Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 2. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Cesty v Itálii 

2.5.2010 

Benedikt XVI. navštívil Turín - dopolední program

Turín. Město Turín tuto neděli přivítalo Kristova náměstka. K velice bohatému programu jednodenní pastorační návštěvy Benedikta XVI. se ještě vrátíme. Papeže, který kromě setkání s místní církví přijel proto, aby uctil Turínské plátno, jež je po deseti letech opět vystaveno veřejné úctě, v ulicích města bouřlivě přivítaly desítky tisíc lidí. Přibližně 50 tisíc se jich nejprve na náměstí sv. Karla a v okolních ulicích účastnilo dopolední mše svaté, kterou sloužil Petrův nástupce, jehož přivítali turínský arcibiskup, kardinál Severin Poletto, a primátor města Sergio Chiamparino.
Odpolední program pastorační návštěvy měl tři etapy. Jeho vrcholem byla návštěva turínského dómu, kde Benedikt XVI. uctil vystavenou relikvii a pronesl meditaci o mystériu Bílé soboty. Těsně před tím se konalo setkání papeže s mládeží a nakonec se vpodvečer Svatý otec setkal s nemocnými a obyvateli charitního domu Cottolengo.

Benedikt XVI. ve své homilii při dopolední mši svaté mimo jiné řekl:

?Prožíváme velikonoční dobu, která je dobou Ježíšova oslavení. Evangelium, které jsme před chvílí slyšeli, nám připomíná, že toto oslavení bylo uskutečněno utrpením. Ve velikonočním mystériu jsou utrpení a oslavení úzce spjaty, vytvářejí nerozlučnou jednotu. Ježíš praví: ?Nyní je oslaven Syn člověka a Bůh je oslaven v něm.? (Jan 13,31) a říká to, když Jidáš vychází z večeřadla, aby uskutečnil plán své zrady, která povede k mistrově smrti. Právě v té chvíli začíná Ježíšovo oslavení. Evangelista Jan to dává jasně na srozuměnou; neříká totiž, že Ježíš byl oslaven po umučení skrze vzkříšení, nýbrž ukazuje, že jeho oslavení začalo právě utrpením. V něm Ježíš ukazuje svou slávu, jež je slávou lásky, která se cele dává. On miloval Otce tím, že plnil jeho vůli až do konce dokonalým darováním; miloval lidství tím, že za nás dal svůj život. Tak je už ve svém utrpení oslaven a Bůh je oslaven v něm. Umučení je však jenom začátek. Proto Ježíš hovoří o svém oslavení v budoucím čase (srov. Jan 13,32). Potom Pán ve chvíli, kdy oznamuje svůj odchod z tohoto světa (v.33), téměř jako závěť dává svým učedníkům nové přikázání, aby jeho přítomnost pokračovala novým způsobem: ?Nové přikázání vám dávám: Milujte se navzájem, jak jsem já miloval vás, tak se navzájem milujte vy.? (v.34). Pokud se máme vzájemně rádi, potom je Ježíš mezi námi nadále přítomen a je ve světě oslaven.?

PLNÉ ZNĚNÍ HOMILIE Benedikta XVI. je ZDE

Masové a vřelé bylo přijetí Petrova nástupce, který toto severoitalské město navštívil naposledy roku 1998.

V pravidelné nedělní promluvě před modlitbou Regina caeli pak na konci mše svaté Benedikt XVI. řekl:

?Na sklonku této eucharistické slavnosti se modlitbou obracíme k Nejsvětější Panně, která je v Turíně ctěna jako hlavní patronka titulem Blahoslavená Panna Útěchy. Jí svěřuji toto město a všechny, kteří v něm přebývají. Bdi, Panno Maria, nad rodinami a nad světem práce; bdi nad těmi, kteří ztratili víru a naději; potěš nemocné, vězněné a všechny trpící; Pomocnice křesťanů, buď oporou mladým, starým a všem, kdo se ocitli v těžkostech. Matko církve, bdi nad pastýři a celým společenstvím věřících, aby byli ?solí a světlem? uprostřed společnosti.

Panna Maria je ta, která více než kdokoli jiný rozjímala Boha v Ježíšově lidské tváři. Uzřela jej hned po narození, když jej zavinula do plének a položila do jeslí; spatřila jej jakmile byl mrtev sňat z kříže, zavinut do plátna a položen do hrobu. Vtiskl se do ní obraz jejího zmučeného Syna, ale tento obraz byl proměněn světlem Zmrtvýchvstání. Tak je v srdci Mariině střeženo mystérium Kristovy tváře, mystérium smrti a slávy. Od ní se můžeme vždycky učit hledět na Ježíše zrakem lásky a víry a poznávat v Jeho tváři Boží Tvář.

Nejsvětější Panně svěřuji s vděčností všechny, kteří připravovali tuto moji návštěvu a výstav Turínského plátna. Prosím za ně a za to, aby tyto události napomohly hluboké duchovní obnově.

?

Intenzivní odpolední program pastorační návštěvy Benedikta XVI., zejména jeho s napětím očekávanou promluvu z turínského dómu, kde probíhá výstav známé relikvie, přiblížíme v pondělí.Další články z podrubriky Cesty v Itálii

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.5.10 Benedikt XVI. v Turíně: Naše doba stále více připomíná Bílou sobotu
3.5.10 Ikona psaná krví mluví o lásce a životě
2.5.10 Přijal-li Kristus lidské utrpení, nic nebude ztraceno
2.5.10 Dýchat krásu vlastní účasti ve velké mozaice Kristovy církve
2.5.10 Oslavení Krista začalo Jeho utrpenímHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv únor 24
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti