Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

31.10.2012 

Fresky ožívají v liturgii

Homilie Benedikta XVI. při nešporách, Sixtinská kaple

Česká sekce RV

Ctění bratři,
Drazí bratři a sestry,
Při této liturgii prvních nešpor ze slavnosti Všech svatých si připomínáme 500. výročí inaugurace fresek v tehdejší sixtinské kapli papežem Juliem II. Děkuji kardinálovi Bertellovi za jeho úvodní slova a srdečně zdravím všechny přítomné.

Proč připomínat tuto umělecko-historickou událost liturgicky? Zejména proto, že Sixtina je svou povahou liturgická aula. Je to hlavní kaple vatikánského apoštolského paláce. Dále proto, že umělecká díla, která ji zdobí, zejména cykly fresek nacházejí v liturgii svůj takříkajíc životní prostor, kontext, ve kterém vyjadřují veškerou svoji krásu, bohatství a vážnost svého významu. Během liturgických úkonů jakoby celá tato symfonie postav ožila ve svém duchovním, ale zároveň estetickém smyslu, protože vnímání umělecké formy je typicky lidským úkonem a jako takové zapojuje smysly i ducha. Stručně řečeno: Sixtinská kaple, je-li rozjímána v modlitbě, stává se ještě krásnější, autentičtější, zjevuje se v celém svém bohatství.

V kontaktu s Božím Slovem tady všechno žije a rozeznívá se. Slyšeli jsme úryvek z listu Židům: „Vy však jste přistoupili k hoře Siónu a k městu živého Boha, k nebeskému Jeruzalému: k obrovskému shromáždění…“ (Žid 12,22-23). Autor se obrací ke křesťanům a vysvětluje, že se pro ně naplnily přísliby Starého zákona ve slavnosti společenství, jehož středem je Bůh a Ježíš, obětovaný a vzkříšený Beránek (srov. 23-24). Celou tuto dynamiku příslibů a naplnění zde máme znázorněnou na freskách podélných zdí, vytvořených velkými umbrijskými a toskánskými malíři druhé poloviny 15. století. A když biblický text říká, že jsme přistoupili k „obci prvorozenců, kteří jsou zapsáni v nebi, k soudci, Bohu všech, k duším spravedlivých, kteří už dosáhli cíle“ (Žid 12,23), pozvedá se náš zrak k Michelangelovu Poslednímu soudu, kde pozadí nebeské modře evokované pláštěm Panny Marie, dodává celému tomuto značně dramatickému výjevu světlo naděje. „Christe, redemptor omnium, conserva tuos famulos, beatae semper Virginis, placatus sanctis precibus – Všech tvorů Vykupiteli, své sluhy zachraň, Ježíši, usmířen svatou přímluvou své Matky, Panny nejčistší“ – zní první sloka latinského hymnu těchto nešpor. A právě to spatřujeme: Krista Vykupitele uprostřed, obklopeného svými svatými, a vedle Něho v gestu přímluvné prosby Marii, která jakoby chtěla tento děsivý soud zmírnit.

Dnes večer je však naše pozornost zaměřena zejména na velkou nástropní fresku, kterou Michelangelo z pověření Julia II. vytvořil v letech 1508-1512. Velký umělec, který proslul již jako sochař, se pustil do malby na omítku o rozloze více než tisíce metrů čtverečných, a můžeme si představit, že dojem, který vyvolal u toho, kdo ji poprvé spatřil hotovou, musel být opravdu velkolepý. Touto obrovskou freskou vtrhlo do italských a evropských dějin umění – jak řekne Wölfflin roku 1899 krásnou a dnes již slavnou metaforou – něco srovnatelného s „dravou horskou řekou přinášející štěstí a současně spoušť“, nic už nebude jako dříve. Giorgio Vasari ve slavné biografické pasáži říká velmi pronikavě: „Toto dílo bylo a opravdu je lucernou našeho umění a dává malířskému umění tolik potěchy a světla, že stačí k osvícení světa“.

Lucerna, svítilna, osvícení – tři Vasariho slova, která nejsou daleko od srdcí těch, kteří byli přítomni na slavnosti nešpor 31. října 1512. Nejedná se však jenom o světlo, které vychází z moudrého použití barev bohatých na kontrasty nebo z pohybu, který oživuje mistrovské Michelangelovo dílo, nýbrž z ideje, která prosvítá celým stropem. A tou je světlo Boha, který osvěcuje tyto fresky a celou papežskou kapli. Ono světlo, které svou mocí přemáhá chaos a temnotu, aby darovalo život: ve stvoření a vykoupení. A Sixtinská kaple vypráví o těchto dějinách světla, osvobození a spásy; mluví o vztahu Boha k lidstvu. Michelangelův génius vede k opětovnému pohledu na poselství proroků, k nimž se v očekávání Krista pojí také pohanské Sibyly, až k počátku všeho: „Na počátku Bůh stvořil nebe a zemi“ (Gen 1,1). Jedinečnou expresivní intenzitou znázorňuje velký umělec Boha Stvořitele, jeho čin a jeho moc, aby jasně vyjádřil, že svět není produktem temnot, náhody či nesmyslu, nýbrž vyplývá z Inteligence, Svobody a svrchovaného skutku Lásky. V onom dotyku prstů Boha a člověka vnímáme kontakt mezi nebem a zemí; v Adamovi navazuje Bůh nový vztah k celému stvoření, člověk je s Ním v bezprostředním vztahu, dostává od Něho jméno a je obrazem a podobou Boha.

Dvacet let poté Michelangelo v Posledním soudu dokončí velkou parabolu putování lidstva a nabízí pohled na dovršení světa a člověka, na definitivní setkání s Kristem, Soudcem živých i mrtvých.

Modlit se dnes večer v této Sixtinské kapli oklopeni dějinami putování Boha s člověkem, podivuhodně znázorněných freskami, které nás přerůstají a obestírají, je pozváním ke chvále, pozváním k pozvednutí zraku k Bohu Stvořiteli, Vykupiteli a Soudci živých a mrtvých, spolu se všemi svatými v nebi, slovy hymnu z Apokalypsy: „Amen, aleluja… Chvalte našeho Boha, všichni, kdo mu sloužíte a kdo se ho bojíte, malí i velcí! … Aleluja…Radujme se, jásejme a vzdejme mu čest“ (Zjev 19,4.5.7).
Amen

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zad



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti