Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   2. 2. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

18.3.2008 

Měla prorockou schopnost vytušit a předem uskutečnit myšlenky Papežů

Vatikán. Chiara Lubich ?věnovala bezvýhradně celý svůj život šíření evangelního poselství ve všech sektorech soudobé společnosti v neustálé vnímavosti ke znamením doby?. Zdůraznil to papež Benedikt XVI. v poselství, adresovaném kardinálu Tarcisiovi Bertonemu, který ho přečetl na závěr pohřebních obřadů zesnulé zakladatelky hnutí Fokoláre, jimž předsedal dnes odpoledne 15h v bazilice sv. Pavla za hradbami. Benedikt XVI. připomněl hluboké pouto, které spojovalo Chiaru Lubich s Petrovým nástupcem, počínaje již od papeže Pia XII. ?Její tichá a pronikavá služba ? píše dále Svatý otec ? byla vždycky v souladu s magisteriem Církve. Nechala se vést myšlenkami papežů, ba dokonce ? pokračuje Benedikt XVI. ? podíváme-li se na její iniciativy, bylo by možné tvrdit, že měla téměř prorockou schopnost je vytušit a uskutečnit předem.?

V homilii během pohřební mše svaté zdůraznil státní sekretář Svatého stolce, že 20. století bude připomínáno nejen s ohledem na technické a vědecké výdobytky, hospodářský pokrok a, bohužel, v neposlední řadě i s ohledem na zločiny proti lidskosti a válkám, které v něm propukly, nýbrž bude připomínáno také pro mnohé osobnosti, z nichž některé byly už blahořečeny jako don Orione či Matka Tereza a mezi něž zajisté patří i zakladatelka jednoho z největších církevních hnutí, která se právě ve 20.století zrodila.

?Zakladatelka hnutí Fokoláre ? řekl kardinál Bertone - svým tichým a pokorným životním stylem nevytváří humanitární či vzdělávací instituce, ale věnuje se rozněcování plamene Boží lásky v srdcích. Probouzí osoby, aby se samy staly láskou a žily charisma jednoty a společenství s Bohem a s bližními, aby se staly osobami, které šíří ?lásku-jednotu? a činí tak ze sebe samých, ze svých domovů a pracovišť ?ohniště? ? fokoláre ? kde se vroucí láska stává nakažlivou a zapaluje okolí. Toto poslání je uskutečnitelné všem, protože evangelium je neseno každému: biskupové a kněží, děti, mládež i dospělí, řeholní osoby i laici, manželé, rodiny a společenství ? všichni jsou povoláni žít tento ideál jednoty: ?aby všichni byli jedno!? V posledním interview, které poskytla a které vyšlo právě v den její smrtelné agónie, Chiara prohlašuje, že ?živoucí mízou mystického Těla Kristova je div vzájemné lásky?.?

Kardinál Bertone pak vybídl všechny přítomné, kterých bylo v přeplněné bazilice i na prostranství vedle baziliky kolem 30 tisíc, aby při slavení této eucharistie položili na oltář poděkování Pánu za svědectví, které tato sestra v Kristu vydala:

?Za její prorocké intuice, kterými předešla a připravila velké historické změny a mimořádné události, které prožila církev ve 20. století. Náš dík se pojí s poděkování samotné Chiary. Ona sama totiž říkávala, že až stane před Bohem a Pánem, který se jí bude tázat na její jméno, vezme do úvahy všechny četné dary a tolikeré obdržené milosti, a odpoví prostě ?Moje jméno je Děkuji. Děkuji, Pane, za všechno a na vždy.?

Pohřební mše svaté v bazilice sv. Pavla, se účastnilo 16 kardinálů, mezi nimiž byli např. pražský arcibiskup kard. Miloslav Vlk, kardinál Giovanni Coppa, krakovský arcibiskup kard. Stanislav Dziwisz, přibližně 40 biskupů a stovky kněží z celého světa, a také zástupci mnoha církevních hnutí. Přítomni byli také představitelé politického života Itálie, vládní představitelé v čele s ministerským předsedou Romanem Prodim, ale i představitelé politické opozice. Pohřbu se účastnili rovněž představitelé nekatolických církví a církevních společenství, jakož i představitelé nekřesťanských náboženství, judaismu, islámu a buddhismu. Bohoslužbu přenášel v přímém televizním přenosu první program Italské televize a kromě toho také další televizní stanice v USA, Francii, Španělsku, Brazílii, Libanonu. V České republice jej přenášela televize NOE.

Hnutí Fokoláre bylo založeno před 65 lety a dnes je přítomno ve 182 zemích světa. Má 140 tisíc stálých členů a více než 2 miliony sympatizantů, mezi nimiž jsou i nekatolíci, a také stoupenci jiných náboženství i lidé nevěřící.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
6.2.21 Ježíšova opuštěnost na kříži je jádrem křesťanství i vašeho charismatu, řekl papež Hnutí fokoláre
2.2.21 Hnutí fokoláre má novou prezidentku, Palestinku Margaret Karramovou
5.5.20 Hnutí fokoláre požaduje zrušení sankcí proti Sýrii
22.1.20 Před sto lety se narodila Chiara Lubichová, zakladatelka Hnutí fokoláre
14.11.19 Svatý otec: Všechno je stvořeno, aby bylo živým obrazem BohaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv únor 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti