Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

18.1.2021 

Komunita v Grandchamp: ženy v ekumenickém dialogu

Švýcarsko. Texty k letošnímu Týdnu modliteb za jednotu křesťanů se obsahově inspirují kontemplativním životem ženské monastické komunity v Grandchamp, sídlící ve stejnojmenné nevelké osadě na břehu Neuchâtelského jezera, avšak působící rovněž na jiných místech ve Švýcarsku a Holandsku. V současné době zde zhruba padesátka sester z různých křesťanských církví udržuje věrnost původnímu povolání zakladatelek, tedy modlitbě za smíření mezi křesťany, národy a kulturami.

Společenství v Grandchamp se začalo utvářet ve čtyřicátých letech minulého století z podnětu několika žen z reformovaných církví, mezi nimiž najdeme ženevskou zdravotní sestru (Marguerite de Beaumont) či matku tří dětí, ovdovělou v šestadvaceti letech (Geneviève Micheli), které pořádaly duchovní obnovy, zaměřené na význam ticha a samoty v duchovním životě. Pro vznikající komunitu mělo rozhodující význam několik setkání – mimo jiné s katolickým knězem o. Paulem Couturierem, který patřil mezi průkopníky ekumenismu i Týdne modliteb za jednotu křesťanů, a Rogerem Schützem, budoucím zakladatelem ekumenického společenství z Taizé, jehož pravidla i modlitby grandchampská komunita přijala.

Vatikánský rozhlas hovořil s novicmistrovou komunity v Grandchamp, s. Gesine Rohrbachovou, která se nejprve zamyslela nad tím, jaký význam měla pro její společenství práce na podkladech k ekumenickému týdnu modliteb.

“Ptaly jsme se samy sebe, co toto pozvání znamená a poté jsme dlouze v komunitě přemýšlely, jaké modlitební texty zvolíme a na co položíme důraz. Chtěly jsme zprostředkovat něco z monastického života, který se odehrává v skrytu a jehož středem je modlitba. Vyznačuje se tím, že vlastně všechno plyne z modlitby. Nakonec jsme vše pojaly jako cestu, která vychází z nitra směrem navenek. Výsledkem je osm modlitebních dní, které to dobře ukazují a kde první den začíná osobním Božím povoláním v našich životech, které zaslechla každá sestra z komunity. Totéž ale platí pro každého křesťana. Každý z nás toto povolání jednou slyšel a stal se součástí společenství, které Bůh utváří. Cesta pak pokračuje do církve, do různých církví, až ke stvoření, jak jsme to v osmi modlitebních dnech popsaly. Biblický text o vinném kmeni a ratolestech (Jan 15,1-17), který je letošním tématem modlitebního týdne, je pro naše společenství velice důležitý. Jedná se totiž o spojení s Kristem, které zakládá společenství mezi námi a nese hojné ovoce. Musíme se tedy soustředit na zůstávání v Bohu, nikoli na ovoce. Setrvání v Bohu ale není samoúčelné, protože přináší ovoce i pro lidi mimo naše společenství a pro celý svět.”

Po zhruba tři desetiletí vedla grandchampskou komunitu matka Minke de Vries, která jako první protestantka, roku 1995, napsala meditace ke křížové cestě v římském Koloseu. Z monastického společenství v Grandchamp postupně povstala celá duchovní rodina, do níž náleží “třetí řád jednoty”, Tiers-Ordre de l´Unité, tedy mužové a ženy, kteří své povolání k jednotě naplňují v rodině, farnosti a na pracovišti, a “služebnice jednoty” (Servantes de l´Unité), ženy, které žijí zasvěceným životem ve světě. Jak vypadá vlastní grandchampské společenství dnes?

“Jsme ekumenicky zaměřené společenství, které tvoří padesát sester. Pocházíme z deseti různých zemí a naším společným jazykem je francouzština. Od samého počátku jsme úzce propojeny s komunitou v Taizé, které vznikala zhruba ve stejné době. Přijaly jsme jejich pravidla a modlitební řád, který dnes již bratři nepoužívají, protože mají zpěvy. Na textech k modlitebnímu týdnu je to přímo patrné, protože z pravidel Taizé citujeme. Jisté je, že s touto komunitou sdílíme ekumenické povolání a to se projevuje jak na zmíněných textech, tak na tom, co děláme.”

Co očekáváte od tohoto modlitebního týdne, anebo jaké osobní přání byste vyslovila v souvislosti s jednotou křesťanů?

“V tomto roce prožíváme toto úsilí o jednotu křesťanů velice zvláštně. Během týdne se uskuteční méně setkání, než to bylo dříve běžné. Vyžaduje se tvořivost, abychom se přesto propojili v modlitbě. Přála bych si, abychom v této výjimečné situaci společně naslouchali tomu, jaká je role nás, křesťanů, v této koronavirové době, vyznačující se strachem a nejistotou. Jaké poselství by skrze nás, své vyslance, chtěl Kristus tlumočit? Doufám, že budeme společně pracovat na tom, abychom našli takovou zvěst, která by dodávala odvahu a naději.”

Uzavírá sestra Gesine Rohrbachová z komunity ve švýcarském Grandchamp, kde žije i jedna Češka, sestra Dana Krupová, jak informoval Katolický týdeník. Bližší informace o tomto ekumenickém společenství najdete na jeho webu anebo v textech k Týdnu modliteb za jednotu křesťanů, které zveřejnila Česká biskupská konference.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Papež: Je nedůstojné hýřit drahocennými zdroji, které druzí postrádají
18.1.21 Začal týden modliteb za jednotu křesťanů
24.6.20 Kontemplativní sestry z Grandchamp napsaly texty k ekumenickému týdnu modliteb
16.6.20 Světová luterská federace: Dostát Božímu volání a touze lidí po jednotě
11.6.20 Otec Destivelle OP: Lidem chybí představa o výsledcích ekumenického dialoguHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti