VaticanNews.va

   17. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Generální audience 

14.9.2005 

Žalm 131,1-10: Boží přísliby dané Davidovi

Generální audience 14. září 2005 - Náměstí sv. Petra - 10:30hod.

Česká sekce RV

Čtvrteční nešpory 3. týdne

1. Vyslechli jsme si první část 131. žalmu, hymnu, který nám liturgie nešpor nabízí ve dvou rozdílných dobách. Nemálo badatelů si myslí, že tento zpěv zazníval při oslavě přenesení archy úmluvy, znamení Boží přítomnosti uprostřed Izraele v Jeruzalémě, novém hlavním městě, které zvolil David.
Ve vyprávění této události, kterou uvádí bible, čteme, že král David ?poskakoval před Hospodinem ze vší síly, byl přitom přepásán lněným efodem. David a všechen izraelský dům vystupovali s Hospodinovou schránou za ryčného troubení polnic? (2 Sam 6,14-15). Jiní badatelé naopak vztahují 131. žalm k vzpomínkové slavnosti oné dávné události, po ustanovení kultu ve svatyni na hoře Sionu, které provedl právě David.

2. Náš hymnus, jak se zdá, předpokládá liturgické rozměry: pravděpodobně byl užíván během nějakého procesí za přítomnosti kněží a věřících a s doprovodem nějakého sboru.
Sledujíce liturgii nešpor, zastavíme se u prvních deseti veršů žalmu, které jsme právě slyšeli. V srdci tohoto oddílu je umístněna Davidova přísaha Říká se tam totiž, že nechal za zády ostré střetnutí s předchůdcem, králem Saulem ? ?přísahal Hospodinu, sliboval Mocnému Jakubovu? (Ž 131,2). Obsah tohoto slavnostního závazku je vyjádřen ve verších 3.-5. a je jasný: panovník nevstoupí do královského paláce v Jeruzalémě, nepůjde si klidně odpočinout, nenajde-li předtím příbytek pro Hospodinovu archu.
V samém středu společenského života tedy musí být přítomnost, která připomíná tajemství transcendentního Boha. Bůh a člověk kráčejí spolu v dějinách a chrám má za úkol viditelným způsobem signalizovat toto společenství.

3. V tomto bodu, po Davidových slovech, si razí cestu snad prostřednictvím slov liturgického sboru, připomínka minulosti. Připomíná se totiž nalezení archy na polích Iaaru, v krajině Efrata (srov. v. 6): tam zůstala dlouho, potom když byla Filišťany vrácena Izraelitům, kteří ji ztratili během bitvy (srov. 1 Sam 7,1; 2 Sam 6,2.11). Je tedy přinášena z provincie do budoucího svatého města a náš úryvek končí velkolepou oslavou, která vidí na jedné straně adorující lid (srov. Ž 131,7.9), neboli liturgické shromáždění a na druhé straně Hospodina, který se vrací, aby byl přítomen a působil ve znamení archy umístněné na hoře Sionu (srov. v. 8).
Duší liturgie je tohle protínání mezi kněžími a věřícími na jedné straně a Hospodinem s jeho mocí na druhé.

4. Jako pečeť první části zaznívá modlitební zvolání ve prospěch králů Davidových nástupců: ?Pro Davida, svého služebníka, neodmítej tvář svého pomazaného!? Je snadné vytušit mesiášský rozměr v této prosbě původně určené k tomu, aby vyprošovala podporu hebrejského panovníka v životních zkouškách. Termín ?pomazaný? totiž překládá hebrejský výraz ?Mesiáš?: pohled modlícího se člověka tak běží za hranice událostí Judského království a promítá se do velkého očekávání dokonalého ?Pomazaného?, Mesiáše, který bude vždycky milý Bohu a kterého Bůh bude vždy milovat a žehnat mu.

5. Toto mesiášské čtení ovládne křesťanský způsob čtení a vztáhne se na celý žalm. Příznačné je, například, jak Ezechios z Jeruzaléma, kněz první půle 5. století, uplatnil 8. verš na vtělení Krista. Ve své Druhé homilii na Matku Boží se obrací k Panně těmito slovy: ?Povstaň, Pane, a přijď do svého odpočinutí, ty a archa tvého posvěcení? (Ž 13,8). Kdo je ?archou tvého posvěcení?? Ezechios odpovídá: ?Zřejmě Panna, Matka Boží. Protože jsi-li ty Perla, ona je plným právem archou; jsi-li Ty slunce, nutně bude Panna nazývána nebe; a jsi-li ty neporušený Květ, Panna tedy bude rostlinou neporušitelnosti a rájem nesmrtelnosti? (Testi mariani del Primo millenio, I Roma 1988, str. 532-533).

Překlad Josef Koláček

Další články z podrubriky Generální audience

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti