Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   3. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

16.8.2005 

V Kolíně dnes slavnostně zahájeno Světové setkání mladých

Kolín n/R. ?Vzývám pomoc Panny Marie Nanebevzaté zvláště pro mladé účastníky Světových dnů mládeže, kteří cestují z různých německých diecézí, kde pobývali několik dnů, anebo kteří přímo přijíždějí ze svých zemí, aby se ode dneška setkali v Kolíně. Dá-li Bůh, připojím se k nim ve čtvrtek, abychom společně prožili tuto mimořádnou církevní událost...?

Těmito slovy včera při polední modlitbě Anděl Páně Svatý otec oznámil svoji cestu do Kolína, kde se XX. Světového dne mladých ? dnes oficiálně zahájeného ? účastní chlapci a děvčata z celého světa. O slavnosti Nanebevzetí Panny Marie svěřil tedy Benedikt XVI. mladé Matce Boží. A Kolín opravdu slaví, zaplavený mládeží celého světa. Svatý otec přiletí do Kolína ve čtvrtek v poledne a jeho příjezd je již netrpělivě očekáván. Je to nejenom návrat do rodné země, ale i první mezinárodní cesta. Tisíce chlapců a děvčat putují do kolínského Dómu, aby se poklonili ostatkům Králů, s nimiž je spojeno téma Světového dne: ?Přišli jsme se mu poklonit?. Vrcholem Světového dne mladých bude mše svatá, kterou bude v neděli sloužit Benedikt XVI. na pláni Marienfeld. V sobotu večer proběhne vigilie mladých s adorací. Již od dnešního odpoledne však Kolín žije řadou setkání, diskusemi, koncerty, ale i modlitebními setkáními, jak uvádí redaktor našeho rozhlasu, Massimiliano Manichetti:

Je to slavnost, která byla ve městě zahájena modlitbou mladých celého světa, kteří přišli do Kolína na Světový den mladých. Téma Světového dne opakuje slova Králů, jak je známe z Matoušova evangelia: ?Přišli jsem se mu poklonit?, které vyjadřují cíl jejich dlouhého putování, jež je přivedlo až ke Králi králů. A hvězda, která je vedla jakoby nyní zářila nad kolínským Dómem jako maják, aby označila místo, kde jsou uloženy jejich ostatky, aby ukázala, že Kristus je jediná cesta. Kolínská arcidiecéze, stejně jako města Bonn a Düsseldorf, již hýří barvami oblečení mladých celého světa: zástupci téměř 200 zemí světa zaplavují náměstí, ulice, jsou hosty německých diecézí a setkávají se, aby se spolu modlili, aby spolu diskutovali, aby se spolu sdíleli. Celou organizaci zajišťuje více než 20 tisíc dobrovolníků. Přijelo okolo 750 biskupů. Již fungují tzv. ?Střediska setkávání?, což jsou místa, kde mnohé řeholní společenství, asociace, hnutí a jiné křesťanské komunity zvou k rozhovoru a k zamyšlení.

Kalendář událostí je nabitý, počínaje dnešní odpoledními oslavami zahájení, které v Kolíně vedl kardinál Meisner, v Bonnu biskup Bode a v Düsseldorfu kardinál Lehmann. A ihned po zahájení začal ?Welkome-Festival?, který spočívá v divadelních představeních za účasti různých umělců. Je to opravdová slavnost ducha, kterou očekávali a připravovali tisíce mladých, ?Ranní jitřenky? Jana Pavla II. Všichni se ve čtvrtek poprvé setkají s Benediktem XVI., který ohlásil setkání již 20. dubna, v závěru latinské mše svaté po svém zvolení, sloužené spolu s kardinály v Sixtinské kapli:

Nominatim, cogitamus adolescentes...
Myslím zvláště na mladé. Jim, privilegovaným partnerům papeže Jana Pavla II, patří mé láskyplné objetí v očekávání ? dá-li Bůh ? že se s nimi setkám v Kolíně nad Rýnem u příležitosti nadcházejícího Světového dne mláděže. S vámi, drazí mladí, budoucnosti a naděje církve a lidstva, budu i nadále vést rozhvoror, naslouchat vašim očekáváním s úmyslem pomoci vám setkat se stále hlouběji s žijícím a věčně mladým Kristem.

Svatý otec se neustále obracel ke Kolínu a označoval ho jako cíl adorace Krista, jako místo, kde se s Ním setkají. Irene Del Valle, členka hnutí Fokoláre, je zapojená do realizace Colourdome, což je jedna z iniciativ SDM zaměřena na Jednotu a mír ve světě.

?Mnozí hledají Boha, znají, chtějí ho znovu nalézt. Jiní ho neznají a ještě další, zvláště tady v Německu, jsou zvědaví, co se vlastně bude dít a mají velikou naději, že něco pro svůj život najdou. Uvědomujeme si, že současný papež je velikou osobností a myslím, že mladí jsou už nedočkaví, aby se s ním setkali a aby se přesvědčili, jaký bude mít k nim vztah?.

Významnými body programu v Kolíně jsou také katecheze, které bude přednášeny ve 30 různých jazycích v desítkách pronajatých sálech až do pátku. Je vyhrazeno zvláštní místo pro svátost míření, probíhají divadelní představení, hudební produkce, koncerty, a různá setkání, jako např. veliká slavnost Italů, která proběhne zítra na stadiónu v Kolíně.

(jis)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.11.20 Svatý otec: Poslední soud zakládá Pán na našich rozhodnutích
17.11.20 Při nedělní papežské mši budou předány symboly Světových dní mládeže
19.6.20 Magazín Světových dní mládeže dostupný on-line
22.2.19 Evangelium je politické, ale řeholníci se nemají exponovat, řekl papež středoamerickým jezuitům
18.1.19 Vědomím přináležitosti reagujte na skartační kulturu, vybízí papež mladé domorodceHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti