Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Cesty mimo Itálii 

1.12.2006 

Benedikt XVI. v Turecku - 4. den

Česká sekce RV

Istanbul. V půl deváté ráno papež Benedikt XVI. přišel do katolické katedrály Ducha Svatého v Istanbulu. Před vchodem do katedrály z 19. stol. stojí socha Benedikta XV., kterou tam Turci umístili v roce 1919 z úcty k tomuto papeži. V roce 1967 navštívil katedrálu papež Pavel VI. v doprovodu ekumenického patriarchy Atenagorase a v roce 1979 také Jan Pavel II.

Benedikta XVI.přivítali u katedrály katoličtí biskupové Turecka, s istanbulským starostou a dalšími autoritami. Před vstupem do katedrály požehnal Svatý otec sochu Jana XXIII. pro istanbulský kostel sv. Antonína a vypustil čtyři holubice, které mu věnovali věřící. Do katedrály Papež vstoupil společně s pravoslavným patriarchou Bartolomějem. Votivní mše k Duchu Sv. byli přítomni vedle patriarchy Bartoloměje, také arménský apoštolský patriarcha, metropolita syrsko-pravoslavné církve i zástupci církví protestantských.
Jednotlivé části mše svaté probíhaly v různých ritech zastoupených v Turecku: zahájil Papež turecky, následovaly úvodní obřady v arménském ritu, žalm v chaldejském, evangelium bylo čteno v ritu syrském. Mše probíhala celkem v sedmi jazycích: latinsky, turecky, francouzsky, německy, syrsky, arabsky a španělsky.

?Těší mne, že se na závěr své pastorační cesty do Turecka, setkávám s katolickou komunitou v Istanbulu a spolu s ní slavím eucharistii na poděkování Pánu za všechny jeho dary. Rád bych pozdravil především konstantinopolského patriarchu, Jeho Svatost Bartoloměje I., jakož i arménského patriarchu, Jeho Blaženost Mesroba II., ctihodné bratry, kteří se s námi chtěli spojit v této slavnosti. Vyjadřuji jim svou hlubokou vděčnost za toto jejich bratrské gesto, které je ke cti celého katolického společenství.?

Papež svou homilii adresoval nejen křesťanům. Poděkoval v ní také občanským autoritám Turecka za jejich zdvořilou pohostinnost a za pomoc při uskutečňování této pastorační cesty. Pozdravil představitele nekatolických církevních společenství i ostatních náboženství.
Inspirován tím, že dnešní bohoslužba se konala v katedrále Ducha Svatého, poděkoval papež Bohu za jeho dílo v dějinách a prosil o dary Ducha svatosti pro všechny, neboť Duch svatý, jak píše apoštol Pavel, je trvalým zdrojem naší víry a jednoty.

?Před dvaceti sedmi lety v této katedrále můj předchůdce Boží služebník Jan Pavel II. vyjádřil přání, aby na úsvitu nového tisíciletí mohla ?povstat Církev ve znovunalezené plné jednotě, aby lépe svědčila uprostřed protivenství světa o transcendentní lásce Boha, který se zjevil v Synu Ježíši Kristu? (Homilie v katedrále v Istanbulu, č.5). Toto očekávání se ještě neuskutečnilo, ale touha papeže je stále tatáž a nutí nás, všechny Kristovy učedníky, abychom vykročili s našimi těžkopádnostmi a našimi nedostatky na cestu, která vede k jednotě, nepřetržitě jednali ?s ohledem na dobro všech? a kladli ekumenickou perspektivu na první místo našich církevních starostí. Potom budeme žít skutečně podle Ježíšova Ducha ve službě dobru všech.?

Na závěr své homilie Benedikt XVI. zdůraznil, že ?posláním církve není dožadovat se moci ani domáhat se bohatství; jejím posláním je dávat Krista a účast na jeho životě, nejcennějším dobru člověka.? Povzbudil také věřící k životu ?v doprovodu těch, kdo nesdílejí naší víru? a připomněl potřebu náboženské svobody.

Plné znění HOMILIE je ZDE

Po skončení eucharistie se Benedikt XVI. krátce zastavil v budově apoštolské delegatury, odkud odjel na istanbulské letiště. Přestože turecký protokol nepředvídal žádnou ceremonii na rozloučenou, v salónku letiště došlo ještě k soukromému setkání Papeže s gubernátorem Mehmetem Ali Sahinem. ?Kousek svého srdce nechávám v Turecku?, řekl Benedikt XVI. Zdůraznil, že ?vést dialog považuje za povinnost pastýře katolické církve?. ?Děkuji Bohu, že jsem mohl dát výraz tomuto dialogu a přispět k většímu porozumění mezi náboženstvími a kulturami a zejména s islámem? ? byla poslední oficiálně pronesená slova Benedikta XVI. na turecké půdě.
Letadlo tureckých aerolinií přistálo ve 14:20 na římském letišti Ciampino. Svatého otce přívítal italský premiér Romano Prodi a kardinál vikář, Camillo Ruini. Před 16 hod. se Svatý otec vrátil vrtulníkem do Vatikánu.

***

5. apoštolská cesta Benedikta XVI skončila. Jestliže jejím důvodem bylo především povzbuzení křesťanské menšiny a posílení ekumenických i mezináboženských vztahů nelze než jí přiznat úspěch. Turecké deníky dnes napsali, že ?Papež dobyl srdce a pochopení Turků.? Jako na historický moment, který ještě před týdnem nikdo nečekal, se poukazuje na chvíli, kdy se Benedikt XVI. po boku muftího Istanbulu modlil na svatém místě v Modré mešitě. Turecká média komentují také slova kard. Rogera Etchegaraye, který přirovnal Papežovu návštěvu v mešitě k historickému gestu Jana Pavla II. před zdí nářků v Jeruzalémě. Benedikt XVI. svým gestem učinil pro vztah s muslimským světem to, co jeho předchůdce pro vztahy s Židy, opakuje Turecký tisk.

Další články z podrubriky Cesty mimo Itálii

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.12.06 Benedikt XVI. děkoval za vydařenou cestu do Turecka a pozdravil členky hnutí Fokoláre
3.12.06 O tom, jak se rozplynula nedůvěra
2.12.06 Ohlédnutí kard. Kaspera za cestou Benedikta XVI. do Turecka
1.12.06 Církev nechce nikomu nic vnucovat, ale chce žít svobodně
1.12.06 Povzbuzení k jednotě v různosti i uvnitř katolické církveHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti