Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   2. 2. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.5.2014 

Papež František sloužil mši v polském národním kostele v Římě

Řím. Papež František dnes dopoledne slavil k poctě sv. Jana Pavla II. eucharistii v polském národním kostele sv. Stanislava, který se nachází v ulici via delle Botteghe Oscure nedaleko piazza Venezia. Kostel daroval Polsku papež Řehoř XIII. v roce 1578 a od té doby nepřetržitě slouží jako opěrný bod poutníkům přicházejících ze země našich severních sousedů, jakož i polské obci žijící v Římě. Rektorem kostela zasvěceného polskému patronovi, sv. Stanislavu, je o. Pavel Ptasznik, který je zároveň vedoucím polské sekce státního sekretariátu Apoštolského stolce a který těsně před návštěvou papeže Vatikánskému rozhlasu řekl:

V římské diecézi žije 20 tisíc Poláků. Jsou zde rodiny i jednotlivci. Pastorační službu zde koná skupina řeholních a diecézních kněží, kteří pracují na římské kurii a v různých kostelech města.

V kostele sv. Stanislava - přibližuje dále jeho rektor - se slouží v neděli osm bohoslužeb, ve všední dny dvě. Na první sv. přijímání je tady letos připravováno čtyřicet dětí, dvacet mladých lidí se připravuje na biřmování. Každý den je zde možné přistoupit ke svátosti smíření nejen v polském jazyce. Při kostele působí také charitní služba. Denně je např. poskytováno teplé jídlo bezdomovcům a nezaměstnaným. Farnost organizuje také jazykový kurz italštiny pro dospělé. Působí zde několik společenství a svoje středisko zde má samozřejmě také polská mládež.

Vzhledem k nevelkému počtu lidí, které kostel pojme – přibližně stovka lidí – musela být instalována na ulici před kostelem velkoplošná obrazovka. Dnešní eucharistie se tak mohlo účastnit několik tisíc lidí, kteří sem přišli. Papež František, věren svému prostému stylu, pronesl krátkou homilii, v níž mimo jiné řekl:

Vy, bratři a sestry, jste součástí lidu, který byl v dějinách velmi zkoušen. Polský národ dobře ví, že vstup do slávy musí vést skrze utrpení a kříž (srov. Lk 24,26). Ví to nikoli proto, že to studoval, ale protože to prožil. Svatý Jan Pavel II. jakožto syn hodný své pozemské vlasti šel touto cestou. Ubíral se jí příkladně a Bůh jej zbavil úplně všeho. Proto „jeho tělo odpočívá v naději“ (srov. Sk 2,26; Žl 16,9).
A my? Jsme připraveni vydat se touto cestou?
Vy, drazí bratři, kteří dnes tvoříte polskou křesťanskou obec v Římě, chcete jít touto cestou? Svatý Petr vám také hlasem svatého Jana Pavla II. praví: „Žijte v bázni po dobu svého vyhnanství“ (1
Petr 1,17). Je pravdou, že jsme pocestní, ale nikoli bloudící. Jsme na cestě. Víme však kam. Nebloudíme. Jsme poutníci, nikoli tuláci, jak říkával svatý Jan Pavel II.

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy homilie je ZDE

To byla homilie Svatého otce pronesená při dopolední mši v polském národním kostele sv. Stanislava na poděkování za kanonizaci Jana Pavla II. Tento svatý polský rodák navštívil zdejší kostel během svého pontifikátu celkem třikrát (1979, 1992 a 2000), ale nebyl prvním papežem, který tak učinil. Zavítali sem rovněž tři jeho předchůdci na Petrově stolci, totiž Alexandr VII. (1665-1667) bl. Inocenc XI. (1676-1689) a Klement XI. (1700-1721).

Papež František po mši před kostelem vyměnil pár slov s přítomnými a podotkl, že jeho dnešní návštěva je první etapou jeho chystané návštěvy Polska. Potom již se musel odebrat do Vatikánu k polední promluvě před modlitbou Regina caeli.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.12.19 František vydal apoštolský list o významu a hodnotě vánočních jesliček
30.11.19 Papež František v římské Charitě: Bláznovství lásky, služby a zranitelnosti
21.9.19 Prosme o milost nevidět v nikom nepřítele, kázal papež v Albanu
15.7.19 Petrův nástupce navštíví diecézi Albano
16.6.19 Papež navštívil Camerino: Bůh uzdravuje naši raněnou paměťHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv únor 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti