Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   31. 5. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

27.7.2008 

Novou úlohou křesťana ve veřejném životě je i ochrana zdravého rozumu

Komentář velvyslance ČR při Radě Evropy

Pavel Svoboda

Jakkoliv nechci objevovat Ameriku, tak předpokládám, že nežiji sám s pocitem, že úkolem křesťanů ve veřejném životě začíná být nejen hájení křesťanských zásad, ale už i samotného zdravého rozumu.

Naposledy jsem se o tom přesvědčil při diskusi v Radě Evropy, kde působím jako velvyslanec, o případu dvou muslimských manželů z francouzského Lille, u nichž soud rozhodl o neplatnosti manželství. Ženich si totiž od nevěsty před svatbou vyžádal prohlášení, že je panna. Tato skutečnost se však po svatbě nepotvrdila. Žena přitom otevřeně přiznává, že muži v té věci úmyslně lhala, protože věděla, že jinak by si ji nevzal.
Liberální média začala hned dštít oheň na soudce, jenž podle nich porušil lidské právo ženy nakládat svým tělem, že panenství není podmínkou vstupu do manželství atd. I ve Výboru delegátů ministrů Rady Evropy se nesla diskuse tímto směrem. Byl jsem jediný, kdo upozorňoval, že v daném případě vůbec nejde o to, zda je panenství nevěsty předpokladem vstupu do manželství. Ale o to, že nevěsta podvodem vylákala ze ženicha souhlas se sňatkem. Podle mého názoru je selská logika věci taková, že nevěsta má právo nebýt panna a ženich má právo si ji kvůli tomu nevzít. Totéž samozřejmě může platit i pro panictví muže a souhlasu ženy. Ale hlavně nikdo nemá právo druhého uvádět úmyslně v omyl. Právní jádro věci spočívá v tom, že svůj souhlas může kterákoliv strana jakékoliv smlouvy, včetně té manželské, podmínit jakoukoliv právně a fakticky možnou podmínkou. S trochou nadsázky to může být třeba IQ 150 u manžela či láska ke psům u manželky. Nesplnění této podmínky způsobuje neplatnost smlouvy právě proto, že pro jednu stranu šlo o podmínku podstatnou, bez níž by svůj souhlas prostě nedala.
Vznášeje tuto argumentaci připadal jsem si trochu jako blázen. Ve Francii se stejně jako u nás se rozvádí téměř automaticky, bez potřeby jakýchkoliv důvodů, bez ohledu na cokoliv a kohokoliv, včetně dětí, a liberálové toto podporují. Na vlastní uši jsem slyšel argument proti rušení některých francouzských prvoinstančních soudů s tím, že při jejich zrušení by bylo pro rozvod nutno dojíždět k jinému soudu až do vzdálenosti 80 km!
V tomto případě se liberálové patrně začali velmi mylně domnívat, že panenství nevěsty je podmínkou islámu a že soud tuto náboženskou podmínku svým rozhodnutím legitimizoval. A začali vidět rudě a chovat se zcela iracionálně. Zapomněli, že právě podle jejich práva, na nějž jsou tak hrdi, je k manželství třeba svobodného souhlasu obou manželů a že tento souhlas musí být prostý omylu a ne vylákaný podvodem. Zapomněli též, že zatímco jinak podporují rozvody i bez důvodu, zde se stavějí proti prohlášení o neexistenci manželství z důvodu, který je základem neplatnosti jakékoliv smlouvy ? absence oboustranného souhlasu. A asi bychom si snadno vzpomněli na další případy ideologické zaslepenosti těch, kdo si myslí, že jsou racionální. Vzpomeňme na absurdity při ochraně některých menšin.

Většinová veřejnost předpokládá, že věřící lidé uvažují iracionálně a vycházejí z postojů, které jim zvěstoval tajemně ? tedy neprokazatelně ? Bůh, tedy že jednají ideologicky, nikoliv rozumově. Popsaný případ ale ukazuje, že ideologicky jednání často ti, kdo se považují za obhájce racionality. Možná vás napadlo, zda si/nám s tou ochranou zdravého rozumu příliš nefandím či nelžu do kapsy. Nevím. Mám za to, že k uznání správnosti většiny Desatera vůbec není třeba Pána Boha, ale přesto to bez prvního přikázání nefunguje. Představte si, kolik peněz, energie a surovin za bezpečnostní zařízení by se ušetřilo, kdyby ?Nepokradeš? bylo porušováno jen výjimečně. Velcí duchové kolem této záhady vždy kroužili (např. G.K.Chesterton: Odstraníme-li nadpřirozené, nezůstane nám přirozené, nýbrž pouze nepřirozené).
V tomto poznání je ovšem i kus politické naděje: obyčejnému člověku zpravidla nic neříkají pojmy jako racionalita, ideologie, právní stát atd. Zato pozná, když někdo nejedná podle selského rozumu. A tak, když racionalisté opouštějí rozumnost a jednají ideologicky, ponechávají nám velký prostor pro oslovování lidí zdravého rozumu. Tak tuto možnost využijme. Ale taky to nepokazme. Vždyť mnozí máme zkušenost, že lidé zdravý rozum z úst křesťanů odmítají, protože jej považují za cosi křesťanského, a tudíž nerozumného.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
14.3.18 Mons. Trafny: Hawking zachovával jistý horizont otevřenosti
24.3.10 Benedikt XVI.: Mezi vědou a vírou není rozpor, třebaže došlo k některým nedorozuměním
25.8.09 Učíme se stále více objektivních věcí, které nás nezajímají
17.8.09 Pouze loďka magisteria proplouvá bouřemi dějin
16.10.08 10 let encykliky Fides et RatioHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 23
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti