VaticanNews.va

   4. 4. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6778
Poslechem z webových stránek.4148
Četbou textů na webových stránkách.6615
Poslechem i četbou.3900


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Koronavirus dnes a zítra

O neomylnosti lidu ve víře

Nestyďme se, že jsme v církvi, styďme se, že jsme hříšníci


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Cesty mimo Itálii 

19.4.2010 

Benedikt XVI. na Maltě - 2. den odpoledne

Malta. V neděli večer se Benedikt XVI. vrátil z návštěvy na Maltě, která mu připravila nadšené přijetí.
1. Na nábřeží přístavu Valletta se Benedikt XVI. setkal se 40 tisíci mladými lidmi
2. Rozloučení na letišti v Luqa

Mimořádně vřelé přijetí, kterého se dostávalo Benediktu XVI. při všech příležitostech jeho včera skončené návštěvy na Maltě, muselo nutně vyvrcholit na setkání s mládeží, které se konalo v 18h na nábřeží přístaviště ve Vallettě. Organizátoři jej koncipovali jako připomínku přistání svatého Pavla u břehů tohoto ostrova před bezmála 2000 lety. Podobně jako v Kolíně nad Rýnem či v Sydney se proto papež vydal na dějiště setkání lodí. Z přístavu Kalkara jej do Valletty vzdálené 3 námořní míle přepravil katamarán jménem Svatý Pavel za doprovodu mnoha další místních lodí. Na palubě doprovázela Svatého otce skupina deseti mladých lidí. Celou plavbu provázelo z břehů nadšenými pozdravy zástupy přibližně 40 tisíc mladých lidí.

V samotném dějišti bylo před pódiem kolem 15 tisíc mladých. Pásmo písní, slov a mlčení přerušovaných aplausem, když se na velkoplošných obrazovkách objevovali jednotliví protagonisté tohoto setkání: biskup ostrova Gozo mons. Grech, který promluvil na úvod, dále seminarista, jeden student, bývalý vězeň, a mladý manželský pár, kteří se podělili se svými životními příběhy křesťanů 21. století. Benedikt XVI. pozorně naslouchal a na závěr se ujal slova, které bylo neseno rozhodnou výzvou ?Nemějte strach!? a vysvětlil také proč a před čím. Přiblížil nejprve zkušenost svatého Pavla a jeho setkání s Tím, kterého pronásledoval. To navždy změnilo jeho život a učinilo z něj apoštola a misionáře lásky Boží.

?Možná, že mi někdo z vás řekne, že svatý Pavel je ve svých spisech často přísný. Jak tedy mohu tvrdit, že šířil poselství lásky? Moje odpověď zní: Bůh každého z nás tak hluboce a nesmírně miluje, že si to ani neumíme představit. Důvěrně nás zná, ví o našich schopnostech i o každém našem pochybení. Právě proto, že nás tolik miluje, chce nás očistit od našich pochybení a posílit naše ctnosti, abychom mohli mít život v hojnosti. Když k nám promlouvá, protože se mu v našem životě něco nelíbí, neodmítá nás, ale žádá od nás, abychom se změnili a stali se dokonalejšími. Právě to žádal po svatém Pavlovi na cestě do Damašku. Bůh neodmítá nikoho. A církev nikoho neodmítá. Nicméně, Bůh ve své veliké lásce vyzývá každého z nás, abychom se změnili a stali se lepšími.?

Svatý Jan nám vypráví, že dokonalá láska zahání strach (srov. 1 Jan 4,18), pokračoval Benedikt XVI. Proto vám všem říkám: ?Nemějte strach!? Kolikrát slyšíme tato slova v Písmu! Anděl je sděloval Marii při Zvěstování, Ježíš Petrovi, když jej povolal, aby se stal jeho učedníkem, a anděl jimi oslovil Pavla těsně před jeho ztroskotáním.

?Vám všem, kteří toužíte následovat Krista jako manželé, rodiče, kněží, řeholníci a věřící laici, jenž přinášejí světu poselství evangelia, říkám: nemějte strach! Určitě se setkáte s odporem vůči poselství evangelia. Současná kultura, tak jako každá kultura, prosazuje myšlenky a hodnoty, které jsou někdy v rozporu s tím, co žil a hlásal náš Pán Ježíš Kristus. Často jsou předkládány velmi přesvědčivě, zesilovány médii a společenským tlakem skupin, které jsou vůči křesťanské víře nepřátelské. Když jste mladí a vnímaví, je snadné se nechat ovlivnit vrstevníky a přijmout ideje a hodnoty, které, jak víme, nejsou tím, co pro nás Pán doopravdy chce. Proto vám říkám: nemějte strach, ale radujte se z jeho lásky k vám; důvěřujte mu, odpovězte na jeho výzvu být učedníky, nacházejte duchovní potravu a pomoc ve svátostech církve.?

Zde na Maltě žijete ve společnosti, která je tzv. prostoupená vírou a křesťanskými hodnotami, řekl dále Benedikt XVI. Měli byste být hrdí na to, že vaše země brání nenarozené dítě a prosazuje stabilitu rodinného života tím, že odmítá interrupce a rozvody.

?Povzbuzuji vás, abyste si uchovali toto odvážné svědectví posvátnosti života a ústředního postavení manželství a rodinného života ve zdravé společnosti. Na Maltě a Gozu rodiny vědí, jak projevit úctu a věnovat péči svým starým a nemocným členům, a přijímají děti jako dar Boží. Ostatní národy se mohou učit z vašeho křesťanského příkladu. V kontextu evropské společnosti se evangelní hodnoty znovu stávají jakousi nonkonformní kulturou, podobně jak tomu bylo v době svatého Pavla.?

Papež povzbudil mladé k otevřenosti pro možnost povolání ke kněžství a zasvěcenému životu, protože z odevzdání vlastního života do služeb šíření Boží lásky plyne ta nejhlubší radost.

?Jako křesťané jsme povoláni prokazovat Boží lásku, která zahrnuje všechny. Měli bychom vyhledávat chudé, zranitelné a opomíjené; měli bychom se obzvláště starat o ty, kdo mají potíže, trpí depresemi a úzkostí; musíme pečovat o lidi s postižením a udělat vše, co můžeme, při prosazování jejich důstojnosti a kvality života; měli bychom věnovat pozornost potřebám přistěhovalců a těch, kteří hledají v našich zemích útočiště; měli bychom přátelsky podávat ruku věřícím i nevěřícím. Právě toto ušlechtilé povolání lásky a služby jsme všichni dostali. Nechte se jím pobídnout k odevzdání svého života následování Krista.
(
maltsky) Nebojte se být důvěrnými přáteli Krista!?

PLNÉ ZNĚNÍ promluvy Benedikta XVI. na SETKÁNÍ S MLÁDEŽÍ je ZDE

2. Po setkání s mládeží následovala poslední etapa programu papežské návštěvy na Maltě. Na letišti v Luqa se s Benediktem XVI. rozloučili prezident Abela a členové vlády. Papež ve své promluvě poukázal na palčivé téma imigrace, jejíž největší nával míří v Evropě právě na tento nevelký stát.

?Vím o těžkostech, které může způsobit přijetí velkého počtu osob, a nemůže je řešit izolovaně pouze země, která je dostupná jako první. Zároveň však také věřím, že v síle svých křesťanských kořenů a na základě své dlouhé a hrdé historie pohostinnosti vůči cizincům, se bude Malta za pomoci ostatních států a mezinárodních organizací snažit poskytnout pomoc těm, kteří sem přicházejí, a bude se ujišťovat o tom, že jsou dodržována jejich práva.?

PLNÉ ZNĚNÍ promluvy Benedikta XVI. na ROZLOUČENOU je ZDE

Papež povzbudil Maltu, aby se nikdy nedala kompromitovat netečností a relativismem a nadále se nechala ve svém společenském a politickém životě vést katolickou vírou.

Další články z podrubriky Cesty mimo Itálii

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.4.10 Malta dosvědčuje evangelní hodnoty v mezinárodním společenství
18.4.10 Nemějte strach přátelit se s Kristem
18.4.10 Benedikt XVI. na Maltě - 2. den dopoledne
18.4.10 Mnozí nás přesvědčují, že netřeba víry v Boha a církev
17.4.10 Víra zaručuje setkání s BohemHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
O sedmibolestné Matce a učednici

František varuje před virovou genocidou

Papež: V těžkostech se projeví duše národa

Kardinál Parolin: Krize vyzývá k překonání egoismu

Církev ve Francii za duchovní službu u nakažených koronavirem

Desatero pro život za zavřenými dveřmi

Nikdo si nevybírá křesťanství jako jednu z možností na trhu religiozity

Papež: Osvojme si eucharistické vnímání Krista

Kardinál Comastri: Bolest osvícená vírou může být ozdravným řezem egoismu a banalit

K modlitbě za zahojení závislostí vybízí papež v dubnovém úmyslu

Mše v čase pandemie a nová přímluva na Velký pátek

Papež povzbudil mladé účastníky “virtuální pouti”

 Nově na webu
Svatý otec: O blahoslavenstvích – Blahoslavení čistého srdce

Publicistika: Požehnání, které rozčísá temnoty strachu

Publicistika: Koronavirus dnes a zítra

Rozhovory: O Janu Pavlu II. , vyhaslosti víry a možnosti jiné cesty

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv duben 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu