Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 6. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

31.5.2012 

Benedikt XVI.: Víra vybízí hledět za zdání

Vatikán. Ve vatikánských zahradách se dnes večer uskutečnilo tradiční zakončení mariánského měsíce. Ve 20h večer vyšlo světelné procesí od kostela sv. Štěpána, které za modlitby růžence přešlo k Lurdské jeskyni na vrcholu Vatikánského pahorku. Zde se konala bohoslužba slova pod vedením kard. Angelo Comastriho, generálního vikáře městského státu Vatikán. V jejím závěru, tedy zhruba v 21 hodin, přijel k Lurdské jeskyni ve Vatikánských zahradách Svatý otec, aby pronesl promluvu a udělil přítomným apoštolské požehnání. Benedikt XVI. řekl:

Drazí bratři a sestry,

S radostí se vždycky účastním této mariánské vigilie ve Vatikánu. Tento okamžik má i přes velké množství lidí vždycky důvěrný a familiární ráz. Měsíc, který je zbožností věřícího lidu zvláštním způsobem věnován úctě k Matce Boží, se končí liturgickou slavností, připomínající „druhé tajemství radostného růžence“: návštěvu Panny Marie u příbuzné Alžběty. Tuto událost charakterizuje radost, kterou obsahují slova, jimiž nejsvětější Panna oslavuje Všemohoucího za veliké věci, který jí učinil, když shlédl na poníženost své služebnice: „Velebí má duše Hospodina a můj duch plesá v Bohu, mém Spasiteli“ (Lk 1,46). Magnificat je chvalozpěv, který vychází z lidstva vykoupeného Božím milosrdenstvím, stoupá z celého Božího lidu a zároveň je hymnem, který odhaluje iluzi těch, kteří si myslí, že jsou pány dějin a arbitry svého údělu.

Maria naopak postavila do středu vlastního života Boha, svěřila se cele Jeho vůli v pokorném pochopení Jeho plánu lásky. Pro tuto svou prostotu ducha a pokoru srdce je vybrána, aby byla chrámem, který v sobě chová Slovo Boha učiněného tělem. Je tedy postavou „Siónské dcery, kterou prorok Sofoniáš vybízí, aby se radovala a plesala radostí (srov. Sof 3,14).

Drazí přátelé, tento večer chceme v obnovené dětské důvěře obrátit svoje zraky k Panně Marii. Všichni se máme od naší nebeské Matky stále co učit. Její víra nás vybízí hledět za zdání a pevně věřit, že každodenní těžkosti připravují jaro, které již započalo ve Zmrtvýchvstalém Kristu. Tento večer chceme s novou důvěrou čerpat z Neposkvrněného Srdce Panny Marie a nechat se nakazit její radostí, jejíž nejhlubší zdroj spočívá v Pánu. Radost, plod Ducha svatého, je základním rozlišujícím znakem křesťana; zakládá se na naději v Boha. Čerpá sílu z ustavičné modlitby a umožňuje klidně čelit soužením. Svatý Pavel nám připomíná: „V naději se radujte, v soužení buďte trpěliví, v modlitbě vytrvalí“ (Řím 12,12). Tato slova apoštola jsou jakousi ozvěnou Mariina Magnificatu a vybízejí nás, abychom v sobě denně reprodukovali cítění radosti z víry, jež je vlastní Mariinu chvalozpěvu.

Drazí bratři a sestry, vážení kardinálové, biskupové, kněží a zasvěcené osoby, chci všem věřícím a každému z vás popřát, aby tato duchovní radost, kterou přetéká srdce Kristovy a naší Matky naplněné vděčností, byla na konci tohoto měsíce ještě více upevněna v našich duších, v našem osobním a rodinném životě, v každém prostředí a zejména v životě té rodiny, která ve Vatikánu slouží všeobecné církvi. Díky všem!(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.5.20 Biskupové Kanady a USA obnoví mariánské zasvěcení svých zemí
3.5.18 Dobrá zpráva na začátku mariánského měsíce
2.6.14 Papež zakončil mariánský měsíc pobožností ve Vatikánských zahradách
4.5.13 Maria nás osvobozuje k přijímání definitivních rozhodnutí
31.5.11 Benedikt XVI. na závěrečné pobožnosti mariánského měsíceHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 24
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti