Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 1. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

13.1.2007 

Polští biskupové: Církev se pravdy nebojí

Varšava. ?Církev se pravdy nebojí, dokonce ani když je to pravda, která je pro nás těžká a za níž se stydíme, když je bolesné ji přiznat. Jsme hluboce přesvědčeni, že pravda osvobozuje,? píší polští biskupové ve svém listu adresovaném všem věřícím. Ten bude čten zítra ve všech katolických chrámech v Polsku.

Dopis věřícím je nejdůležitějším plodem včerejšího mimořádného zasedání Stálé rady Polské biskupské konference. Celkem 45 biskupů ze všech diecézí o lustracích jednalo od rána až do pozdního odpoledne. Gdaňský arcibiskup Tadeusz Goclowski už před začátkem zasedání otevřeně přiznal médiím, že se osobně přiklání k lustracím v církvi. Přestože podle agenturních zpráv byl pravděpodobně na zasedání přítomen nejméně jeden biskup, který s komunistickou státní bezpečností spolupracoval, vyjádřili se polští biskupové ve svém dopise pro objektivní vyšetření všech podobných případů katolických duchovních.

V listu nejprve biskupové připomněli události posledních dní, především pak rezignaci msgr. Stanislava Wielguse na úřad varšavského metropolity poté, co byly v médiích zveřejněny dokumenty o jeho spolupráci se Službou bezpečnosti (SB). Ty se nacházejí v archivu polského Institutu národní paměti a postupně se zpracovávají. A tak se dá očekávat, že se v budoucnosti objeví další důkazy o spolupráci jednotlivých duchovních s polskou tajnou službou.

Biskupové ve svém dopise ocenili, že se msgr. Wielgus ke spolupráci přiznal a omluvil se za to, že ublížil církvi. Děkují mu za to, co pro církev udělal a přejí si vyšetření otázky jeho spolupráce s SB a ?plné objasnění pravdy?.

?Jen kritická a účinná analýza všech dostupných zdrojů nám pomůže se přiblížit k pravdě. Každé jednostranné čtení dokumentů, které jsou dílem národu a církvi nepřátelských funkcionářů represivního aparátu komunistického státu, může vážne ublížit lidem, zničit vazby společné důvěry a ve svém důsledku se může stát posmrtným vítězstvím nelidského systému, v kterém jsme museli žít,? uvádí se v listu. Nesmí se zapomínat, že materiály kompromitují především jejich autory. Biskupové zároveň připomínají, že celá polská církev byla v době komunistického totalitarismu ?oázou svobody a pravdy?.

Biskupové také vyzývají ?všechny církevní osoby, duchovní i laiky, aby pokračovali ve zpytování svědomí ze svého jednání v době totalitarismu.? Polští církevní hodnostáři nechtějí podle svých slov ?vstupovat do svatyně svědomí žádného člověka?. Povzbuzují však všechny k tomu, ?aby bylo učiněno vše pro konfronaci s pravdou eventuálních faktů a ? pokud je to nutné ? bylo by správné přiznat a vyznat viny.? Z tohoto důvodu biskupové vyjádřili přání, aby se Popeleční středa 21. února stala pro polské duchovní dnem modlitby a pokání.

V listu biskupové apelují také na polské politiky. Nechtějí aby používání dokumentů ?vedlo k porušování práv lidské osoby a ponížení jeho důstojnosti, ale také aby existovala možnost materiály potvrdit před nezávislým soudem.?

Podle mluvčího polských biskupů Józefa Klocha se nechce církev sama materiály SB zabývat, je ovšem ochotna pomoci tam, kde je třeba, aby byly objektivně prošetřeny. Biskupové věří, že tato zkouška nakonec přispěje k obnově církve v Polsku.

(jar)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.3.14 Poznaňský arcibiskup novým předsedou polského episkopátu
12.2.11 Zemřel arcibiskup Józef Życiński
27.2.09 Nezlomní polští biskupové
27.6.07 Církevní komise ukončila lustrace biskupů
23.6.07 Nový ordinář v PolskuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 22
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti