Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   6. 3. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

17.5.2012 

Benedikt XVI. : Nesmíme manipulovat hlavou církve

Německo. „Odvaha k novému vykročení“ – pod tímto heslem včera v Mannheimu začal 98. celoněmecký katolický sjezd – Katholikentag. Při jeho slavnostním zahájení na hlavním mannheimském náměstí přečetl apoštolský nuncius v Německu, arcibiskup Jean-Claude Perisset, poselství Benedikta XVI.

Odvaha k novému vykročení- tak zní titul vašeho setkání. Co nám však chtějí tato slova vlastně říci? Vykročit znamená uvést sami sebe do pohybu, vydat se na cestu. Snad je tím míněno i rozhodnutí ke změně a obnově. Vykročit může pouze ten, kdo je připraven nechat za sebou vše staré a pustit se do nového. Co to však znamená pro společenství církve, které je podle apoštola Pavla tajemným tělem Kristovým? Kristus je hlava a my jsme údy. Nesmíme manipulovat hlavou církve, nýbrž sami jsme povoláni k tomu, abychom se stále nově přizpůsobovali jako údy hlavě, Tomu, od něhož naše víra pochází a který ji vede k dokonalosti (srov. Žid 12,2). Obnova přináší plody, pouze vychází-li ze skutečné novosti Krista, který je cesta, pravda a život (srov. Jan 14,6). Vykročení se tedy týká osobně a vnitřně každého věřícího. Křtem se stáváme novými lidmi v Kristu – Pán nás osvobodil z poroby hříchu a „nakročil“ nás k životodárnému vztahu s Bohem. Toto nakročení darované Bohem se tudíž musí opakovaně stávat osobním vykročením k Němu. Každý člověk má usilovat o svou osobní víru, o to, aby ji konkrétně žil a rozvíjel. Avšak v naší víře nejsme sami, izolováni od ostatních. Věříme spolu s církví a v ní. Vykročení každého pokřtěného je zároveň vykročení v církvi a s jejím společenstvím.

Ve všech dobách existovali lidé, kteří se odhodlali k novému vykročení a na kterých se obzvláště zřetelně projevila Boží přítomnost, pokračuje Svatý otec ve svém poselství německým katolíkům svědectví světců a dlouhého zástupu křesťanů, kterým „nestačilo to, co bylo v jejich době běžně obvyklé, a ani jim to stačit nemohlo“:

Byli schopni otevřeným a neklidným srdcem zaslechnout hlas Boží, který je volal „ven“ z jejich životů a požadavků všedního dne. Jejich vykročení však nepodnítila lidská vrtkavost, nýbrž touha po pravdě a naslouchání Božímu Slovu. Ukazují nám, že skutečné vykročení spočívá v poslušnosti a důvěře vůči Božímu vedení a povolání. Kdo se dokáže nechat oslovit Bohem a utváří svůj život na základě dialogu s ním, překoná úzkost a strach a může se pak „obhájit před každým, kdo se ho ptá po důvodech jeho naděje“ (srov 1 Petr 3,15).

Benedikt XVI. poté připomněl mannheimského rodáka – jezuitského kněze a mučedníka nacismu, O. Alfreda Delpa. Několik týdnů před svou smrtí vylíčil ve svém pojednání „Smrti v tvář“ ( Im Angesicht des Todes), jak vypadají oni lidé, kteří vykročili za Božím voláním a odvážili se vydat na cestu:

Jsou to lidé s nekonečnýma očima. Hladovějí a žízní po tom, co je definitivní. Mají opravdovou žízeň a hlad. Jsou schopni odpovídajích rozhodnutí. Podřizují svůj život jeho definitivnosti. Stali se z nich hledající a putující lidé, neboť věřili více vnitřnímu volání a vnějším znamením – která by bez niterného hladu a napjaté bdělosti nikdy nepostřehli – než bezpečné a pohodlné setrvačnosti.

Katolické shromáždění nabízí nepřehlednou různost názorů a pojetí na utváření života a náboženství. Odvážit se v takovémto prostředí nově vykročit znamená rozpoznat jejich šance i ohrožení, upozornil Benedikt XVI. účastníky mannheimského sjezdu a dodal: Jako církev máme úkol hlásat nároky evangelia a jeho poselství otevřeně a jasně. Všichni pokřtění mají nevyhnutelně přispět k nové evangelizaci, neboť Německo potřebuje nové misionářské, apoštolské vykročení. V závěru svého poselství mannheimskému Katholikentagu se Svatý otec obrátil zvláštním slovem k mladým lidem:

Kdo má jako vy svůj život ještě před sebou, musí se stále rozhodovat, po zklamání znovu povstávat a plností síly utvářet svou budoucnost. Mějte odvahu se orientovat podle Ježíše Krista! Posilujte se navzájem ve víře! Buďtě mezi svými přáteli, ve škole či zaměstnání zárukou evangelního poselství. Jako Kristus miluje církev (srov. Ef 5,25), chceme ji milovat i my. Ano, ztožňujte se s církví, neboť Kristus to tak učinil a ztotožňuje se i s námi. Čerpejte z života a pravdy, kterou nám Kristus v církvi daroval. Chceme přinést tento poklad Boží lásky lidem v naší zemi. Na jeho slovo chceme vykročit (srov. Lk 5,5) a opětovat tak Boží krok k nám lidem.

Kéž vám tyto dny napomohou objevovat víru církve v celé její kráse a svěžesti, nově a stále hlouběji si ji osvojovat a dále ji hlásat, přeje Svatý otec účastníkům všekatolického sjezdu v německém Mannheimu, který začal včera a potrvá až do soboty.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.5.18 Poselství papeže Františka na 101. Katholikentag
25.5.16 Hle, člověk. Začal stý německý Katholikentag
30.5.14 Papež píše německým katolíkům : pravý dialog je modlitba
22.5.12 Biskup Müller: reforma neznamená destrukci
21.5.12 Berlínský kardinál Woelki: Nedaří se nám předávat víruHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 21
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti