Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 6. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

16.12.2014 

Zveřejněna závěrečná zpráva apoštolské vizitace ženských řeholí v USA

Vatikán. V tiskovém středisku byla prezentována Závěrečná zpráva (Final Report) apoštolské vizitace u ženských institutů zasvěceného života ve Spojených státech amerických. Přítomni byli prefekt a sekretář vatikánské Kongregace pro instituty zasvěceného života, kard. João Braz de Aviz a mons. José Rodríguez Carballo. Řeholnice ze Spojených států zastupovaly sestra Mary Donowan, koordinátorka Rady vyšších představených ženských řeholí USA (Council of Major Superiors of Women Religious – CMSWR) a sestra Sharon Holland, předsedkyně Konference představitelek ženských řeholí USA (Leadership Conference of Women Religious – LCWR). Na tiskové konferenci byla přítomna rovněž sestra Mary Clare Millea, představená zmíněné apoštolské vizitace. Jmenované řeholnice se dnes účastnily mše s papežem Františkem v kapli Domu sv. Marty.

Apoštolská vizitace neboli „inspekce“ nařízená roku 2008 vatikánskou Kongregací pro instituty zasvěceného života se konala v USA v letech 2009 – 2012 celkem u 341 institutu a – jak bylo konstatováno na tiskové konferenci – šlo co do rozsahu o „bezprecedentní vizitaci.“ Závěrečná zpráva apoštolské vizitace uznává práci amerických řeholnic zejména v oblasti školství a zdravotnictví a věnuje se tématům teologické formace, komunitního života, modlitby a ústřednímu postavení Krista ve svědectví zasvěceného života. Realisticky vnímá také problémy, jako je např. pokles počtu povolání do ženských řeholí v USA a spíše než na kontroverze poukazuje na soudobé výzvy. Dokument požaduje, aby řeholnice „posílily spolupráci s biskupy a s řeholníky“, k čemuž kardinál Braz de Aviz na tiskové konferenci poznamenal:

Nemůžeme jistě ignorovat fakt, že apoštolská vizitace byla některými sestrami přijata s pochopením, a stejně tak i rozhodnutí některých institutů částečně nespolupracovat na jejím průběhu. A třebaže to pro nás bylo důvodem k trpkosti, využíváme tuto příležitost, abychom vyjádřili svoji ochotu navázat uctivý a plodný dialog s těmi instituty, které se vizitaci plně nepodrobily. Jde nám o sblížení, jde nám o dialog.

Brazilský kardinál-prefekt zdůraznil, že vizitace neměla v úmyslu hledat chyby a soudit situace, ale spíše se přiblížit k utrpení a naslouchat těžkostem. Tento přístup bude nadále pokračovat. Na otázky novinářů kardinál Braz de Aviz vysvětlil, že dokument nezachází příliš do podrobností, protože je určen všem řeholnicím, které žijí v různých a často velice odlišných situacích.
Sekretář vatikánské Kongregace pro zasvěcený život, mons. Carballo, vybídnul k sesterskému dialogu, jehož vzorem je navštívení Panny Marie u sestřenice Alžběty, a vyjádřil přání, aby dokument přinesl americkým řeholnicím novou mízu:

Doufáme a modlíme se, aby reflexe jeho obsahu vedla k rostoucí spolupráci ženských řeholních institutů s pastýři církve, věřícími laiky a s naší Kongregací, napomohla k prohloubení ducha církevního společenství, vedla k účinné revitalizaci jejich života a poslání a k novým povoláním k řeholnímu životu.

Sestra Millea, která byla představenou apoštolské vizitace, na tiskové konferenci poděkovala Svatému stolci za tuto zkušenost, zejména kardinálovi Braz de Avizovi a arcibiskupovi Carballovi:

Děkuji za vaše pozvání k pokračujícímu otevírání poctivého vzájemného dialogu s našimi pastýři a s vámi. Kéž se všechno to, co je mezi námi nejisté, přemění na důvěrnou spolupráci a účinné svědectví.

Sestra Donowan z Rady vyšších představených ženských řeholí USA mimo jiné řekla:

Pokládáme za prozřetelnostní požehnání tu skutečnost, že Závěrečná zpráva apoštolské vizitace připadá na začátek Roku zasvěceného života vyhlášený papežem Františkem. Tento rok zaměřuje reflektory na řeholní život nejenom v naší zemi, ale na celé zeměkouli a nejen pro řeholníky, ale pro celou církev.

Apoštolská vizitace v USA zahrnovala přibližně 50 tisíc řeholnic, jejichž průměrný věk je vyšší 70 let. Pro srovnání: v šedesátých letech působilo v USA 125 tisíc řeholnic. Apoštolskou vizitaci vyvolala svými veřejně vyjadřovanými postoji tzv. Konference představitelek (leadership) ženských řeholí (LCWR), která se neskládá z představených, nýbrž z reprezentantek těchto řeholí, a tvoří ji přibližně 1500 sester. Jejich stále autonomnější vystupování i na věroučném poli vzbudilo kritiku biskupské konference USA a vedlo k vatikánské „inspekci“.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
27.1.20 „Mladí a vzdělaní“ – vykresluje průzkum nové řeholníky a řeholnice v USA
16.4.15 Papež přijal delegaci LCWR
6.5.14 Vatikán napomíná americké řeholnice. Vyčítá jim vážné věroučné chyby a gnózi.
16.8.13 Konference představitelek ženských řeholí v USA měla výroční zasedání
7.5.13 Prohlášení dvou Kongregací k situaci LCWRHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 24
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti