Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 2. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.7.2008 

Hnutí Fokoláre má novou představenou

Castel Gandolfo. Hnutí Fokoláre - Dílo Mariino má novou představenou. Stala se jí jedna z nejbližších spolupracovnic Chiary Lubichové Maria Voce. Generální shromáždění v Castel Gandolfo ji do čela hnutí zvolilo včera téměř jednohlasně. Maria Voce se narodila v Ajello Calabro v roce 1937. Vystudovala teologii a církevní právo. Patří mezi zodpovědné za "Společenství a právo", tj. síť odborníků a vědců v oboru práva, která nedávno vznikla v rámci Hnutí fokoláre. Je také členkou Školy Abba, interdisciplinárního studijního centra. Z desetiletého pobytu v Turecku si přinesla bohaté zkušenosti v oblasti ekumenismu a mezináboženského dialogu.
Dvoutřetinovou většinou hlasů byla zvolen také viceprezident hnutí otec Giancarlo Faletti, dosud spoluodpovědný za hnutí v Římě. Vatikánskému rozhlasu Maria Voce prozradila s jakými pocity volbu přijala:

?S velkým pohnutím samozřejmě, ale také s velkým klidem, protože jsem v těchto dnech jasně pozorovala, že duch Chiary Lubichové neodešel s ní, ale skutečně zůstal přítomný ve všech, kdo se shromáždili na tomto zasedání a kdo mne v plnosti vzájemného společenství zvolili. Není důležité, jestli jde o mou osobu nebo o jinou, ale je důležité, že tento Chiařin duch pokračuje ve svém díle i v tomto okamžiku.?

Jaké je, duchovní dědictví Chiary Lubichové, které vrhne světlo na váš nový úkol?
?Dnes ráno, když jsem se probudila, jsem se v duchu sjednotila s Chiarou, abych se pomodlila raní modlitby tak jako každé ráno. A první věc, kterou jsem jí řekla bylo: ?Chiaro, prosím tě, dej mi svoje srdce, abych milovala všechny osoby Díla, tak jako jsi je milovala ty a jak je milovat nepřestáváš.? Myslím, že tato Chiařina láska, která nikdy neznala mezí ani míry, je to, co chci vnést jako můj osobní podíl do tohoto nového, mně svěřeného poslání. Odkaz je odkazem spirituality, charismatu společenství, charismatu přinášet Ježíše mezi ty, kdo se sjednocují v jeho jméně. A to, samozřejmě, všichni děláme společně.?

Hnutí Fokoláre je hnutí rozsáhlé, rozšířené po celém světě, uvnitř má všechny kategorie lidí a povolání. Jak se dá takové hnutí vést?
?Jednou se Chiary zeptali, jak to, že jí následuje tolik lidí?? A Chiara odpověděla: ?Já následuji Boha a ostatní jsou za mnou.? Snažím se to dělat stejně jako ona. Není to tak, že já můžu vést celé hnutí. Můžu se snažit o jednotu v Bohu, o to, milovat celé Dílo a se všemi v každém odhalovat, jak účinně svědčit o Chiařině charismatu, tam, kde se nachází: mladí mezi mladými, vědci ve svém pracovním prostředí, mezi svými kolegy, kněží ve své kněžské službě, rodiny v rodinném životě. Myslím, že pokud jde o mně, musím všechny milovat a společně s nimi chápat, jak každý z nich může uskutečňovat toto charisma ve svém prostředí. Jistě, prioritou je vždy napnout naše síly až do konce. Cíl, kvůli kterému Hnutí vzniklo je podporovat jednotu na všech úrovních, ve všech oblastech: mezi generacemi, mezi církvemi, mezi náboženstvími, mezi všemi lidmi, až k vybudování univerzální rodiny, která jediná může odpovídat jménu Díla Mariina. S tímto cílem bylo také hnutí schváleno.?

Hnutí fokoláre tedy začíná další etapu své historie...
?Nevidím to jako přechod od jedné fáze ke druhé, protože vidím, že skutečně postupujeme v jednotě. Nikdy tu neexistoval rozpor mezi jednou a druhou generací. Vždy to byl vztah, v němž jedna generace předávala své bohatství a druhá ho přijímala a společně ho nesli dále. Tak jako v rodině není rozpor mezi rodiči a dětmi, není tomu tak ani v tento okamžik, kdy někdo nastupuje na místo někoho jiného. Společně poneseme všechno. Odkaz těch, kdo spolu s Chiarou začínali, je nenahraditelnou inspirací, která nás vždy povede a bude doprovázet.?

Říká nová představená Hnutí Fokoláre- Díla Mariina, Maria Voce.

Přeložila Markéta Šindelářová

(MaS)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
6.2.21 Ježíšova opuštěnost na kříži je jádrem křesťanství i vašeho charismatu, řekl papež Hnutí fokoláre
2.2.21 Hnutí fokoláre má novou prezidentku, Palestinku Margaret Karramovou
5.5.20 Hnutí fokoláre požaduje zrušení sankcí proti Sýrii
22.1.20 Před sto lety se narodila Chiara Lubichová, zakladatelka Hnutí fokoláre
14.11.19 Svatý otec: Všechno je stvořeno, aby bylo živým obrazem BohaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv únor 24
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti