Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 11. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

12.5.2015 

Charita není pouhá humanitární organizace

Homilie papeže při mši ze zahájení zasedání Caritas Internationalis, baz. sv.Petra

Česká sekce RV

Vatikán. Čtení ze Skutků apoštolů (16, 22-34) prezentuje poněkud neobvyklou postavu. Je to žalářník z města Filip, kde byli Pavel a Sila uvězněni v důsledku nepokojů lidu, který se sběhl proti nim. Soudní úředníci je nejprve nechali zbít pruty, potom uvěznili a nařídili žalářníkovi, aby je dobře hlídal. Proto tu noc, kdy nastalo zemětřesení a všechny dveře zůstaly dokořán, se onen muž vyděsil natolik, že si chtěl vzít život. Pavel jej však zadržel, a on, plný úžasu a celý rozechvělý, na kolenou žádal o spásu.

Vyprávění dále podává, jak onen muž hned poté rozhodně vykročil na cestu víry a spásy: společně se svojí rodinou přijal Pánovo slovo, vymyl Pavlovi a Silovi jejich krvavé rány, spolu s rodinou přijal křest, vzal Pavla a Silu k sobě domů, a plný radosti jim prostřel stůl a dal najíst. Takový je průběh cesty víry.

Zvěstované a přijaté evangelium jej přimělo, aby omyl nohy a rány trpících a prostřel pro ně stůl. V jednoduchosti těchto činů se pojí přijetí Slova a svátosti křtu s přijetím bratra jako by šlo o jediný skutek: přijetí Boha a přijetí bližního, přijetí druhého v Boží milosti, přijetí Boha ve službě bratřím. Slovo, svátosti a služba spolu vzájemně souvisejí, jak je patrné v těchto svědectvích prvotní církve.

V tomto skutku můžeme vidět veškeré poslání Charity, dnes již obrovské Konfederace, která je za svoji činnost ve světě široce uznávána. Caritas je církevní instituce, která působí v mnoha částech světa a která potřebuje ještě více rozšířit do jednotlivých farností a komunit, aby se tak oživilo počínání prvotní církve. Kořen veškeré vaší služby spočívá právě v tomto prostém a poslušném přijímání Boha a bližního. Toto je kořen a je-li odťat, Charita zaniká. Toto přijímání se děje ve vás osobně, abyste pak šli do světa a sloužili jménem Krista, s nímž jste se setkali a kterého potkáváte v každému bratrovi a každé sestře, kterým se stáváte bližními. A právě tím se předchází redukci na pouhou humanitární organizaci. Charita každé místní církve, i té nejmenší, je stejná. Neexistují velké a malé Charity, všechny jsou si rovny. Prosme Pána o milost chápat pravou dimenzi Charity; o milost, abychom neupadli do léčky a neuvěřili, že dobře organizovaný centralismus je cesta; o milost chápat, že Charita je vždy na periferii, v každé místní církvi a o milost věřit, že centrum Charity je pouhá pomůcka, služba a zkušenost společenství, ale nikoli hlavou všech ostatních.

Kdo žije posláním Charity, není pouhý pracovník, ale Kristův svědek. Člověk, který hledá Krista a nechá se hledat Kristem; člověk, který miluje v duchu Kristově, v duchu nezištnosti a v duchu obdarování. Všechny naše strategie a plány budou prázdné, pokud v sobě nebudeme mít tuto lásku. Nikoli naši, ale Jeho lásku. Nebo lépe, naši lásku očištěnou a posílenou Jeho láskou.

Tak bude možné sloužit všem a prostírat stůl pro všechny. Také tento krásný obraz nám dnes nabízí Boží Slovo, totiž prostřený stůl. Bůh nám prostírá eucharistický stůl také nyní. Charita prostírá mnoho stolů pro hladové. V těchto měsících jste pořádali rozsáhlou kampaň nazvanou Lidská rodina, jídlo pro všechny. Tolik lidí i dnes čeká, že se dosyta nají. Planeta má pokrm pro všechny, ale zdá se, že chybí vůle se rozdělit se všemi. Prostírat stůl pro všechny a žádat, aby byl pro všechny jeden stůl. Konat vše, co lze, aby všichni měli co jíst, ale také upomínat mocné této země, že je Bůh jednoho dne povolá k soudu a ukáže, zda se Mu opravdu snažili dát najíst v každém člověku (srov. Mt 25,35) a zda se přičiňovali o to, aby životní prostředí nebylo pustošeno a mohlo tento pokrm produkovat.

Když myslíme na eucharistický stůl, nemůžeme zapomenout na naše křesťanské bratry, kteří byli násilím připraveni o pokrm jak pro tělo, tak pro duši, byli vyhnáni ze svých domovů a jejich kostely byly nezřídka zničeny. Znovu opakuji: nezapomínejme na tyto lidi a na tyto netolerovatelné nespravedlnosti.

Společně s mnoha dalšími charitativními institucemi církve vyjevuje Caritas moc křesťanské lásky a přání církve jít vstříc Ježíšovi v každém člověku, zejména, je-li chudý a trpící. Tato cesta je před námi a přeji vám, abyste s touto vyhlídkou mohli pracovat během těchto dnů. Svěřujeme je Panně Marii, která učinila zásadním kritériem svého života přijímání Boha i bližního. Zítra budeme slavit Pannu Marii Fatimskou, která se ukázala, aby oznámila vítězství nad zlem. S tak obrovskou podporou nemáme strach pokračovat ve svém poslání.
Ať se tak stane.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti