Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 10. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Seriály

 Postní zastavení 

5.3.2007 

Bazilika sv. Klimenta

Pondělí druhého postního týdne - s úryvkem z listu sv. Klimenta Korinťanům

Johana Bronková

Bazilika sv. Klimenta stojí nedaleko Kolosea na místě, s velmi dlouhou historií. Patří mezi 25 původních římských tituli, ba zmíňka o ní u sv. Jeronýma (347-419) je jedním z vůbec nejstarších dokladů o existenci římských kostelů. Kdo sestoupí ve vykopávkách pod bazilikou až do nejnižší vrstvy, ocitne mezi zdmi z I. století našeho letopočtu. Podle některých jde o dům Tita Flavia Klementa, římského konzula a bratrance císaře Domitiána, později také umučeného pro víru. Má se za to, že právě tam se shromážďovalo křesťanské společenství kolem třetího z Petrových nástupců, papeže Klimenta, který měl snad být původně dokonce otrokem v tomto domě vysoko situovaného Římana.
O sv. Klimentovi mnoho nevíme. Jisté je, že poznal osobně apoštoly a snad byl vysvěcen přímo sv. Petrem. Podle chronologie Petrových nástupců stál v čele církve přibližně v letech 92-99. Tradice řáká, že byl později vyhnán na Krym a svržen do moře s kotvou uvázanou na krku. Zpátky do Říma se jeho relikvie dostaly složitou cestou, přes Velkou Moravu, díky sv. Cyrilovi a Metodějovi. To také vysvětluje, proč nejstarší patrocinia na našem území jsou vedle sv. Petra také právě sv. Klimenta.
O bazilice, která vznikla nad ještě starší oratoří, máme zprávy z let 417 a 499, kdy v ní papežové Zosimus I. a Symachus slavili koncily. Podle posledních archeologických výzkumů měla bazilika také dvůr s portiky a zvláštní prostor pro udělování svátosti biřmování, tzv. consignatorium, a křestní kapli, tedy baptisterium. Právě v této bazilice, která je dodnes přístupná v podzemí, je jedno z hlavních slovanských poutních míst Říma ? hrob sv. Cyrila. Statio v podělí po druhé postní neděli se ale dnes slaví v nové bazilice, vybudované v první polovině 12. století o pět metrů výše nad starou dlažbou. Ze staré baziliky do ní byla přenesena tzv. schola cantorum, ohrazení liturgického prostoru s dvojicí ambonů pro předčítání evangelia a epištol, kterou věnoval chrámu už v 6. století kněz Mercurius, pozdější papež Jan II. (532-525). Prostoru vévodí nádherná mozaika s Kristem na kříži, inspirovaná veršem z Janova evangelia ?Já jsem pravý vinný kmen (Jan 15,1)?. Celé univerzum zobrazené mezi úponky révy na ní čerpá životodárnou sílu s Kristova kříže.

Na závěr si poslechněte úryvek z Listu sv. Papeže Klimenta křesťanům do Korintu. Obsahuje jedno z nejstarších svědectví o mučednické smrti sv. Petra a Pavla.

Ale abychom nelpěli na starodávných příkladech, přejděme ke zcela nedávným duchovním hrdinům. Vezměme vznešený příklad z naší vlastní generace. Byla to nevraživost a žárlivost, jež pronásledovala velké a opravdové sloupy církve, a dosáhla, že byli popraveni. Postavme si před oči slavné apoštoly. Petr, skrze podlou nevraživost snášel ne jednu nebo dvě nýbrž četné námahy a když pak konečně vytrpěl mučednictví, odešel na místo slávy, jež mu patřilo. Kvůli nevraživosti dostal Pavel také odměnu za trpělivou vytrvalost, když byl sedmkrát uvězněn, donucen k útěku a kamenován. Potom když kázal jak na východě tak na západě, dosáhl vynikající pověsti pro svou víru, protože učil spravedlnosti celý svět a došel na nejzazší hranici západu a vytrpěl mučení pod prefekty. Tak byl odstraněn ze světa, přišel na svaté místo a osvědčil se jako úchvatný příklad trpělivosti.
K těmto mužům, kteří strávili svůj život v úsilí o svatost, je třeba přidat velké množství vyvolených, kteří skrze nevraživost utrpěli mnohé potupy a mučení dávájí nám zcela strhující příklad.

To byl fragment z listu sv. papeže Klimenta Korinťanům sepsaném v roce 96.

Další články z podrubriky Postní zastavení

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 24
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti