Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Seriály

 O poutích a putování - Česká zastavení ve Svaté zemi 

18.10.2011 

Jardenit

Václava Benešová

V těch dnech přišel Ježíš z Nazareta v Galileji a byl v Jordánu od Jana pokřtěn. Vtom, jak vystupoval z vody, uviděl nebesa otevřená a Ducha, který jako holubice sestupuje na něj. Z nebe se ozval hlas: ‚Ty jsi můj milovaný Syn, tebe jsem si vyvolil‘.“( Mk 1, 9 – 11).

Vážení posluchači a milí poutníci, v dnešním zastavení se vypravíme na sever Svaté země, až do Galileje - do místa, kde se řeka Jordán vylévá z Genezaretského jezera a které se jmenuje Jardenit.

Řeka Jordán je nejvýznamnější a nejdelší řekou Izraele a patří k posvátným řekám. Pramení na úpatí Golanských výšin v nadmořské výšce asi 1000 m a klesá až do úrovně -400 m, kdy se vlévá do Mrtvého moře. Má průměrnou šířku 33 m, je dlouhá 256 km a hluboká do 3 m. Je těžko splavná, neboť její mělčiny jsou na mnoha místech posety skalami. Řeka Jordán se od biblických časů změnila jen málo, jen nyní je hůře přístupná, protože značnou částí svého toku tvoří státní hranici mezi Izraelem a Jordánskem.

Jardenit se nachází přibližně 8 km jižně od Tiberias, nedaleko místa, kde řeka Jordán opouští Genezaretské jezero. Jardenit není městem, ani svatým místem, ale přesto sem přichází mnoho poutníků. Jsou to příslušníci různých církví, kteří vykonávají obřad křtu podle tradice Písma ranně křesťanským způsobem - tedy ponořením v řece, a nebo jej obnovují znovu ponořením či obmytím vodou z Jordánu.

Tuto lokalitu v r. 1981 vystavělo a zpřístupnilo izraelské ministerstvo turismu. Prostory Jardenitu představují romantické zákoutí vyplněné zelení vhodné k odpočinku i k zamyšlení. Přístup k vodě je přizpůsoben tak, aby skupiny poutníků mohli bezpečně sestoupit až do vod samého Jordánu. Často je možné zde spatřit hojně se vyskytující ryby nebo dokonce i vydry.

Jak je ale toto místo spojeno s Českou republikou? Při příchodu ke křestním místům můžeme zahlédnout několik majolikových desek s textem z Markova evangelia popisující Ježíšův křest, který jsme slyšeli v úvodu. Jedna z nich je česká a je na dobře viditelném místě přibližně uprostřed všech. Pod evangelijním textem si můžeme přečíst nápis: „Věnovala česká pobočka ICEJ a křesťané z České republiky.“ Připomeňme, že ICEJ je Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém a jeho prioritou je vyvíjet křesťanskou charitativní a vzdělávací činnost a také podporovat různé projekty v Izraeli. Deska s českým textem Markova evangelia byla instalována ještě spolu s některými dalšími přibližně před 4 lety. Iniciativa tehdy vzešla z izraelské strany od správců lokality Jardenit, kteří se obrátili na mateřskou organizaci ICEJ v Jeruzalémě a ta zajistila výrobu a instalaci desek. Místní pobočky – tedy včetně té naší české – se podílely finančním darem dle vlastních možností. Tato instituce mimo jiné organizuje Den modliteb za pokoj Jeruzaléma. Ten letošní se konal 2. října.

Vzpomínám si na jeden velmi silný zážitek z tohoto místa. Když jsem jej před několika lety navštívila, byla zde skupinka asi 20 Američanů se svým pastorem a právě probíhal křest dospělých. Jeden po druhém oblečeni do bílého roucha vcházeli za zpěvu černošských písní do Jordánu až k pastorovi, který stál opodál – sám ponořen asi po prsa ve vodě - a postupně přicházející křtil. Sborový zpěv najednou ustal a jeden asi šedesátiletý muž z oné skupinky čekající na křest, začal vcházet do Jordánu a nahlas zpívat sám. Jeho píseň se krásně rozléhala. Vše utichlo a pozornost okolostojících se soustředila jen na něj, což on ale vůbec nevnímal. Když za zpěvu došel až k pastorovi, byl po chvilce ponořením do vod Jordánu pokřtěn. Z jordánské vody se ale vynořil naprosto jiný člověk se zcela odlišnou tváří – krásnou a čistou. Doslova se znovu narodil – protože se po prvním nádechu … z celého srdce hlasitě rozplakal. A s ním v radosti i mnoho ostatních přítomných.

Vážení poutníci, až se jednou vypravíte do těchto míst, nezapomeňte si podle starého poutního zvyku, který je zapsán již ve zprávách ze 4. století, odnést domů láhev s jordánskou vodou, protože tato praxe se udržuje dodnes.Další články z podrubriky O poutích a putování - Česká zastavení ve Svaté zemi

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti