Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   3. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

  

23.4.2005 

Církev se vždy snažila spolupracovat se světem sdělovacích prostředků

Setkání Benedikta XVI. s novináři

Česká sekce RV

Dnes dopoledne v 11 hodin Svatý otec přijal v Aule Pavla VI. na audienci novináře, pracující v těchto dnech v Římě.

Vážení pánové, vážené dámy!

1. S radostí a srdečně chci pozdravit všechny vás, novináře, fotografy, pracovníky televize a všechny, kteří patří do světa sdělovacích prostředků. Děkuji vám za vaši návštěvu a zvláště za službu, kterou jste prokázali v těchto dnech Svatému stolci a katolické církvi. Srdečně zdravím mons. Johna Patricka Foleye, předsedu Papežské rady pro Sdělovací prostředky a děkuji mu za slova, která jménem všech pronesl.

Lze říci, že díky vaší práci byla pozornost celého světa zaměřena na basiliku, na náměstí sv. Petra a na Apoštolský Palác, kde můj předchůdce, nezapomenutelný papež Jan Pavel II. pokojně ukončil svoji pozemskou existenci a kde pak v Sixtinské kapli kardinálové zvolili mě jako jeho nástupce.

2. Tyto církevní události historického významu se také vaší zásluhou dostaly k lidem celého světa. Dobře vím, že to pro vás znamenalo veliké úsilí, museli jste být daleko od rodin a od svých domovů, pracovali jste v prodloužené pracovní době a v podmínkách ne vždy snadných. Vím, že jste tento svůj nelehký úkol zastávali s velikým zaujetím a nasazením. Za všechno bych vám chtěl poděkovat jak za sebe, tak i za katolíky, kteří žijí ve vzdálených zemích a mohli tak sdílet tyto vzrušující chvíle víry v reálném čase. Jak mimořádný význam a sílu mají moderní sdělovací prostředky!

Na rozvoj těchto nástrojů se již díval 2. vatikánský koncil. Právě jim chtěli koncilní otcové věnovat první z dokumentů v němž se uvádí, že ?tyto prostředky jsou pro svou povahu uzpůsobené tak, aby mohly zasáhnout a ovlivnit nejen jednotlivce, ale i masy a celou lidskou společnost? (Inter mirifica, 1). Od 4. prosince 1963, kdy byl dekret Inter mirifica promulgovaný, až do dnešní doby lidstvo poznalo a je dosud svědkem mimořádné mediální revoluce, která zasáhla všechny prvky a prostředí lidské existence.

3. S vědomím poslání a významu sdělovacích prostředků ? zvláště od 2. vatikánského koncilu ? se církev snažila spolupracovat se světem sdělovacích prostředků. Velikým tvůrcem tohoto otevřeného dialogu je bezesporu také Jan Pavel II, který s vámi, pracovníky sdělovacích prostředků, více než 26 let Pontifikátu udržoval neustálé a plodné vztahy. A právě představitelům sdělovacích prostředků chtěl věnovat jeden ze svých posledních dokumentů, Apoštolský list z 24. ledna, ve kterém připomíná, že ?naše doba je epochou globální komunikace, kde mnohé chvíle lidské existence se odvíjejí skrze mediální procesy anebo se s nimi alespoň musejí konfrontovat? (Il rapido svilupo, 3).

Je mým přáním pokračovat v tomto plodném dialogu a sdílím to, co ohledně toho uvedl Jan Pavel II., že "současný fenomén sdělovacích prostředků vede církev k jakési pastorální a kulturní revizi, aby tak byla schopná oslovit vhodným způsobem epochu, ve které žijeme? (tamtéž, 8).

4. Aby sdělovací prostředky mohly učinit pozitivní službu společnému dobru, je zapotřebí odpovědného přístupu každého a všech. Je třeba stále lepšího pochopení perspektiv a odpovědnosti, které přináší jejich rozvoj v rovině odezvy, která se ve skutečnosti vytváří ve svědomí a v mentalitě jednotlivců stejně jako ve vytváření veřejného mínění. Nelze přehlédnout zřejmou potřebu jasných odkazů na etickou odpovědnost toho, kdo pracuje v této oblasti, zvláště co se týká upřímného hledání pravdy a ochrana významu a důstojnosti lidské osoby. Jen v těchto podmínkách mohou sdělovací prostředky odpovědět na Boží plán, který je dal k naší dispozici, ?abychom objevili, používali a poznali pravdu, také pravdu o naší důstojnosti a o našem cíli, dědici jeho věčného Království? (tamtéž, 14).

5. Vážení pánové, vážené dámy! Děkuji vám ještě jednou za důležitou službu, kterou vykonáváte pro společnost. Každému z vás patří mé srdečné poděkování s ujištěním, že na všechny vaše úmysly budu vzpomínat v modlitbě. Zároveň chci pozdravit také vaše rodiny a všechny vaše spolupracovníky. Na přímluvu Panny Marie svolávám na každého z vás bohaté dary Boha, a všem uděluji mé požehnání.

Překlad: Jiří Sýkora

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti