Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

29.11.2008 

Křesťanské kořeny liberalismu

S Marcellem Perou o jeho nové knize

Johana Bronková

Na pultech italských knihkupectví se tento týden objevila nová kniha filosofa Marcella Pery ?Proč se máme považovat za křesťany. Liberalismus, Evropa, etika?, vydaná nakladatelstvím Mondadori. Studii uvádí list Benedikta XVI. adresovaný autorovi, ve kterém Papež zdůrazňuje, že podstata liberalismu je zakořeněna v křesťanském pohledu na svět. Už titul knihy někdejšího předsedy italského senátu se odvolává na tezi jiného liberálního myslitele, Benedetta Croceho, ?Proč se nemůžeme nepovažovat za křesťany.? Autora knihy oslovil redaktor Vatikánského rozhlasu, Alessandro Gisotti:

?Croce pozvažoval křesťanství za jakousi fázi, za přechodný okamžik, období absolutního ducha, v němž křesťanství historicky sehrálo roli sice zásadní, ale v budoucnu mělo být překonáno. Podle Croceho mělo být překonáno jiným typem náboženství, které nazýval ?náboženství svobody?. Já jsem ale přesvědčen, že je tady daleko užší konceptuální souvislost mezi liberalismem a křesťanstvím. Prvním z konceptů, na kterých je založen liberalismus, je svoboda jednotlivce a lidská důstojnost ? a to jsou koncepty typicky křesťanské. Jde tedy o společný původ.?

Proč se tedy dnešní liberalismus stal anti-křesťanským a jaké důsledky může mít ? podle vás ? tato rezignace na náboženský, křesťanský charakter?

?Pokud jde o Evropu, máme historické vysvětlení. Mnoho liberálů se často ocitalo v konfliktu s katolickou církví ? je to hořká skutečnost evropských dějin. V Americe k ničemu podobnému nedochází. Některé národní státy ? Itálie, Francie ? se konstituovaly jako takové v boji a v konfrontaci s katolickou církví. Odtud má původ to, čemu říkáme antiklerikalismus a ten posléze vyvolal další jev, který ve své knize nazývám ?laická rovnice?, tzn. liberální rovná se nekřesťanský. A to je chyba, protože je sice možné vést historickou debatu o zásluhách a prohřešcích katolické církve v Evropě v době zakládání národních států, ale není možné takto diskutovat o důležitosti křesťanského poselství. Dnes už je to dosti zřejmé. Když se totiž řídíme touto volbou, tedy přejdeme-li od antiklerikalismu k antikristianismu ? tedy odpadneme od křesťanství ? přijdeme zároveň o ony vlastnosti, ctnosti, ba samé základy oněch svobod a práv, na kterých jsou založeny naše liberální státy.?

Evropa má ve vaší studii centrální místo. Evropa, která ? jak říkáte ? uprostřed snahy být otevřenější a integrovat do sebe nové podněty, přišla o svou identitu, o své kořeny. I v této věci nacházíte styčné body s Benediktem XVI., ale v podstatě i s Janem Pavlem II.

?Ano, přesně tak: všichni si pamatujeme, že Jan Pavel II. mnohokrát naléhavě mluvil, kázal a psal o křesťanských kořenech Evropy. Ani to nesmí být zapomenuto. Je to důležité, protože křesťanská tradice, která platila od křtu Evropy, počínaje krizí římského impéria až dodnes, tato tradice je tím, co dává identitu a všechny důležité charakteristiky a ctnosti evropskému člověku... Je to historie jistě pohnutá, je to také historie konfliktů, ale křestní akt je tím, co poskytlo identitu evropskému člověku a může ho odlišit od jiných, spolu s přijetím evangelia ? pak transformovaného na občanské poselství.?

přeložila Johana Bronková

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti