Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   12. 12. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Seriály

 Ze zápisníku diplomata 

26.4.2007 

Celou cestu jsem modlil

Pavel Jajtner

Když 2. dubna 2005 zemřel papež Jan Pavel II, nebývale se zvýšil zájem médií také o naši ambasádu. Telefon mně na stole zvonil téměř nepřetržitě. Volá jedna novinářka z Lidových novin:
- Jak jste připraveni na papežův pohřeb? Jak se připravuje město Řím?
- Myslím, že to zvládnou. Italové žijí v neustálém chaosu. Někdy se mně zdá, že chaos je italský životní styl. Má to jednu výhodu: bravurně zvládají mimořádné situace. Protože při nich je chaos už jen o poznání větší než ten, na který jsou zvyklí. Kdyby papež zemřel v jiné zemi, musel by měsíc počkat, než se vše naplánuje.

Ale tak docela jistý, že to Italové opravdu zvládnou, jsem si nebyl. S pohřby monarchů mám své zkušenosti: V červenci 1999 zemřel marocký král Hassan II. Byl jsem právě na dovolené v České republice a tak jsem letěl s českou delegací z Prahy. Marocká strana pozvala všechny delegace na letiště do Rabatu, časy příletů nebyly přesně určeny, bylo pouze stanoveno, že delegace mají přiletět mezi 10. až 14. hodinou. Začátek pohřebních obřadů v královském paláci v Rabatu byl stanoven na 14:30 hodin. Panovala absolutní dezorganizace a zmatky. Když jsme přiletěli nad letiště v Rabatu, zjistili jsme, že pod námi krouží španělský král, pod ním španělský ministerský předseda a pod ním německý prezident. A to ještě nebylo všechno.

Maročané to nezvládli. Prostá aritmetika říkala, že pokud je stanoveno na přílety 240 minut a delegací je 74, není možno delegace přijímat s vojenskými poctami. V daném časovém rozmezí bylo nutné, aby letadla přistávala nejvýše ve tříminutových intervalech.
Kroužíme už dvě a půl hodiny nad Rabatem. Přichází kapitán našeho speciálu a říká:
- Zásoba paliva v nádržích nám stačí už jen na 30 minut. Je nejvyšší čas zvážit, co dál.
Oči všech přítomných se obracejí na mě. Uvědomuji si, že jsem jediný, kdo zná místní situaci a že se ode mne očekává téměř nemožné. Co doporučit, když nám všem už pomalu jde o život? Kupodivu však nepropadám panice.
- Kolik kilometrů uletíte s tím, co máte v nádržích, kapitáne?
- Asi třistapadesát.
- Zkuste tedy, prosím, ještě jednou požádat věž o okamžité přistání. Pokud nebude povoleno, musíme okamžitě odletět do Casablanky, vzdálené asi stovku kilometrů. V krajním případě je zde ještě letiště Fés, vzdálené asi 280 km. Ani v jednom případě ovšem pohřeb nestihneme.
Po dramatické konverzaci s věží nám bylo přistání povoleno. Jako posledním. V hale letiště potkávám posmutnělého britského kolegu a přítele, velvyslance Anthony Laydena:
- Právě jsem se dozvěděl, že zde čekám zbytečně: prince Charlese, který přiletěl po vás, poslali do Casablanky. I když pro něho hned teď vyjedeme auty, může se do Rabatu dostat v nejlepším případě za tři hodiny.

Po těchto zkušenostech jsem nelitoval úsilí, abych přemluvil hradní protokol k příletu prezidenta Klause nikoli hodinu před papežovým pohřbem, jak navrhovali, ale v jeho předvečer. Vyplynul z toho pro nás nadlidský úkol, zajistit hotel ve městě, kam se sjížděly stovky delegací smutečních hostů z celého světa. I to se nakonec podařilo. Přílet prezidentského challengeru (menší proudový letoun pro 18 cestujících, který využívá vládní letka ke speciálním letům státních představitelů) byl tedy nakonec stanoven na čtvrtek, 7. dubna 2005 v 21.30.
Čekáme na vojenském letišti Pratica di Mare. Kolem deváté večer k nám přichází nažehlený italský důstojník a oznamuje, že Challenger má poruchu.
- Musí nouzově přistát v Mnichově.
Porucha, jak se ukázalo, byla velmi vážná: praskly 2 ze 3 vrstev skel čelního okénka letounu. Pokud by došlo k úplné destrukci skla, fatální havárie by byla nevyhnutelná.
Později se dozvídáme, že záložní letadlo se již v Praze připravuje ke startu a jeho přílet do Říma se očekává kolem druhé hodiny ranní. Konečně, v 1:50 přilétá prezidentské TU 134. S delegací přilétá i pan arcibiskup Karel Otčenášek z mé královéhradecké diecéze. Jako dlouholetí přátelé se objímáme.
- Jsme rádi, že Vás tu konečně máme.
- Celou cestu jsem se za to modlil.


Další články z podrubriky Ze zápisníku diplomata

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 24
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti