Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   15. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

5.11.2007 

Ani smrt nemůže vyprázdnit naději věřícího

Homilie Benedikta XVI. při zádušní mši svaté, bazilika sv.Petra

Česká sekce RV

Ctění a drazí bratři!
Po Vzpomínce všech věrných zemřelých v den jejich liturgické připomínky scházíme se dnes jako obvykle v této Vatikánské bazilice, abychom přinesli eucharistickou Oběť za duše zemřelých kardinálů a biskupů, kteří byli během roku povoláni Pánem a opustili tento svět. S bratrskou vroucností připomínám jména zesnulých kardinálů: Salvatore Pappalardo, Fréderic Etsou-Nzabi Bamungwabi, Antonio Maria Javierre, Angelo Felici, Jean-Marie Lustiger, Eduard Gagnon. Adam Kozlowiecki a Rosalio Jose Castillo Lara. Přestože od jejich úmrtí nás dělí větší časový odstup, pozvedněme k Bohu - s myšlenkou na osobu a službu každého z nich ? upřímné díkůvzdání za dar, který v nich Církvi dal a za všechno dobro, které s jeho pomocí mohli vykonat. Zároveň svěřme Věčnému Otci zesnulé patriarchy, arcibiskupy a biskupy a jménem celého katolického společenství jim vyjádřeme naše uznání.

V Církvi se modlitba za zemřelé takříkajíc ?opírá? o modlitbu samotného Ježíše, kterou jsme slyšeli v evangelním úryvku: ?Otče, chci, aby tam, kde jsem já, byli se mnou i ti, které jsi mi dal? (Jan 17,24). Ježíš se obrací ke svým učedníkům, zejména k apoštolům, kteří jsou vedle Něho během Poslední Večeře. Pánova modlitba se však vztahuje na všechny učedníky všech dob. Těsně před tím totiž řekl: ?Prosím nejen za ně, ale také za ty, kdo pro jejich slovo uvěří ve mne? (Jan 17,20). A žádal-li tam, aby byli ?jedno? aby svět uvěřil? (v.21), můžeme tady rovněž mít za to, že žádal Otce, aby mohl mít u sebe, v příbytku věčné slávy všechny učedníky, kteří zemřeli ve znamení víry.

?Ty, které jsi mi dal? ? to je krásná definice křesťana jako takového, ale samozřejmě ji lze aplikovat zejména na ty, které Bůh Otec vyvolil mezi věřícími, aby je určil k těsnějšímu následování svého Syna. Ve světle těchto Pánových slov se naše mysl v této chvíli obrací zvláště k našim ctihodným bratřím, za něž obětujeme tuto Eucharistii. Jsou to muži, které Otec ?dal? Kristu. Vzal je ze světa, onoho ?světa?, který ?Ho nepoznal? (Jan 17,25) a povolal je, aby se stali Ježíšovými přáteli. Toto byla nejcennější milost celého jejich života. Byli to určitě lidé různých charakteristik jak z hlediska osobního, tak z hlediska služeb, jež vykonávali. Všichni však měli jednu věc společnou: přátelství s Pánem Ježíšem. Obdrželi ji ve svém pozemském údělu jako kněží a nyní, po smrti mají v nebi účast na ?dědictví, které nepomine, dědictví skvělém a trvalém? (1 Petr 1,4). Během jejich časné existence jim dal Ježíš poznat jméno Boha a přijal je k účasti na lásce Nejsvětější Trojice. Láska Otce k Synovi vstoupila do nich, takže mocí Ducha svatého přebývala v každém z nich samotná Osoba Syna (srov. Jan 17,26): zkušenost božského společenství svou přirozeností tíhne k vyplnění celé existence, aby ji proměnila a připravila ke slávě věčného života.

Je útěšné a spasitelné meditovat v modlitbě za zemřelé o Ježíšově důvěře k jeho Otci a nechat se ozářit jasným světlem této absolutní oddanosti Syna vůli svého ?Abba?. Ježíš ví, že Otec je stále s Ním (srov. Jan 8,29), že spolu jsou jedno (srov. Jan 10,30). Ví, že vlastní smrt musí být ?křtem?, to znamená ?ponořením? do lásky Boha (srov. Lk 12,50) a jde jí vstříc v jistotě, že Otec v Něm uskuteční starobylé proroctví, které jsme slyšeli v dnešním biblickém čtení: ?Po dvou dnech nám vrátí život, třetího dne nás vzkřísí, před jeho tváří budeme žít? (Oz 6,2). Tato předpověď proroka Ozeáše se vztahuje na lid Izraele a vyjadřuje důvěru v Pánovu pomoc: důvěru, které lid, bohužel, svou vlastní nestálostí a povrchností nezřídka nedostál a sáhl až ke zneužití božské dobrotivosti. V Ježíšově Osobě se však láska k Bohu Otci stává plně upřímnou, autentickou a věrnou. Vezme na sebe veškerou skutečnost starého Izraele a dovršuje ji. ?My? patřící lidu se soustřeďuje v Ježíšově ?já?, zejména v jeho opakovaných předpovědích vlastního utrpení, smrti a vzkříšení, když učedníkům otevřeně zjevuje to, co jej čeká v Jeruzalémě: jak bude odmítnut staršími, uvězněn, odsouzen k smrti a ukřižován, a třetího dne vstane z mrtvých (srov. Mt 16,21). Tato jedinečná důvěra Krista přešla na nás pomocí daru Ducha svatého Církvi, do níž jsme začali patřit Svátostí Křtu. Ježíšovo ?já? se stává novým ?my?, oním ?my? patřící jeho Církvi, když se dává těm, kteří jsou k Němu přivtěleni Křtem. Toto ztotožnění je pak ještě posíleno v těch, kteří Mu byli zvláštním Pánovým povoláním připodobněni kněžským svěcením.

Responsoriální žalm nám dnes vložil do úst vroucí touhu levity, který daleko od Jeruzaléma a chrámu, touží po návratu, aby mohl znovu stanout před tváří Páně (srov. Ž 41,1-3). ?Má duše žízní po Bohu, po živém Bohu: kdy už smím přijít a spatřit Boží tvář? (Ž 42/41, 3). Tato žízeň obsahuje pravdu, která nezradí, naději, která neklame. Je to žízeň, která skrze i tu nejtemnější noc osvěcuje cestu k prameni života, jak to podivuhodnými slovy vyjádřil svatý Jan od Kříže. Žalmista dává prostor nářkům duše, ale do středu a na závěr svého obdivuhodného hymnu klade refrén plný důvěry: ?Proč se rmoutíš duše má, proč ve mně sténáš? Důvěřuj v Boha: opět jej budu moci chválit, jeho, spásu své tváře a svého Boha? (v. 6). Ve světle Kristově a jeho velikonočního tajemství vyjevují tato slova celou jejich výsostnou pravdu: ani smrt nemůže vyprázdnit naději věřícího, protože Kristus pro nás vstoupil do nebeské svatyně a chce nás tam přivést po té, co nám tam připravil místo (srov. Jan 14,1-3).

S touto vírou a touto nadějí naši drazí zesnulí bratři nesčetněkrát recitovali tento Žalm. Jako kněží zakusili celou jeho existenciální ozvěnu, když na sebe vztahovaly také žaloby a výsměch těch, kteří vystavují věřící zkoušce otázkou: ?Kde je tvůj Bůh??. Nyní na konci svého pozemského exilu vrátili se domů. Putováním po cestě, vyznačené Vzkříšeným Pánem, nevstoupili do svatyně zbudované lidskýma rukama, ale do samotného nebe (srov. Žid 9,24). Tam ? říkáme v naší modlitbě - spolu s blahoslavenou Pannou Marií a všemi Svatými budou konečně moci hledět na Boží tvář a na věky mu zpívat chvály. Amen!

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.10.20 Papež bude 2. listopadu sloužit mši za všechny zesnulé
4.11.19 Nenarodili jsme se k smrti, nýbrž ke vzkříšení
2.11.19 Kvalifikovaní křesťané riskují, že zůstanou kvalifikovanými a přestanou být křesťany
3.11.18 Papež: Smyslem života je odpověď na Boží nabídku lásky.
3.11.17 Papež se modlil za oběti nacistického teroru ve Fosse Ardeatine



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti