Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

16.2.2014 

O komplementaritě pontifikátů spojených abdikací

Milan Glaser

Před rokem oznámil Benedikt XVI. svoji abdikaci, jež se zdánlivě nelišila od těch, které podávají funkcionáři světských institucí. Média, která o církvi referují rezervovaně, reagovala téměř hysterickým zájmem, který ještě zesílil, když byl na Petrův stolec zvolen jakýsi argentinský kardinál. Monopol médií na šíření emocí zakusili nejenom věřící a první vystoupení nového římského biskupa způsobilo pozdvižení. Sympatie k papeži Františkovi jsou masové a upřímné. Jen zasvěcené teologické komentáře bývají v tomto ohledu skoupé a vedle pocitů nadšení se objevují také rozpaky, ba nevole. Málo je však těch, kdo zůstali vlažní, což je dobré znamení z hlediska varování podávaného v knize Zjevení (Zj 3,15-16). Není však zbytečné pátrat po tom, nakolik se vzbuzené emoce váží ke Kristovu náměstku a nakolik k jeho mediálnímu obrazu. Rozdíl mezi ikonou a mediálním obrazem je věřícímu jistě zřejmý.

Obě krajní polohy emocionálních reakcí - entusiasmus i odpor – mívají něco společného. Nerozlišují realitu a její mediální obraz. Na vině však nejsou sama média, ale pokušení ochočovat si realitu. Předmět víry lze jistě ochočit nejsnadněji, přičemž nejchoulostivějším článkem víry je církev. Všechny lidské instituce jsou těžkopádné, chatrné a selhávají, což pochopitelně hatí víru v to, že zrod i chod právě této instituce je zakotven transcendentně, tedy v Bohu.

Tato nesnáz však není nahodilá, ani odstranitelná a má specifickou genezi. Zrodila se před dvěma tisíci lety, když se biblická víra v jediného Boha uskutečnila v betlémském miminku. Ani Ježíšova dospělost tuto nesnáz neodstranila, ba spíše umocnila, protože slova i činy vtěleného Boha se z hlediska tehdejší náboženské tradice jevily nepatřičně, ba přímo skandálně. A když Ježíš svolil, aby Jeho tělo bylo v předvečer Paschy ukřižováno, otřáslo to všemi, včetně Jeho nejbližších stoupenců, kteří byli zřejmě přesvědčeni, že jejich víra je pevná. Až Kristovo Zmrtvýchvstání jim ukázalo, že je to naopak, a že právě jejich víra je přesahována, předcházena a utvářena realitou. V režii Boží prozřetelnosti.

Papež František pronikavě oslovuje jednotlivce, nikoli masy, ale zároveň maximálně odporuje dnes dominujícímu individualismu. Probouzí naopak mystické bratrství, jež je vlastní církvi. Proráží krunýř mediálně budovaných klišé tím, že je umně využívá. Poukazuje na zhoubnost abstraktní přezíravosti mylně považované za intelektuální nadhled. A naopak vyzdvihuje křesťanský soucit, který bývá považován za natolik samozřejmý jakoby nebylo třeba jej pěstovat.

Jiným paradoxem je přívětivost spojená se značnou kritičností. Papež přitom pranýřuje vždycky v plurálu, tedy nevyjímaje sebe. Právě tento tón je pozoruhodný, dává tušit reálné dimenze i smysl církve. Nabízí neklid, který je konstruktivní a každému umožňuje odhalovat svoji vlastní zahleděnost do sebe, která je úhlavním nepřítelem pokroku v dobrém. Směrem ke zlu je naopak velice plodná. Jediný typ věčného údělu, který je realizovatelný výhradně lidskými prostředky a bez minimální pomoci Boží, je totiž peklo.

Od samotného počátku papež zdůrazňuje, že pokušení proti víře může svou záludností a silou překonat i ty nejčernější obavy stoupenců arcibiskupa Lefébvra. Je mu vystaven každý, nejvíce však ten, kdo staví víru na vlastních znalostech - byť i církevního - učení a nikoli na neovladatelném, skutečném působení milosti Všemohoucího. Zároveň také ukazuje, že politický aktivismus není tím pravým výrazem zájmu církve o bližního, neřku-li o Boha. Hlubiny srdce je třeba aktivovat. Dnešní člověk se dusí v servírovaných názorech, které jen upevňují v čiré samolibosti.

Jedině víra umožňuje chápat komplementaritu historické abdikace jednoho papeže a volby druhého jako svrchovaně dějinný akt Boží prozřetelnosti. Papež není pouze tím, kdo vede k Bohu, ale především tím, kdo se nechává vést Bohem a proto druhé vede. To je tajemství této instituce, jejíž kontinuita je dána osobou Krista a jejíž obnovené chápání bylo umožněno právě těmito objektivními událostmi, které obletěly svět. Možnost aplikovat poslušnost víry a nechat se vést, je však překvapivá i pro věřící. A v tom spočívá hlavní novost.

Radost je co do své povahy a plnosti bytostně křesťanská. Její působnost je škrcena jen odmítáním Boží milosti. Papežův nikoli moralistní důraz na praxi ani v nejmenším neodporuje ortodoxii. Je naopak jejím živým důsledkem, který se v člověku uvolňuje Božím milosrdenstvím.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti