do církevních areálů, si s sebou přinesly trochu zásob, které jim dovolí na pár dní přežít. Snažíme se - nakolik je to možné - pomáhat dětem, starým lidem a chudým. Obrátili jsme se s prosbou o pomoc na humanitární organizace. Doufám, že v příštích dnech pošlou potraviny, hygienické prostředky a oblečení.”

Biskup Gucwa se svěřil, že prožívá tyto dny s neklidem. 19. ledna má ústavní soud ohlásit výsledky voleb. Pokud potvrdí volbu dosavadního prezidenta Faustina-Archange Touadera, povstalci ohlásili pochod na hlavní město. 

“Prosincové volby lze těžko považovat za demokratické. Lidé nešli k urnám, protože se báli o život. U nás v Bouar zklamalo i vojsko OSN, které nechránilo volební místnosti a nezajistilo lidem bezpečnost. V celé diecézi se modlíme růženec za mír, modlitbu přenáší také naše místní Radio,” dodává pro Vatikánský rozhlas.  

“Situace je těžká, proto prosím také vás o modlitbu, aby Bůh pohnul srdcem povstalců, aby jejich srdce odzbrojil od zlosti a aby se odzbrojení srdcí projevilo odzbrojením rukou. Modlíme se také o světlo pro ty, kdo vládnou, aby nehledali řešení konfliktu cestou násilí, ale cestou dialogu, jak to nedávno žádal papež František, když vybídl obě strany konfliktu v naší zemi k dialogu, aby se tato země konečně mohla začít rozvíjet,” říká biskup Gucwa.

Polský misijní biskup, který ve Středoafrické republice prožil už nejeden státní převrat a mnoho konfliktů poznamenává, že nestabilita v zemi se nejspíš protáhne. Zdůrazňuje, že povstalci jsou dobře ozbrojené a bude těžké je vyhnat z jejich pozic. “Dějiny se bohužel rády opakují. Podobě tomu bylo v roce 2013. Paradoxně právě ty skupiny, které tehdy dovedly k pádu prezidenta Françoise Bozize, si nyní přejí jeho návrat k vládě. Nejhorší na tom je, že znovu nejvíce trpí nevinní prostí občané, říká pro Vatikánský rozhlas biskup Gucwa. (job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Mediální sdílení nikdy plně nenahradí očité svědectví

Papežská akademie pro život varuje před „vakcinačním nacionalismem“

Arcibiskup Gallagher: Sílu zákona nesmíme nahradit zákonem síly

Papež kondoloval k úmrtí pomocného biskupa Mexika

Papežova předmluva ke knize nigerijské migranty: Vinu nesou ti, kdo si kupují ženské tělo

Vynesen rozsudek v kauze bývalého ředitele vatikánské banky

Arcibiskup Manaus děkuje papeži za dar na nákup kyslíkových bomb

Papež uznal heroické ctnosti profesora Lejeuna, objevitele příčiny Downova syndromu

Nesmyslná krutost, píše papež o atentátech v Bagdádu

Papežova předmluva ke sbírce veršů: Krása je zkušenost

Ctnosti a neřesti – nový televizní rozhovor s papežem Františkem

Američtí biskupové: Těšíme se na spolupráci, vhod i nevhod

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba za jednotu křesťanů

Publicistika: Eschatologie života

Publicistika: Jedinečná, vytoužená a velice milovaná

Rozhovory: Nadějí jsme zachráněni

Homilie: Obrácení

Archiv zpráv leden 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti