Petrův nástupce zahájil zasedání Caritas Internationalis

12.5.2015 

Papež František dnes večer v bazilice sv. Petra zahájil dvacáté generální shromáždění Caritas Internationalis, tedy organizace, která sdružuje Charity z celého světa. Svatý otec ve své homilii mimo jiné řekl:

Caritas Internationalis je obrovskou, široce uznávanou církevní institucí, která působí v mnoha částech světa a která potřebuje ještě více rozšířit do jednotlivých farností a komunit, aby se ještě více oživilo počínání prvotní církve. Kořen veškeré vaší služby spočívá v prostém a poslušném přijímání Boha a bližního. Toto přijímání se děje ve vás osobně, abyste pak šli do světa a sloužili jménem Krista, s nímž jste se setkali a kterého potkáváte v každému bratrovi a každé sestře, kterým se stáváte bližními. A právě tím se předchází redukci na pouhou humanitární organizaci.
Kdo žije posláním Charity, není pouhý pracovník, ale Kristův svědek. Člověk, který hledá Krista a nechá se hledat Kristem; člověk, který miluje v duchu Kristově, v duchu nezištnosti a obdarování. Všechny naše strategie a plány budou prázdné, pokud v sobě nebudeme mít tuto lásku. Nikoli naši, ale Jeho lásku. Nebo lépe, naši lásku očištěnou a posílenou Jeho láskou.

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy homilie je ZDE

Řekl papež František při mši svaté, která zahájila generální shromáždění Caritas Internationalis.

Více než tři sta delegátů Caritas Internationalis ze všech zemí bude v Římě jednat do 17. května a poté se odeberou do Milána, kde se na 19. květen plánuje oficiální den Charity v rámci Světové výstavy EXPO 2015. Zástupci sto šedesáti národních charit se na svém generálním shromáždění budou zamýšlet nad tématem „Jedna lidská rodina a péče o stvoření“. Zároveň mají definovat program na příští čtyřletí a zvolit nové předsednictvo. Jak ovšem na dnešní tiskové konferenci zdůraznil odstupující předseda, kard. Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga, nejde pouze o plánování, nýbrž o to, jak odpovědět na papežovu výzvu a vytvářet chudou církev pro chudé. Honduraský kardinál dále poznamenal, že téma generálního zasedání se váže k papežově chystané ekologické encyklice.

“Víme jistě, že papež k tématu nepřistoupí vědecky. Nedávno jsem byl ve Spojených státech a už jsem si na encykliku vyslechl kritiky, aniž byla vůbec publikována. Ideologie, která se týká životního prostředí, je totiž velice silně provázaná s kapitalistickou vizí, která se nechce vzdát ničení přírody, protože by se musela vzdát výdělku. Myslím, že papež téma pojedná eticky a nebude se pouštět do vědeckých diskusí, kupříkladu o globálním oteplování. Dokument nás povede k reflexi, protože by bylo tragické, aby křesťané zůstávali lhostejní vůči problémům stvoření“.

Charita nesmí polevovat ve svém zájmu o duchovní chudobu současné společnosti, pokračoval kard. Maradiaga. Generální shromáždění se bude zabývat světem, který trpí, kde se za všeobecné lhostejnosti válčí, kde jsou pronásledováni a vražděni křesťané. Nelze zapomínat na Blízký východ, Středoafrickou republiku, Jižní Súdán, Ukrajinu a v neposlední řadě také Nepál, dodal odstupující předseda Caritas Internationalis. Generální sekretář této organizace, Michel Roy, informoval o vstupu dalšího člena do mezinárodní federace Charit. Je to Jižní Súdán. Poté vyjmenoval různé krizové oblasti naší planety, kde Charita působí, mimo jiné Filipíny, které za jeden rok zasáhlo 21 tajfunů. Priorita Mezinárodní charity je následující:

“Prvořadým směřováním je, aby církev byla chudá a pro chudé. Toto téma není nové, ale s papežem Františkem vystoupilo do popředí. Charita je součástí církve a má zvláštní roli – přimět celou církev, aby se chudými lidmi zabývala.“

Peruánský teolog O. Gustavo Gutierrez, zdůraznil, že tzv. teologie osvobození se zamýšlí nad praktikováním milosrdné lásky, soucitu, milosrdenství a spravedlnosti. Pokud je vnímána z tohoto pohledu, může být nápomocná při konkrétním úsilí o výkon spravedlnosti a postoj milosrdné lásky.

“Myslím, že ústřední myšlenkou teologie osvobození je přednostní volba chudých. V tom spočívá 90 procent teologie osvobození. Věřím, že nyní je vše jasnější díky svědectví papeže Františka. Není totiž důležitá „teorie osvobození“ jako význam chudých lidí v církvi a také fakt, že znovu hledáme poučení v evangeliu. Toto vycházení na periferie má význam a nyní pro ně nastal příhodný čas.“

Uvedl zakladatel teologie osvobození, O. Gutierrez, v tiskovém středisku Svatého stolce.

Charitu České republiky zastupuje na mezinárodním shromáždění její prezident, biskup Pavel Posád. Právě dnes česká církev uskutečnila významné charitní gesto - pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka předal arcibiskupovi syrské katolické církve Yohannu Petros Mouche z iráckého Mosulu šek na 3 miliony korun, které vybrali čeští věřící během kostelní sbírky a věnovali Charitě ČR. Jak čteme na webu české Charity, naši věřící však na křesťany žijící na Blízkém východě nezapomínají ani po zbytek roku. Na sbírkovém kontě Charity Česká republika pro pomoc obyvatelům Iráku, kteří utekli před islamisty, bylo k 31. březnu 2015 již více než pět milionů korun.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.