Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   8. 2. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

24.7.2014 

Bagdádský biskup: Proč přicházejí Evropané do Iráku bojovat proti nám křesťanům?

Irák. Velké znepokojení nad situací křesťanů vyhnaných z Mosulu ozbrojenci tzv. Islámského státu Iráku a Sýrie (ISIS) vyjádřila v těchto dnech v Bruselu italská ministryně zahraničí Federica Mogherini na setkání resortních kolegů z Evropské unie. Papeže Františka v úterý informoval o situaci apoštolský nuncius v Iráku, mons. Giorgio Lingua. Vatikánskému rozhlasu referoval pomocný chaldejský biskup Bagdádu, mons. Shlemon Warduni:

Snažíme se analyzovat tento velice vážný problém. Ptáme se, jak je možné, že dochází k takovýmto aktům popírajícím lidskou důstojnost i Boha. Patriarcha a ostatní biskupové jsme navštívili prezidenta Kurdistánu, který nám přislíbil mnohé. Řekl: »Buď odejdeme všichni společně anebo všichni zůstaneme. Musíme zavřít cestu těm lidem, kteří se nedrží svědomí a páchají zločiny na všech: dětech, starcích i nemocných…« Prezident nás ujistil, že poskytnou křesťanům ochranu. Kde je však respekt k právům křesťanů? Je třeba říci celému světu: proč jste zticha? Proč mlčíte? Existují lidská práva nebo ne? A pokud ano, kde jsou? Tady jsou malé děti, kterým vytrhávají z rukou léky a odhazují na zem. Chtěli bychom pohnout svědomím světa: kde je Evropa? Kde je Amerika?

Říká irácký biskup a dodává:

Chtěl bych jenom říci: drazí přátelé. Lidé celého světa,voláme k vám: dělejte něco na ochranu lidských práv! Říkejte všem, aby vytvářeli pokoj a neobchodovali se zbraněmi. A především chci říci jednu věc: dozvěděli jsme se, že v řadách oněch džihadistů jsou takoví, kteří přišli z Evropy a jejich více než 2000. Jsou to žoldáci z Evropy. To nás překvapilo a způsobilo nám velkou bolest. Jak je možné, že nějaký Belgičan či Švýcar přichází bojovat sem? A že tady bojuje proti křesťanům dva tisíce ozbrojenců z Evropy? .. Přesto se však modlíme za všechny, modlíme se za pokoj a prosíme vás všechny, abyste se modlili za pokoj a bezpečí lidí, kteří nemají vodu, elektřinu a mnoho dalšího. Tito lidé potřebují pomoc vás všech!

Vyzývá pomocný bagdádský biskup Warduni.
Mezitím OSN vyslovilo ostré odsouzení zločinů v Iráku. Chaldejský patriarcha Louis Sako však použil k opisu situace výraz „etnická čistka“ a podotýká:

Slova a odsudky nestačí. Tomu džihádisté nerozumějí. Je třeba činit nátlak na místní vlády. Nastala humanitární krize. Bojovníci Islámského státu vtrhli do domovů a vzali si všechno. Lidem nezůstalo nic. Církev jim sice dá jíst, ale to nestačí, protože existují další potřeby. Je smutné pozorovat, jak je celý svět lhostejný k Blízkému východu.To je skandální. Celý svět by se měl pohnout, aby zamezil těmto zločinům a těm, kteří financují jejich pachatele – tedy tzv. Islámský stát či kalifát – a přestat je vojensky a ekonomicky podporovat. Zítra bude ve francouzském Lyonu pochod na obranu iráckých křesťanů, jak oznámil kardinál Barbarin. Takové projevy blízkosti nám dávají sílu, abychom neztratili důvěru a naději, jinak lidé odejdou a země se vylidní.

Říká Vatikánskému rozhlasu chaldejský irácký patriarcha Louis Sako, který dnes zaslal poselství generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-Moonovi, jehož vyzývá, aby OSN nezůstalo mlčet k situaci iráckých křesťanů.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.1.21 Třídenní půst za papežskou návštěvu v Iráku
15.12.20 Kardinál Sandri: Papežova cesta do Iráku razí cestu dialogu
9.10.20 Kardinál Sako: Nová encyklika přináší naději Blízkému východu
7.5.20 Začíná renovace dominikánského kostela v Mosulu
10.1.20 Arcibiskup Irbílu: „Doufáme, že nás papež navštíví“Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv únor 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti