Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 3. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

30.5.2013 

Je možné, aby menšina diskriminovala většinu?

Tirana/Vídeň. Je možné, aby menšina sociálně diskriminovala většinu?, dotazovala se rakouská právnička Gudrun Kuglerová při prezentaci výroční zprávy “Observatoře projevů protikřesťanské diskriminace a intolerance v Evropě” (Observatory on Intolerance and Discrimination Against Christians). Ředitelka této instituce se sídlem ve Vídni minulé úterý vystoupila v albánském hlavním městě na konferenci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Na svou řečnickou otázku si sama odpověděla: Jak dokazují dějiny na případu apartheidu, možné to je. A po sedmnácti stoletích od vyhlášení Milánského ediktu je náboženská svoboda v Evropě ve stále větším ohrožení. Diskriminováni nicméně nejsou oni matrikoví křesťané, kteří jdou s proudem doby, nýbrž lidé kladoucí vysoké etické nároky křesťanské morálky, dodala. A takoví již většinu netvoří, míní Gudrun Kuglerová.

Zpráva vídeňské Observatoře za rok 2012 se člení do dvou oddílů. První analyzuje náboženskou intoleranci na území situovaném východně od rakouského hlavního města. V těchto geografických oblastech vyvstávají obtíže s udílením víz pro misionáře, s formací duchovních a výukou náboženství ve školách. Na západ od Vídně nezávislá instituce Observatoře v posledních pěti letech detailně zdokumentovala osm set případů náboženské diskriminace. Zpráva za rok 2012 však podotýká, že tato data jsou značně podhodnocená. Dokládá to výsledky výzkumu, který před dvěma lety provedla agentura ComRes ve Spojeném království. Tři čtvrtiny dotázaných křesťanů tehdy uvedlo, že se setkávají s mnohem výraznější diskriminací křesťanů v porovnání s příslušníky jiných náboženství. Více než šedesát procent respondentů poukazuje na vylučování křesťanů na pracovišti a ve veřejném životě. Více než sedmdesát procent pak vnímá rostoucí mediální marginalizaci.

Z dalšího aktuálního šetření vyplývá, že v patnácti zemích západní Evropy existuje 41 zákonů, omezujících svobodu svědomí, projevu a shromažďování, uvádí zpráva vídeňské Observatoře. Nezáleží na tom, zda zabraňují nošení křížků na pracovišti, nutí lékaře k zákrokům odporujícím jejich svědomí, či nařizují dětem školní sexuální výchovu v rozporu s přesvědčením rodiny. Všechny tyto případy totiž poukazují na postupnou a skrytou perzekuci, která se promění v mnohem větší nebezpečí, nebude-li zastavena ve svých počátcích, informovala ředitelka Observatoře. Zpráva této instituce nakonec poukazuje na růst vandalismu, namířeného proti sakrálním stavbám. Pouze za rok 2010 se ve Francii 84 procent případů vandalismu týkalo poškození křesťanských kostelů. Neškodí zde opět vzpomenout Milánského ediktu, který podnítil velký rozmach křesťanské architektury a zaručoval navrácení dříve odňatého církevního majetku, uzavírá v albánské Tiraně Gudrun Kuglerová.

Fotografie ukazuje demonstraci několika stoupenců LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgender osob) v Lyonu 14. dubna 2013. Demonstrující vyzývá ke klidu a k zabití Frigid Barjot, což je katolická aktivistka z hnutí Manif pour tous (Manifestace pro všechny), která pořádá manifestace za práva dětí, za hodnoty manželství a rodiny, kterých se v Paříži účastnily miliony lidí.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
11.3.17 Vatikánský představitel na fóru OBSE: S každým právem se váží etické závazky
22.4.16 Vatikánský představitel o významu náboženské identity
5.12.14 Mons. Mamberti o situaci na Ukrajině
28.10.13 Pozitivní ratingové hodnocení městského státu Vatikán
5.3.13 V roce 2012 došlo v Evropě k 67 násilným protikřesťanským výpadůmHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti