Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   2. 2. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

25.10.2014 

První světové setkání lidových hnutí z popudu papeže Františka

Vatikán. Papež František zve do Říma asi stovku představitelů lidových hnutí, která v různých částech světa sdružují lidi z okraje společnosti. Pod záštitou Papežské rady Iustitia et Pax a ve spolupráci s Papežskou akademií sociálních věd a samotnými lídry těchto hnutí pro ně ve dnech 27.-29. října organizuje první mezinárodní setkání. Jedná se o zcela novou papežskou iniciativu, komentoval chystanou událost na páteční tiskové konferenci předseda zmíněné papežské rady, kard. Peter Turkson:

“To, co je podstatné, je zejména v pokoře naslouchat. Vyslechnout nejenom utrpení, ale také očekávání, naděje, návrhy, které tyto vydědění lidé mají. Oni sami se mají stát protagonisty svých životů, nikoliv pouhými adresáty charity a cizích programů. Musí se stát protagonisty nezbytných ekonomických, sociálních, politických a kulturních změn.“

Spolu se zástupci lidových hnutí bude jednat třicet biskupů a odborníci z různých vatikánských úřadů. Cílem jednání (vedeného v pěti jazycích) je podpořit dialog a spolupráci s katolickou církví a za její účasti rovněž pomoci vytvořit jakousi globální koordinační síť těchto hnutí.

“Církev chce vzít za své problémy a touhy lidových hnutí. Chce se spojit s těmi, kdo prostřednictvím různých iniciativ usilují o sociální změny, vedoucí ke spravedlivějšímu světu.“

Vysvětlil kard. Turkson. Jak uvedl kancléř Papežské akademie sociálních věd, biskup Marcelo Sanchez Sorondo, setkání se ponese v duchu kapitoly o sociálním rozměru evangelizace z apoštolské exhortace Evangelii gaudium.

“Dokud se radikálně nevyřeší problémy chudých odmítnutím absolutní autonomie finančních trhů a finančních spekulací a odstraněním strukturálních příčin sociální nerovnosti, nevyřeší se problémy světa a vposledku žádný problém. Sociální nerovnost je kořenem každého sociálního zla (202)“.

Delegáti z různých lidových hnutí budou zastupovat migranty a zaměstnance bez smlouvy, kteří nepožívají právní ochrany a nejsou sdruženi v odborových organizacích, dále rolníky, kteří nevlastní půdu, domorodé obyvatelstvo a zemědělce, násilně vyháněné z venkova kvůli spekulacím se zemědělskou půdou. A konečně třetí kategorií jsou hnutí, která se zastávají osob žijících na městských periferiích bez adekvátní infrastruktury. Cíle setkání přiblížil buenosaireský právník Juan Grabois:

“Sdílet Františkovo sociální učení, shrnout pohled lidových hnutí na příčiny rostoucí sociální nerovnosti a vzrůstající vyloučenost, navrhnout lidové alternativy při řešení problémů, které vznikají dopadem finančního kapitalismu a nadnárodních firem na chudé lidi, zhodnotit úlohu lidových hnutí při budování míru a v péči o životní prostředí a konečně prodiskutovat vztah těchto hnutí ke katolické církvi a možný společný postup.“

Argentinský právník za podpory někdejšího buenosaireského arcibiskupa Jorgeho Bergoglia dosáhl právního uznání a ochrany pro lidové hnutí sběračů papíru, tzv. cartoneros. Na tiskové konferenci mluvil o svém osobním vztahu k papeži, který, jak řekl, svůj úřad považuje za odpovědnou službu, a nikoliv za privilegium.

“František nás dnes znovu volá, ale z univerzální perspektivy, abychom jako chudí organizovaní v tisícovce hnutí bojovali bez pýchy, avšak odvážně, bez násilí, avšak vytrvale, bez nenávisti, avšak s hlubokou lásku vůči bližnímu a zejména tomu nejslabšímu člověku“.

Řekl Juan Grabois, jeden z organizátorů mezinárodního setkání lidových hnutí, jehož program se bude členit do tří jednacích dní. Cílem prvního z nich bude zmapovat dosavadní činnost těchto sdružení. Na programu druhého dne bude setkání s papežem Františkem a reflexe na téma: Půda, chléb, domov a práce. Poslední jednací den bude věnován konkrétním návrhům, jak zkoordinovat práci ve prospěch vyloučených lidí ve spolupráci s církví.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
31.12.20 Papežův rok: Síla modlitby v čase pandemie
17.12.20 Papež František slaví 84. narozeniny a 51 let kněžství
23.4.20 Papež o svých jmeninách daroval další zdravotnický materiál
6.3.20 Průběh papežova onemocnění je uspokojivý, sdělil tiskový mluvčí
28.12.19 Rok 2019 papeže FrantiškaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv únor 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti