Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   2. 2. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

7.1.2008 

Jezuité zahájili zasedání svého zákonodárného sboru

Řím. Dnes byla zahájena 35. generální kongregace Tovaryšstva Ježíšova nejpočetnějšího řádu katolické církve. 225 zvolených delegátů jezuitských provincií bude reprezentovat přibližně 19 tisíc členů řádu celého světa. Důvodem ke svolání tohoto nejvyššího zákonodárného sboru jezuitů, které se naposledy sešlo v roce 1995, je volba nového generálního představeného neboli ? jak říkají jezuité ? Otce generála. Dosavadní představený, Holanďan, O. Peter Hans Kolvenbach, zvolený v roce 1983, se obrátil již v únoru roku 2006 na Svatého otce s žádostí o odstoupení z úřadu a Benedikt XVI. ji přijal. Generální představený jezuitů je volen doživotně. Papež však může učinit výjimku, jako se to mimochodem stalo i v případě předchozího O.generála Pedra Arrupeho.
Generální kongregace byla zahájena mší svatou v kostele del Gesu, u hrobu zakladatele jezuitů sv.Ignáce z Loyoly. Eucharistické liturgii předsedal prefekt Kongregace pro řeholní život kardinál Franc Rodé, který pronesl obsáhlou homilii, v jejímž úvodu poděkoval odstupujícímu generálovi O.Kolvenbachovi:

?Chtěl bych jménem Církve i osobně složit vroucí dík nejdůstojnějšímu O.Kolvenbachovi za jeho věrnost, moudrost, čestnost, příkladnou pokoru a chudobu během jeho takřka 25leté služby v čele Tovaryšstva Ježíšova.?

Kard. Rodé dále poukázal na důležitost dnes zahájeného zasedání nejen pro Tovaryšstvo Ježíšovo, ale i pro mnohé další instituty zasvěceného života, které sdílejí ignaciánskou spiritualitu a pozorně sledují kroky jezuitského řádu. Velký důraz položil prefekt Kongregace pro řeholní život na podstatu jezuitského charismatu, tedy ?sloužit Pánu a jeho Nevěstě, Církvi, pod římským biskupem?.

?Se smutkem a neklidem pozoruji - řekl kard. Rodé - že také v některých řeholních rodinách citelně upadá ?smýšlení s Církví? sentire cum Ecclesia, o kterém tak často mluví zakladatel jezuitů. Církev od vás tedy očekává světlo potřebné k obnově onoho sensus Ecclesiae, tedy smyslu pro církev.?

Kard. Rodé dále pojmenoval aktuální naléhavé potřeby, kterým církev musí čelit a které doporučil pozornosti jezuitského grémia: jednak ?autentickou prezentaci pravdy zjevené v Písmu a v Tradici, jak ji zaručuje živý učitelský úřad církve? a jednak potřebu ?zacelit rostoucí trhlinu mezi vírou a kulturou, která brání účinné evangelizaci?.

Zasedání generální kongregace jezuitů je naplánováno přibližně na dva měsíce a kromě volby nového generála, jež je jejím hlavním cílem, budou projednána i některá aktuální témata řeholního života. Svatý stolec oznámil O.Kolvenbachovi, že Benedikt XVI. přijme 21.února ve Vatikánu všechny účastníky kongregace ve zvláštní audienci. Předpokládá se, že tou dobou již bude známo jméno nového generálního představeného.
O.Kolvenbach pro Vatikánský rozhlas řekl:

?Jiskrou? začínající kongregace bude určitě volba nového generálního představeného. Volbou jednoho či druhého mezi tisíci jezuity, kteří jsou schopni se jím stát, Tovaryšstvo vyjadřuje to, co očekává od budoucnosti: prorok či mudrc, novátor nebo umírněný, kontemplativní nebo aktivní, výjimečný muž nebo jednotící typ? Proto generální kongregace začne nejprve tím, že zhodnotí současnou situaci a bude rozlišovat mezi tím, jaké jsou v Tovaryšstvu světlé nebo spíše temnější stránky jeho služby Církvi a světu. A z tohoto hodnocení pak musí vzejít nějaká jiskra, tedy jezuita, kterého potřebujeme k pokračování na Boží cestě.?

Říká odstupující generální představený Tovaryšstva Ježíšova O.Peter Hans Kolvenbach o dnes zahájeném zasedání nejvyššího jezuitského grémia.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
11.2.21 Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině
7.11.20 Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica zahájilo japonskou edici
31.7.20 Za covidové krize je třeba léčit také demokracii, soudí generální představený Tovaryšstva Ježíšova
20.5.20 Zemřel otec Adolfo Nicolás, bývalý jezuitský generál
9.5.20 Jezuitští představení požadují po Evropské unii „etickou a sociální solidaritu“Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv únor 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti