Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   2. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

31.3.2008 

Salesiáni na audienci u Benedikta XVI.

Vatikán. ?Odvaha? v hlásání evangelia, ?trpělivost? při předkládání radikality mladým a ?otevřené srdce? pro chápání jejich nových nároků. Tak, při dnešní audienci členů generální kapituly Salesiánů dona Bosca, charakterizoval Benedikt XVI. osobitý profil tohoto řádu v 21. století a připomněl, že salesiáni jsou povoláni k řešení ?katastrofické situace na poli výchovy? a současně k obnovení apoštolského zápalu, jaký měl svatý Jan Bosco.
Mladí stojí tváří v tvář světu, který mění svou sociální, ekonomickou i politickou tvář a pokládají dospělým otázky týkající se jejich problémů ? etiky, kultury, okolí. Ukazuje se, že chtějí žít plný život, opravdovou lásku, tvořivou svobodu.? Chopit se těchto jejich tužeb a předložit jim radikální odpovědi Ježíšova poselství je specifické povolání společnosti dona Bosca, kterou Benedikt XVI. podpořil k pokračování v tomto poslání v plné věrnosti salesiánskému charismatu. Charismatu, které, jak zdůraznila končící 26. generální kapitula kongregace, žádá od Boha duše, nic jiného:

?Don Bosco si přál, aby kontinuita jeho charismatu v Církvi byla zachována formou zasvěceného života. Také dnes salesiánské hnutí může růst ve věrnosti tomuto charismatu jen tehdy, pokud jeho těžiště budou tvořit zasvěcené osoby. Aby byla posílena identita celé kongregace, vaše úsilí se musí především zaměřit na upevnění povolání každého salesiána, aby žil v naprosté věrnosti svému povolání k zasvěcenému životu.?

Před tím, než se ve své promluvě Benedikt XVI. věnoval tématu výchovy, zmínil, že, pro to, aby byli salesiáni důslední ve svém povolání, je především nutné, aby obdrželi kvalitní formaci, aby se církev mohla spolehnout na osoby ?znalé dnešní kultury, opravdově lidsky citlivé a se silným smyslem pro pastoraci.? Tyto vlastnosti, podotkl Svatý otec, jsou dnes ovšem ve sporu s procesem sekularizace, která v dnešním světě převládá a nevyhýbá se ni společnostem zasvěceného života.? Každodenní společné slavení eucharistie, lectio divina ? rozjímavé čtení Písma, prostý život a odříkání pomohou posílit identitu salesiánů:

?Odtud se rodí autentická spiritualita apoštolského nadšení a společenství církve. Věrnost evangeliu i vašim Stanovám bez jakýchkoliv ?ale?, zejména, co se týká odříkání a evangelní chudoby, věrná láska k církvi a dávání sebe samých do služby mladých, zejména těch nejvíce znevýhodněných, budou nejlepším důkazem rozkvětu vaší kongregace.?

Tento apoštolský způsob, vlastní salesiánům, může odpovídat na ony velké výchovné výzvy, které Benedikt XVI. naznačil už v dopise římské diecézi, věnovaném tomuto tématu. ?Vychovávat nebylo nikdy jednoduché ? zopakoval svá slova z tohoto dopisu ? a dnes se zdá, že se to stalo ještě obtížnějším, protože nemnozí rodiče a učitelé jsou v pokušení rezignovat na své povinnosti a rovněž nechápou, jaké je doopravdy poslání jim svěřené. A důvod? Nedostatek naděje:

?Právě odtud pramení největší obtíž výchovného procesu: u kořenů krize výchovy je krize důvěry v život, což v podstatě není nic jiného než nedůvěra k Bohu, který nás k životu povolal. Při výchově mladých je aktivní podíl rodiny extrémně důležitý. Rodiny mají často potíž čelit výzvám výchovy, mnohokrát jsou neschopné nabídnout svůj podíl, nebo úplně chybí. Záliba a úsilí ve službě mladým - charismata dona Bosca ? musí vyvinout stejné úsilí k zapojení rodin a jejich formaci.?

(MaS)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.3.20 Salesiáni potvrdili stávajícího generálního představeného, o. Ángela Artima
6.6.17 Modlitby po krádeži relikvií sv. Dona Boska
11.8.15 Salesiánská mládež slaví v Turíně jubileum Dona Boska
8.11.14 Papež k salesiánkám: Nezapomínejte na Patagonii!
21.8.14 Zahájeno salesiánské jubileumHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti