Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 1. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

16.2.2008 

O účasti na masových liturgiích

Benedikt XVI. na setkání s římskými kněžími 7.února 2008

Česká sekce RV

Nyní vám přinášíme další z odpovědí papeže Benedikta XVI. na otázky, které mu kladli kněží římské diecéze při svém tradičním setkání s ním na začátku postní doby. Jedna z otázek se vztahovala ke slavení masových bohoslužeb, například při setkání mladých, a k tomu, jak zajistit jejich důstojnost a aktivní účast při jejich slavení.

?Liturgie, které se účastní velké davy lidí, skutečně představují problém. Vzpomínám si, jak se - během velkého mezinárodního eucharistického kongresu v Mnichově - v roce 1960 hledalo, jak dát nový ráz eucharistickým kongresům, které až do té doby probíhaly pouze formou adorace. Byl zde návrh učinit jejich centrem eucharistickou bohoslužbu, jako projev přítomnosti slaveného mysteria.

Brzy ale vyvstala otázka, jak to udělat. Adorovat, lze také na dálku, s odstupem, ale ke slavení je potřebné menší společenství, které může s eucharistickým mysteriem vstupovat do kontaktu. Je zapotřebí, aby kolem slavení tohoto tajemství bylo shromážděno společenství.

Těch, kteří se k eucharistické bohoslužbě pro sto tisíc lidí pod širým nebem stavělo negativně, bylo mnoho. Říkali, že to vlastně ani není možné pro samotnou podstatu Eucharistie, která vyžaduje opravdové společenství. Mezi odpůrci takového řešení byli i mnohé velké a uznávané osobnosti.

Poté ale profesor Jungmann, velký liturgista a jeden z velkých architektů liturgické reformy, vytvořil koncept ?statio orbis?, který odkazuje k ?statio Romae?. V Římě se během postní doby věřící shromažďují na určitém místě, na takzvaném ?statio? jako vojáci Kristovi a poté jdou společně na Eucharistii. Pokud toto, říkal, je ?statio? města Říma, tedy místo, kde se shromažďuje Řím, pak eucharistické slavení se statisíci účastníky je ?statio orbis?, místo, kde se shromažďuje svět.

Od té doby máme eucharistické bohoslužby s účastí davů. Pro mne, musím říci, zůstává problém nevyřešen, protože konkrétní společenství je pro slavení bohoslužby podstatné a tudíž si nemyslím, že by definitivní odpověď už byla skutečně nalezena. Proto jsem také na minulém Synodu tuto otázku nanesl.

A ještě jednu otázku jsem tehdy položil. Týkala se koncelebrace v tak velkém množství lidí, protože pokud koncelebruje například tisíc kněží, není jisté, zda je to způsob, zamýšlený Pánem. Jsou zde otázky. Vy jste se s takovou obtíží setkali v Loretu, při účasti na masové bohoslužbě, během níž nebylo možné, aby do ní byli všichni zapojeni stejnou měrou. Je tedy třeba zvolit určitý způsob zachování důstojnosti, která je pro eucharistii nezbytná. Společenství není jednolité a zkušenosti s účastí na této události jsou různé, pro některé je určitě nedostatečná. V Loretu však věci nezávisely na mně, ale spíše na pořadatelích.

Je tedy třeba dobře zvážit, co v takových situacích dělat. Základní problém přetrvává, ale zdá se mi, že pokud víme, co je Eucharistie, pak i tehdy, kdy není možné zapojit se vnější činností, která je zapotřebí k pocitu účasti, lze do ní vstoupit srdcem, jak říká starobylá invokace Církve, směřovaná k těm, kteří stojí v zadní části baziliky: ?Vzhůru srdce!? V ten okamžik všichni vycházíme ze sebe samých a tak jsme všichni s Pánem a jsme pohromadě. Nepopírám problém, ale pokud následujeme skutečně tato slova ?Vzhůru srdce?, nacházíme všichni i v obtížných a někdy diskutabilních situacích skutečnou aktivní účast.?

Řekl Benedikt XVI. při setkání s kněžími římské diecéze.

Přeložila Markéta Šindelářová

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
8.9.19 Nečinit z prostředků svoje cíle a ze zbytečností věci důležité
5.9.19 Únava ze sbližování je zdrojem naší identity a našeho štěstí
5.10.13 Pravé periferie jsou ty, kde není Boha
16.9.13 Petrův nástupce: Církvi se nikdy nevedlo tak dobře jako nyní
16.9.13 Petrův nástupce přijal kněze, který se postavil narkomafiiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 22
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti