Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   10. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

14.10.2012 

Koncil v perspektivě víry

Milan Glaser

O objektivní hodnocení Druhého vatikánského koncilu se v těchto dnech mnozí pokoušejí, ale podat jej může jedině spolehlivý autor. Pouze živé magisterium církve reprezentované Kristovým zástupcem poskytuje takovéto hodnocení a věřící se bez něho neobejde.

Benedikt XVI. již nejednou naznačil, že Druhý vatikánský koncil byl v novodobých dějinách zlomovým momentem, především pokud jde o pozornost, kterou církvi začaly věnovat hromadné sdělovací prostředky. Vzniklému mediálnímu obrazu však byli vystaveni nejenom ti, kteří se o církev vůbec nezajímají, ale především sami věřící, nevyjímaje církevní hierarchii. A bylo tomu tak v průběhu samotného zasedání církevního sněmu a je tomu tak dodnes.

Od poloviny let šedesátých se tak neustále rozrůstá a utvrzuje mediální obraz církve, který nejenom nepochází od kompetentního zdroje, ale je namnoze zcela cizí křesťanské víře. Značně je tak ztíženo samo rozpoznávání hlasu církve uprostřed rámusu a šumu těch ostatních. Věřící už se nesetkává s řečí víry jenom v reálném kontextu svátostné či katechetické praxe. Je obklopen záplavou sdělení, jejichž věroučné souvislosti a důsledky nebývají vždy zjevné anebo se nesnadno ověřují.

S rozvojem dosahu a výmluvnosti komunikačních prostředků došlo navíc k tomu, že už jenom z technických důvodů nemůže institucionální církev sledovat veškerou mediální záplavu tvrzení bezprostředně se týkajících křesťanské víry, takže lidské uvažování o otázkách víry nemá pokaždé k dispozici potřebný záchytný bod. Ani to se však nevymyká Boží Prozřetelnosti.

Patří to ke zkoušce víry, která se stupňuje úměrně globálnímu nárůstu komunikace mezi lidmi a týká se především každého jednotlivce. Církevní autorita, která specifickým způsobem slouží věřícímu na jeho životní pouti, je sdělovacími prostředky kladena - úmyslně nebo/i neúmyslně - do takové perspektivy, která nejenom skrývá její transcendentní původ i základ, ale líčí ji jako diskreditovanou.

Tato mediální perspektiva, v níž se církev poprvé ocitla před padesáti lety, je součástí širšího působení mediální komunikace, která odosobňuje a zabstraktňuje lidské skutečnosti a vztahy, vytváří umělé, ale nikoli nutně pravdivé povědomí o světě, sešněrovává člověka v jeho nitru a pod záminkou horizontální komunikace odrazuje od té transcendentní. Patrné je to např. na úkazu tzv. celebrit, tedy mediálních postav, k nimž se váží lidské sympatie bez ohledu na skutečné - intelektuální a zejména mravní - kvality dotyčných, kteří však nezřídka potom ovlivňují i konkrétní lidské jednání i dorozumívání. Vtažení církve do tohoto virtuálního mechanismu před padesáti lety je faktem, proti kterému nelze nic dělat, a právě proto je třeba jej chápat očima víry jako součást naplňování plánu jediného Pána dějin.

Je sice pravdou, že tak dochází na veřejnosti k narušování výkonu církevní autority a k rozmělňování církevního učení, ale protože je to lidsky nezměnitelné, neznamená to, že se děje něco, co se vymyká Božímu plánu. Je to součást onoho pohybu církve, jehož hybatelem je samotný Pán včetně tajemného, bolestného i slavného údělu, ke kterému spěje.

Církev, která ostatně již na prvním vatikánském koncilu poukázala ve vztahu k sobě samé na tento dynamický prvek používáním označení putující Boží lid, se neocitla ve vleku tohoto světa více než Kristovo tělo cestou na Golgotu. I tak je možné vnímat očima víry cestu, která začala Druhým vatikánským koncilem. Je to navíc optika, která poctivě bere v úvahu běsi, které zmítali lidstvem ve 20. století a které koncil jistě nezažehnal, protože z dějin nevystoupil, ani do nich nevstoupil. Je v nich jako součást církve.

Žádný koncil nemůže být vítězstvím nebo porážkou církve, nýbrž pouhým jejím nástrojem, kompasem, jak řekli oba poslední papežové, Jan Pavel II. i Benedikt XVI. Bylo by krásné, kdyby se na tom shodli stoupenci obou zmíněných triumfalismů, kteří mezi věřícími jsou, tedy ti, kteří se cítí být vítězi nad budoucností, jakož i ti, kteří se cítí být vítězi nad minulostí. Obě strany se potýkají s větrnými mlýny. Zápas probíhá jinde.

Vítězství patří Kristu, kterého musí věřící následovat. A pokud chce mít účast na Jeho vítězství, nemůže nemít účast na Jeho porážce. Ta ovšem není projevem rezignace, nýbrž skutečně akční Lásky, která nás stvořila, přesahuje a přitahuje.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti