Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

3.9.2016 

Tiskovka ke kanonizaci bl. Matky Terezy

Vatikán. Kolik lidí přijde na kanonizaci Matky Terezy, lze těžko předvídat, ale oficiálních lístků bylo rozdáno už 100 tisíc – uvedl ředitel Tiskového střediska Svatého stolce Greg Burke na tiskové konferenci k této události. Vystoupili na ní také o. Brian Kolodiejchuk, generální představený mužské větvě misionářů lásky a postulátor kanonizačního procesu; sestra Mary Prema, generální představená kongregace misionářek lásky a Marcilio Haddad Andrino (foto), jehož zázračné uzdravení na přímluvu Matky Terezy otevřelo cestu ke kanonizaci.

Sestra Mary Prema, která stojí v čele kongregace založené Matkou Terezou jako její třetí generální představená, poznala Matku Terezu v roce 1980. „Prožívala svůj život jako radost, byla cele vykloněna k Pánu a k bližnímu,“ řekla před aulou plnou novinářů z celého světa.

„Myslím, že její úsměv byl nejlepším Ježíšovým darem pro nás všechny, aby lidé při pohledu na něj nežili se zármutkem v srdci a porozuměli radosti a naději vycházející ze srdce, které zakouší lásku k Pánu“ – řekl sestra Mary Prema.

Postulátor kanonizačního procesu, o. Brian Kolodiejchuk, zdůraznil význam souběhu kanonizace Matky Terezy se Svatým rokem milosrdenství. Tato světice – zdůraznil – byla znamením milosrdenství, kamkoli přišla. Ona sama se však také často a pravidelně zpovídala. O. Kolodiejchuk připomněl rovněž zkušenost temnoty, která ji vedla k neustálé „závislosti“ na Božím milosrdenství a zároveň k neustálému prokazování milosrdenství druhým. Matka Tereza řekl „ano“ této temnotě, která byla nesmírným utrpením pro ni, která Boha tak hluboce milovala. Postulátor kanonizačního procesu pak ocitoval pasáž, která ukazuje mystickou hloubku Matky Terezy:

„Zamilovala jsem si tuto temnotu – neboť jsem uvěřila, že je to část, velmi malá část Ježíšovy temnoty a bolesti na zemi. Dnes skutečně pociťuji hlubokou radost nad tím, že Ježíš už nemůže znovu procházet agónií, ale že si přeje procházet jí skrze mne. Více než dříve se mu odevzdávám. Ano, více než kdy dříve mu budu k dispozici.“

V tomto „ano“ Matky Terezy spočívá celá její svatost a celá naše křesťanská víra: všechno co se po nás žádá a všechno, co můžeme učinit. Zbytek udělá Ježíš – dodal o. Koldiejchiuk.

„Můžeme říci, že Matka Tereza je skutečně svatou pro všechny právě proto, že byla schopna sdílet Ježíšovo utrpení, pochopila, že ji Pán zvláštním způsobem miluje. Matka Tereza je tedy skutečně svatou pro všechny, pro chudé, pro bohaté a pro naši dobu, tak těžce ničenou násilím a vyprahlostí srdce, protože ona dokázala ukazovat, že zlo, špatnost, kterou všichni v sobě máme, může být odpuštěna“ – řekl postulátor kanonizačního procesu, o. Brian Kolodiejchuk.

S posledním svědectvím vystoupil na tiskové konferenci Marcilio Haddad Andrino, který přijel z Brazílie spolu se svou ženou Fernandou. Vyprávěl o těžké infekci mozku, která ho zasáhla, a přivedla na práh smrti, kdy mu už lékaři nedávali naději. Prosebná modlitba jeho ženy o přímluvu Matky Terezy mu přinesla náhlé a lékařsky nevysvětlitelné uzdravení.

Pokud jde o mediální pokrytí kanonizace, ředitel vatikánkého tiskového střediska ohlásil některé novinky. Sekretariát pro komunikaci přišel s akcí nazvanou „Byl jsem tam“, která ve spolupráci s Mc360Photo nabídne panoramatické snímky Náměstí sv. Petra ve velmi vysokém rozlišení. Od druhého dne po obřadu dostane každý účastník možnost vyzvětšovat svou tvář uprostřed davu na stránkách www.motherteresasaint.com.
Kanonizaci bude možné sledovat také na internetu: na vatikánské platformě na YouTube, přes Vaticanplayer Vatikánského rozhlasu a na stránkách Ctv.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
4.9.18 Matka Tereza – světice pro ateisty a manžele
5.9.16 Kard. Parolin: služba milosrdné lásky se v Matce Tereze snoubila s jasností v hlásání pravdy
2.9.16 Sestra Prema: Matka Tereza není svatý obrázek, je živá a činná
1.9.16 Od dob sv. Františka z Assisi asi nikdo nedosáhl takového věhlasu jako Matka Tereza
22.8.16 Mezinárodní filmový festival Matky TerezyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti