Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   2. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

3.5.2014 

Papež František srílanským biskupům: děkuji Bohu za četná kněžská povolání

Vatikán. Vatikán. Naše víra a dary, které jsme obdrželi v Kristu, nejsou určeny k „uskladnění“, nýbrž ke sdílení a k tomu, aby se projevovaly v každodenním životě – stojí v poselství, které předal Svatý otec biskupům ze Sri Lanky v čele s kardinálem Malcomem Ranjithem při audienci v rámci kanonické návštěvy ad Limina Apostolorum.

František hned v úvodu vzpomíná na setkání se srílanskými poutníky, kteří nedávno navštívili Řím u příležitosti 75. výročí zasvěcení své země Matce Boží, a přeje jim, aby se stávali kvasem, vnášejícím do společnosti Boží spásu. „Sri Lanka tento kvas obzvlášť potřebuje. Po mnoha letech bojů a krveprolití válka ve vaší zemi konečně skončila a spolu s obnovou životů i komunit vskutku svítá nová naděje,“ píše papež. V této nové situaci je třeba pracovat na smíření, prosazovat rovná lidská práva pro všechny a překonávat přetrvávající napětí mezi etniky. Jedinečným úkolem církve je žít svědectvím jednoty ve víře, už proto, že do jejích řad patří jak Sinhálci tak i Tamilové. V církevních institucích mají příslušníci oboou těchto etnik příležitost žít, studovat, pracovat a modlit se společně.

Papežské poselství připomíná také charitativní činnost církve, v níž se ukazuje „Kristova milosrdná tvář“. Oceňuje pomoc poskytnutou obětem tsunami v roce 2004 i poválečnou asistenci v nejvíce zasažených oblastech.

Dalším úkolem místní církve v této zemi mnoha náboženských tradic je rozvoj mezináboženského a ekumenického dialogu, který přináší dobré plody. „Přesto Sri Lanka zazanamenala nárůst náboženského extrémismu, který prosazuje falešný obraz národní jednoty založený na jediné náboženské identitě a prostřednictví zastrašování a násilí vytváří napětí,“ čteme dále v poselství. Zastrašování se dotklo také katolické komunity, proto je nezbytné upevňovat lidi ve víře, jak prostřednictvím malých společenství shromážděných kolem Božího slova, tak prodporou lidové zbožnosti, která pomáhá věřícím přibližovat se Kristu a církvi – schvaluje papežské poselství stávající praxi.

Papež František s vděčností Bohu zmiňuje také velké množství kněžských povolání, jež na Sri Lance povstala v posledních letech. Vybízí biskupy, aby byli svým kněžím skutečnými otci, kteří mají na paměti nesnáze jejich služby. „Spolu s vámi jim chci poděkovat za věrnost a svědectví a volám je k ještě větší svatosti uskutečňované skrze modlitbu a každodenní konverzi,“ píše Svatý otec.

Poselství zmiňuje rovněž otázku křesťanské rodiny, jež má být domácí církví. Kromě bolestného dědictví občanské války, která způsobila ztráty, ale také rozdělení rodin spojené s obtíží nalézt zaměstnání, vyvstává stále častější problém smíšených manželství. Papež vybízí ke zvláštní citlivosti k těmto rodinám a k pomoci v poskytování formace jejich dětem.

Připomeňme, že občanská válka mezi sinhálskou buddhistickou většinou a tamilskou hinduistickou menšinou trvala 26 let, od roku 1983 do roku 2009. Buddhisté tvoří 70% populace tohoto ostrova. Křesťanů je necelých 8%.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.6.19 Australský episkopát: Musíme pochopit svoji nepatrnost a velikost Božího plánu
18.6.19 Angolští biskupové: Papež zná situaci v naší zemi
9.3.19 Papež František upřesňuje: Bůh dopouští mnohost náboženství
16.11.18 Chorvatští biskupové u papeže
10.11.18 Na jaře příštího roku navštíví papež RumunskoHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti