VaticanNews.va

   4. 4. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6778
Poslechem z webových stránek.4148
Četbou textů na webových stránkách.6615
Poslechem i četbou.3900


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Koronavirus dnes a zítra

O neomylnosti lidu ve víře

Nestyďme se, že jsme v církvi, styďme se, že jsme hříšníci


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

18.4.2010 

Nemějte strach přátelit se s Kristem

Promluva Benedikta XVI. na setkání s mládeží, Malta - Valletta

Česká sekce RV

Drazí mladí z Malty a Goza, jsem velmi šťastný, že jsem s vámi, (maltsky)
mám velkou radost, že jsem dnes mezi vámi ve vaší vlasti. U příležitosti tohoto významného výročí děkujeme Bohu, že poslal apoštola Pavla na tyto ostrovy, které jako jedny z prvních přijaly dobrou zvěst našeho Pána Ježíše Krista.

Srdečně zdravím arcibiskupa Cremonu, rovněž biskupa Grechu, kterému děkuji za jeho laskavá slova, a všechny přítomné biskupy, kněze a řeholníky. Zvláště ale zdravím vás, mladé lidi z Malty a Goza, a děkuji vám, že jste se mnou hovořili o problémech, s nimiž se nejvíce potýkáte. Vážím si vaší touhy hledat a nalézat pravdu a poznat to, co máte dělat, abyste dosáhli plnosti života.

Svatý Pavel v mládí prožil zkušenost, která jej navždy změnila. Jak víte, po určitou dobu byl nepřítelem církve a dělal vše proto, aby ji zničil. Cestou do Damašku, kam směřoval s úmyslem, že zlikviduje každého křesťana, kterého tam najde, se mu ve vidění ukázal Pán. Kolem něho se rozprostřelo oslnivé světlo a uslyšel hlas, který mu řekl: ?Proč mne pronásleduješ? ? Já jsem Ježíš, kterého pronásleduješ? (Sk 9,4-5) Toto setkání s Pánem Pavla zcela přemohlo a změnilo celý jeho život. Stal se učedníkem, velkým apoštolem a misionářem. Tady na Maltě máte zvláštní důvod děkovat za misijní úsilí Pavla, který šířil evangelium ve Středomoří.

Každé osobní setkání s Ježíšem je strhující zkušenost lásky. Jak Pavel přiznává, nejprve ?krutě pronásledoval Boží církev, a snažil se ji zničit? (srov. Gal 1,13) Avšak nenávist a hněv, obsažené v těchto slovech, byly zcela odstraněny silou Kristovy lásky. Pavel po zbytek svého života nesmírně toužil šířit zvěst o této lásce do všech končin země.

Možná, že mi někdo z vás řekne, že svatý Pavel je ve svých spisech často přísný. Jak tedy mohu tvrdit, že šířil poselství lásky? Moje odpověď zní: Bůh každého z nás tak hluboce a nesmírně miluje, že si to ani neumíme představit. Důvěrně nás zná, ví o našich schopnostech i o každém našem pochybení. Právě proto, že nás tolik miluje, chce nás očistit od našich pochybení a posílit naše ctnosti, abychom mohli mít život v hojnosti. Když k nám promlouvá, protože se mu v našem životě něco nelíbí, neodmítá nás, ale žádá od nás, abychom se změnili a stali se dokonalejšími. Právě to žádal po svatém Pavlovi na cestě do Damašku. Bůh neodmítá nikoho. A církev nikoho neodmítá. Nicméně, Bůh ve své veliké lásce vyzývá každého z nás, abychom se změnili a stali se lepšími.

Svatý Jan nám vypráví, že dokonalá láska zahání strach (srov. 1 Jan 4,18). Proto vám všem říkám: ?Nemějte strach!? Kolikrát slyšíme tato slova v Písmu! Anděl je sděloval Marii při Zvěstování, Ježíš Petrovi, když jej povolal, aby se stal jeho učedníkem, a anděl jimi oslovil Pavla těsně před jeho ztroskotáním. Vám všem, kteří toužíte následovat Krista jako manželé, rodiče, kněží, řeholníci a věřící laici, jenž přinášejí světu poselství evangelia, říkám: nemějte strach! Určitě se setkáte s odporem vůči poselství evangelia. Současná kultura, tak jako každá kultura, prosazuje myšlenky a hodnoty, které jsou někdy v rozporu s tím, co žil a hlásal náš Pán Ježíš Kristus. Často jsou předkládány velmi přesvědčivě, zesilovány médii a společenským tlakem skupin, které trpí nevraživostí vůči křesťanské víře. Když jste mladí a vnímaví, je snadné se nechat ovlivnit vrstevníky a přijmout ideje a hodnoty, které, jak víme, nejsou tím, co pro nás Pán doopravdy chce. Proto vám říkám: nemějte strach, ale radujte se z jeho lásky k vám; důvěřujte mu, odpovězte na jeho výzvu být učedníky, nacházejte duchovní potravu a pomoc ve svátostech církve.

Zde na Maltě žijete ve společnosti, která je tzv. prostoupená vírou a křesťanskými hodnotami. Měli byste být hrdi na to, že vaše země brání nenarozené dítě a prosazuje stabilitu rodinného života tím, že odmítá interrupce a rozvody. Vybízím vás, abyste si uchovali toto odvážné svědectví posvátnosti života a ústředního postavení manželství a rodinného života ve zdravé společnosti. Na Maltě a Gozu rodiny vědí, jak projevit úctu a věnovat péči svým starým a nemocným členům, a přijímají děti jako dar Boží. Ostatní národy se mohou učit z vašeho křesťanského příkladu. V kontextu evropské společnosti se evangelní hodnoty znovu stávají jakousi nonkonformní kulturou, podobně jak tomu bylo v době svatého Pavla.

V tomto Roce kněží vás prosím, abyste se otevřeli možnosti, že Pán některé z vás může povolat, abyste se zcela darovali službě jeho lidu skrze kněžství a zasvěcený život. Vaše země dala církvi mnoho vynikajících kněží a řeholníků. Inspirujte se jejich příkladem a poznáte hlubokou radost, která má původ v odevzdání vlastního života ve prospěch hlásání poselství Boží lásky všem bez výjimky.

Již jsem hovořil o nezbytnosti pečovat o ty nejmladší, staré a nemocné. Křesťan je však povolán přinášet blahodárné poselství evangelia všem. Bůh miluje každého jednotlivého člověka tohoto světa, ba dokonce každou jednotlivou osobu všech historických dob světa. V Ježíšově smrti a vzkříšení, které se zpřítomňují pokaždé, když slavíme mši svatou, nabízí všem lidem život v hojnosti. Jako křesťané jsme povoláni prokazovat Boží lásku, která zahrnuje všechny. Měli bychom vyhledávat chudé, zranitelné a opomíjené; měli bychom se obzvláště starat o ty, kdo mají potíže, trpí depresemi a úzkostí; musíme pečovat o lidi s postižením a udělat vše, co můžeme, při prosazování jejich důstojnosti a kvality života; měli bychom věnovat pozornost potřebám přistěhovalců a těch, kteří hledají v našich zemích útočiště; měli bychom přátelsky podávat ruku věřícím i nevěřícím. Právě toto ušlechtilé povolání lásky a služby jsme všichni dostali. Nechte se jím pobídnout k odevzdání svého života následování Krista. (maltsky) Nemějte strach být důvěrnými přáteli Krista!

Drazí mladí, dříve než se s vámi rozloučím, rád bych, abyste věděli, že jsem vám nablízku a pamatuji na vás, vaše rodinné příslušníky a vaše přátele ve své modlitbě: (maltsky) ?Pozdravujte ode mne všechny mladé na Maltě a Gozu.?

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.4.10 Benedikt XVI. na Maltě - 2. den odpoledne
18.4.10 Malta dosvědčuje evangelní hodnoty v mezinárodním společenství
18.4.10 Benedikt XVI. na Maltě - 2. den dopoledne
18.4.10 Mnozí nás přesvědčují, že netřeba víry v Boha a církev
17.4.10 Víra zaručuje setkání s BohemHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
O sedmibolestné Matce a učednici

František varuje před virovou genocidou

Papež: V těžkostech se projeví duše národa

Kardinál Parolin: Krize vyzývá k překonání egoismu

Církev ve Francii za duchovní službu u nakažených koronavirem

Desatero pro život za zavřenými dveřmi

Nikdo si nevybírá křesťanství jako jednu z možností na trhu religiozity

Papež: Osvojme si eucharistické vnímání Krista

Kardinál Comastri: Bolest osvícená vírou může být ozdravným řezem egoismu a banalit

K modlitbě za zahojení závislostí vybízí papež v dubnovém úmyslu

Mše v čase pandemie a nová přímluva na Velký pátek

Papež povzbudil mladé účastníky “virtuální pouti”

 Nově na webu
Svatý otec: O blahoslavenstvích – Blahoslavení čistého srdce

Publicistika: Požehnání, které rozčísá temnoty strachu

Publicistika: Koronavirus dnes a zítra

Rozhovory: O Janu Pavlu II. , vyhaslosti víry a možnosti jiné cesty

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv duben 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu