?Una mano miracolosa ha guidato questa pallotolla?, prohlásil prof. Bompiani, jeden z asistentů při operaci Jana Pavla II. v poliklinice Gemelli, a vysvětloval: ?O vlas ta kulka minula pět životně důležitých orgánů a k tomu ještě měla mírně zakřivenou dráhu?.
13. května 1981 profesionální vrah Ali Agca mířil dobře na Jana Pavla II., který pomalu projížděl na bílém džípu uličkami mezi jásajícími účastníky generální audience. Musel střílet houští rukou natažených ke Svatému Otci, však střela zranila na rukou také dvě ženy. I tento fakt mohl ovlivnit onu mírně zakřivenou dráhu.
Při tehdejší odpolední generální audienci byla na svatopetrském náměstí pouze jedna sanitka pro účastníky, kteří omdlí nebo se jim udělá nevolno - a ta stála na konci Berniniho kolonády za řadami věřících. Řidič uslyšel dva výstřely a viděl bleskově vzlétající holuby. Ihned zařadil zpátečku ? neměl čas ani místo na obrácení ? a tak dojel k Arco delle Campane, kam mezitím dovezli na bílém džípu krvácejícího Svatého Otce. Rychle ho přeložili do sanitky a ta vyrazila kolem baziliky k bráně sv. Anny. Všechna doprava ve Vatikánu na trase byla zastavena.
U brány sv. Anny už stála sanitka důkladněji vybavená resuscitačními přístroji pro těžce zraněného Jana Pavla II. Nejen to, před bránu právě dojeli na motorkách dva karabiniéři, kteří pak sirénami uvolňovali cestu. Jelo se nejkratší trasou, mnohokrát v protisměru. Avšak během krkolomné cesty najednou vypověděla siréna v sanitce. Karabiniéři to zaznamenali, že nehouká a mysleli si, že chtějí šetřit těžce zraněného a tak také vypnuli své sirény. Jeden z nich jen zvednutou rukou ?rozhrnoval? dopravu ve špičce. Po celou cestu i ta nejvíce nahuštěná doprava se opravdu rozestupovala, takže sanitka mohla jet největší rychlostí.
Když přišel telefonát o atentátu na Jana Pavla II. do Gemelli, připravovala se velmi složitá operace, takže celý tým byl připraven. Toho pacienta mohli bez nebezpečí odložit na druhý den a stáli pohotově, i s nejlepším chirurgem polikliniky prof. Crucittim. Ten měl sice volný den, ale kolem páté, když byl nedaleko parku villa Pamphili, ho napadala neustálá myšlenka, aby se šel podívat na jednoho pacienta, kterého den předtím operoval. Už se blížil k nemocnici, když uslyšel v autě zprávu o atentátu. Stačil se právě převléci, rozhodnout odsunutí zmíněné operace a dát příkaz: Dovést z krevní banky dost krve. Jan Pavel II. měl totiž vzácnou krevní skupinu ?0 AB? a v Gemelli neměli velkou zásobu. Jenomže v Římě je krevní banka na Tiberském ostrově v nemocnici u Milosrdných bratří. Okamžitě vyrazil s houkačkou na střeše vůz s žádanou krví. Bral to přes Gianicolo, ale i tam bylo aut jako komárů, než... Těžce zraněného Jana Pavla II. vezli na vozíku do operačního sálu a za nimi kráčel onen posel s žádanou krví. A bylo jí tuze zapotřebí, protože Svatý Otec téměř vykrvácel. Po pětihodinové operaci byl vydán první lékařský bulletin, který podepsal šéf chirurgického oddělení, velký teoretik a uznávaná kapacita. Vrátil se ve velkém spěchu letadlem z kongresu v Lyonu těsně po skončení operace. V římských salónech považují za znamení či zázrak i to, že se Svatý Otec dostal do rukou nejlepšího chirurga.
Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"