VaticanNews.va

   18. 9. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.4861
Poslechem z webových stránek.3111
Četbou textů na webových stránkách.4960
Poslechem i četbou.3048


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež František: Velký žalobník si zasedl na biskupy, aby působil pohoršení

Křesťan smí obžalovávat jedině sám sebe

Svatý stolec brzy vydá stanovisko k současné situaci v církvi, oznámila Rada kardinálů


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

13.6.2013 

Rabín Skorka o Bergogliovi: Nechová se jako představitel většinového náboženství

Vatikán. Hnutí Fokoláre ve svém kongresovém centru v Castel Gandolfo pořádá v těchto dnech (10-13.6.) již pátý seminář židovsko- křesťanského dialogu. Skupina jeho účastníků ze Spojených států amerických, Itálie, Argentiny a Uruguaye se účastnila středeční generální audience se Svatým otcem. Patřil k nim také rabín Abraham Skorka, rektor Latinskoamerické rabínské školy se sídlem v Buenos Aires. Argentinský rabín vedl rozhovory s kard. Bergogliem, které vyšly knižně, česky pod titulem „O nebi a zemi“ (“Sobre el Cielo y la Tierra”, nakl. Paseka). Pro Vatikánský rozhlas hovořil o svém dlouholetém přátelství se současným papežem.

Pojí nás silné a upřímné přátelství. Vycházíme z této osobní roviny, abychom komunitám v Buenos Aires a koneckonců také celému lidstvu přinesli poselství – dialogu, vzájemného poznávání a duchovního růstu na společné cestě. Není náhodou, že jsme spolu napsali knihu, že jsme nahráli třicetidílný program pro televizní kanál arcibiskupství v Buenos Aires. Spojuje nás úcta k našim prorokům – říkám našim, protože židovští proroci jsou pro nás společní. Uvědomujeme si, že city pozbývají významu, zůstává-li pouze u slov a záměrů. Při každém našem setkání jsme proto hledali další společné projekty, tázali jsme se, jak v duších lidí zanechat „nesmazatelnou stopu“, stopu ducha. Dvakrát jsem kard. Bergoglia pozval, aby přednesl své poselství před zahájením nového židovského roku v synagoze. On mne zase pozval, abych přednášel v kněžském semináři a při mnoha jiných příležitostech...

Přátelství s katolickým kardinálem se tak pro rabína Skorku stává výzvou k tomu, aby zahájil novou etapu mezináboženského dialogu.

Bergoglio – můj drahý přítel, který mi stále a věrně dokazuje své přátelství – je pro mne výzvou k tomu, abych se snažil hlouběji pochopit onen dějinný okamžik izraelského lidu, ve kterém se na jedné straně objevuje rabínský judaismus a na druhé první křesťanské komunity. Když analyzujeme talmudické prameny, které mapují setkávání a okolnosti rozmluv mezi mudrci Talmudu a vůdci prvních křesťanských komunit, zjišťujeme, že se zde nastolil jedinečný dialog. Cítím, že s kardinálem Bergogliem se opětovně utváří tento typ debaty, který je odpovědí na duchovní krizi, jíž lidstvo dnes prochází.

Převážná většina Argentinců se hlásí ke katolictví; argentinská židovská obec sice patří v Latinské Americe k nejdůležitějším, avšak silně ji poznamenaly protižidovské teroristické útoky v devadesátých letech minulého století a následná argentinská hospodářská krize. Před pár desetiletími existovalo v Buenos Aires osmnáct židovských gymnázií, nyní jich zůstalo pět. Za těchto okolností vzniká zmiňovaná kniha rozhovorů. Rabín Skorka dodnes neskrývá svůj údiv nad tím, jak se arcibiskup Bergoglio spíše držel zpátky, namísto toho , aby vystupoval jako reprezentant většinového náboženství.

Když jsme pracovali na zmíněné knize rozhovorů, klíčem nám bylo skutečně široké pojetí dialogu. Neexistuje téma, které bychom si byli ušetřili, ač bylo jakkoliv ožehavé. Hovořili jsme o argentinské politice a létech vojenské diktatury, o zahraniční politice, například palestinsko-izraelském konfliktu. O náboženství – budoucnosti celibátu a postoji papeže Pia XII. k šoa. Vše jsme v klidu analyzovali, pokoušeli se jeden druhému porozumět a také ho s něčím zajímavým seznámit. Mohl bych vám dlouze vyprávět o tom, čemu jsem se při těchto hovorech naučil. Například tomu, co je to moment smrti.

Právě Bergogliovy úvahy o smrti vedly rabína Skorku k hluboké reflexi, ačkoliv to přímo z knihy nevyplývá.

Kniha vznikala tak, že jsme naše rozhovory nahrávali a nahraný záznam pak přepisoval jeden novinář. Celý proces trval asi rok a během tohoto roku každý z nás tří ztratil milovaného člověka. Onomu novináři zemřela matka, Bergoglio ztratil jednoho ze svých bratrů a mně zemřel švagr. Každý z nás viděl dva ostatní, jak trpí. Nebyla to totiž náhlá úmrtí, nýbrž pokaždé smrt spojená s nemocí, bolestí a utrpením – jak pro nemocného, tak pro jeho blízké. Když jsme tedy hovořili o otázce smrti, bylo patrné, že každý z nás se s tímto tématem právě intenzívně vyrovnává. Bergoglio přitom v rozhovoru rozvinul představu smrti jako odevzdání ducha Otci. To samo o sobě zní jako velmi prostý, zřejmý a známý koncept. Záleží však na tom, jak se to řekne a s jakým postojem to člověk vysloví. Doprovázel jsem také přítele Bergoglia, když se šel modlit k otevřené rakvi svého bratra. Také obdobné okamžiky náleží k dialogu, avšak v knize to samozřejmě nenajdete. A pak jsme se jednou zase sešli k rozhovoru a kardinál Bergoglio se zeptal kolegy novináře: A jak se daří vaší mamince. Zemřela, odpověděl. Bergoglio zmlkl a sklopil zrak. Nastalo ticho, ve kterém jsem c cítil: Právě toto je empatie, vcítění se do druhých. Cítil novinářovu bolest a modlil se za duši jeho matky.

Řekl naší rozhlasové stanici argentinský rabín Abraham Skorka po svém středečním setkání se svým dlouholetým přítelem, současným papežem Františkem.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.11.17 Kardinál Koch: Holokaust byl projektem neopohanské a antikřesťanské ideologie
3.12.16 Rezoluce UNESCO chce negovat biblické dějiny, říká židovsko-katolická komise
1.10.16 Přání papeže Františka k židovským svátkům
18.8.16 Luther a židé
17.1.16 Papež v římské synagoze: Bůh s námi má plány spásyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Ježíš měl obrovskou schopnost soucitu. Nebyl teoretikem

Apoštolská konstituce Epicopalis communio

Papež František obdržel relikvie Marie Kathariny Kasperové

Arcibiskup ekuadorského Portoviejo rezignoval a odchází do trapistického kláštera

Papež popřál židovským obcím k vysokým svátkům a svátku sklizně

Rekordní účast mladých Kubánců na Světových dnech mládeže

Holandský raport o zneužívání v církvi

Papež přijal na audienci prezidenta Albánie

Petrův nástupce píše mechitaristům: Nadále osvěcujte život arménského lidu

Papež k mladým Sicilanům: Lépe je být donem Quijotem než Sancho Panzou

Evropští biskupové: Křesťanství, solidarita a dobrovolnictví jsou vnitřně spojené

Jak pečovat o meteority a k čemu je využít?

 Nově na webu
Svatý otec: Víra, zredukovaná na formu, je krátkozraká

Publicistika: K čemu je vlastně papež?

Publicistika: Křesťanství otevřelo oči novým horizontům

Rozhovory: Práce a tvořivý duch pro nový ekonomický řád

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv září 18
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Starší zprávy >

Náš tip

O teologii manželství

Božím lidem je třeba se stát

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího