Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

16.11.2015 

Papež: Mondénní myšlení pustoší křesťanskou totožnost

Vatikán. Uniformní myšlení; humanismus, který usedá na místo pravého - Ježíšova - lidství, pustoší křesťanskou totožnost. Nedávejme do dražby průkaz svojí totožnosti – nabádal papež František v homilii při ranní mši v kapli Domu sv. Marty.

Dnešní liturgické čtení z první knihy Makabejské (1 Mak 1,10-15.41-43.54-57.62-64) mluví o „hříšném výhonku“, který povstal v oněch dnech. Řecký král, Antioch Epifanes, začal v Izraeli zavádět pohanské mravy a vnucovat je izraelskému lidu, tedy „církvi té doby“. Papež František komentoval tento „výhonek“ a podal jakousi jeho „fenomenologii. Zdá se – řekl - že tento kořen, který není vidět, protože je pod zemí, nemůže škodit. Potom však vyroste a vyjeví svoji realitu. Podle tohoto zdánlivě rozumného kořene se všechny národy měly spojit, vzdát se svých obyčejů a vytvořit národ jediný. Také v Izraeli povstali lidé, kteří říkali: Proč tolik rozdílů?“ »Pojďme a sjednejme s okolními národy smlouvu, neboť od té doby, kdy jsme se od nich odloučili, stihlo nás mnoho zlého« (1 Mak 1,11). Tuto argumentaci papež rozebral ve třech slovech: „Mondénnost, odpadlictví a perzekuce. Mondénní je dělat to, co dělá svět. Říci: Prodejme průkaz svojí totožnosti, ať jsme stejní jako všichni. Mnozí Izraelité tak zapřeli svoji víru a »odpadli od svaté smlouvy« (v.15). A to co vypadalo rozumně – buďme jako všichni, buďme normální – vedlo ke zpustošení“ – řekl papež.

Potom král nařídil, aby v jeho království všichni vytvořili jediný národ – uniformní myšlení, mondénnost - a každý měl odložit svoje obyčeje. Všechny národy se královu nařízení podrobily, také mnozí Izraelité přijali jeho kult: obětovali modlám a znesvěcovali sobotu. Apostaze. Mondénnost způsobuje uniformní myšlení a odpadlictví. Nejsou dovoleny žádné rozdíly, všichni mají být stejní. A v dějinách církve jsme to viděli. Pomysleme například na náboženské svátky, jejichž jméno bylo změněno: Svátek Narození Páně nese odlišné jméno, které odstraňuje totožnost.

V Izraeli byly páleny knihy a kdo se řídil podle Zákona byl královským rozsudkem odsouzen na smrt. „Takto povstalo z hříšného výhonku pronásledování, pokračoval papež. Vždycky mne velice oslovovalo – řekl – že Pán při Poslední večeři v oné dlouhé (velekněžské) modlitbě prosil za jednotu svých učedníků, prosil Otce, aby je osvobodil od každého světského ducha, od každé mondénnosti, protože mondénnost pustoší totožnost, mondénnost zavádí uniformní myšlení.“

Začíná od malého výhonku a končí v ohavném zpustošení, perzekucí. Toto je mondénní podvod a proto Ježíš při této večeři prosil Otce: »Neprosím, abys je ze světa vzal, ale abys je zachránil před světem« (srov. Jan 17,15), před touto mentalitou, tímto humanismem, který usedá na místo pravého člověka, Ježíše Krista, přichází nám odebrat křesťanskou identitu a vede do uniformního myšlení: »Dělají to všichni, proč ne my?« Nad tím bychom se v této době měli zamýšlet, totiž jaká je moje totožnost? Je křesťanská anebo mondénní? Říkám si křesťan, protože jsem byl jako dítě pokřtěn, anebo jsem se narodil v křesťanské zemi, kde jsou všichni křesťané? Mondénnost začíná zvolna, roste, ospravedlňuje se a infikuje. Roste jako onen výhonek: buďme jako všichni lidé, neodlišujme se. Neustále usiluje o ospravedlnění a nakonec rozšíří nákazu a plyne z ní spousta špatností.

„Liturgie v těchto posledních dnech liturgického roku“ – uzavíral papež František – nás vybízí, abychom se měli na pozoru před jedovatými výhonky, které odvádějí daleko od Pána.

Prosme Pána za církev, aby ji střežil před každou formou mondénnosti. Ať si církev stále uchovává svoji totožnost, ať si všichni uchováme svou totožnost, kterou jsme přijali ve křtu. Kéž tato totožnost není zahozena kvůli tomu, abychom byli jako všichni, z důvodů normality. Kéž nám udělí Pán tuto milost zachovávat a opatrovat naši křesťanskou totožnost proti duchu mondénnosti, který stále roste, ospravedlňuje se a infikuje.

Končil Petrův nástupce ranní kázání v kapli Domu sv. Marty.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zad



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti