Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 9. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

18.11.2017 

Papež: Rozum nepozvedající se k Tomu, co ho přesahuje, se odlidšťuje

Vatikán.

Dílo Benedikta XVI. a jeho magisterium zůstávají živým a vzácným dědictvím pro církev, řekl papež František při dnešní audienci Vatikánské nadace nesoucí jméno emeritního papeže u příležitosti předání cen, které každoročně uděluje. Letošní laureáti jsou mimo jiné výrazem ekumenické sounáležitosti. Ceny dnes převzal luteránský teolog Theodor Dieter, který se významně podílel na redakci „Společného prohlášení o nauce o ospravedlnění“ v roce 1999. Dále profesor katolické dogmatiky a člen vatikánské Mezinárodní teologické komise P. Karl-Heinz Menke a konečně hudební skladatel estonského původu, Arvo Pärt, pravoslavný křesťan, který je od roku 2011 členem Papežské rady pro kulturu.

S radostí jsem přijal ideu rozšířit horizont této ceny a zahrnout do ní vedle teologie také umění a vědy, které jsou s ní přirozeně svázány. Je to rozšíření dobře odpovídající vizi Benedikta XVI., který mnohokrát výstižně poukázal na krásu jakožto privilegovanou cestu, která člověka otvírá pro transcendenci a setkání s Bohem.

Komentoval papež František inovaci, kterou představuje ocenění hudebního skladatele. Vyzdvihl rovněž trvalou roli papeže Benedikta pro dnešní církev:

Jeho modlitba a nenápadná povzbuzující přítomnost nás doprovází na společné cestě. Jeho dílo a jeho magisterium nadále zůstává živým a vzácným odkazem pro církev a pro naši službu. Právě proto vybízím vaši nadaci, aby nepřestávala studovat a prohlubovat chápání tohoto odkazu, a zároveň hleděla kupředu a uplatňovala jeho bohatství jak prostřednictvím výkladu spisů Josepha Ratzingera, tak v dalším rozvíjení studia, teologického a kulturního bádání v jeho duchu rovněž v nových oblastech, kde dnešní kultura vybízí víru k dialogu.

Tento dialog je pro člověka životně důležitý, zdůraznil papež, protože víra, která není vtělena do své doby se stává abstraktní, a rozum, nepozvedající se k Tomu, co jej přesahuje, se odlidšťuje. Jak totiž napsal v předmluvě k encyklice Fides et ratio sv. Jan Pavel II., víra a rozum jsou dvě křídla, která pozvedají lidského ducha ke kontemplaci pravdy, citoval František.

Joseph Ratzinger nadále zůstává mistrem a blízkým mluvčím všech, kdo užívají daru rozumu, aby odpovídali na povolání člověka hledat pravdu.

Dodal Svatý otec a připomněl, že biskupské heslo Benedikta XVI. „Cooperatores veritatis“, figurující také na právě předaných diplomech, vystihuje smysl díla a služby emeritního papeže a poukazuje na to, že také laureáti věnovali svůj život svrchovanému poslání služby pravdě, diakonii pravdy. S povděkem poukázal také na ekumenický ráz letošních cen:

Těší mne, že významné osobnosti dnes oceněné touto cenou pocházejí ze tří různých křesťanských vyznání, včetně luteránského, s nímž jsme letos prožili obzvláště důležité okamžiky setkání a společné cesty. Kristova pravda není pro sólisty, nýbrž je symfonická: vyžaduje poslušnou spolupráci, a harmonické sdílení. Její hledání, zkoumání kontemplace a společné převádění do praxe v lásce, nás mocně táhne směrem k plné jednotě mezi námi. Pravda se tak stává živým pramenem stále užších pout lásky.

Řekl papež František během audiece, při níž předal diplomy letošním laureátům ceny Josepha Ratzingera – Benedikta XVI. a v jejímž závěru zazněla skladba Arvo Pärta Vater unser, kterou zazpíval skladatelův syn za klavírního doprovodu svého otce. Všichni laureáti se včera setkali také s Benediktem XVI., kterého navštívili (foto) v jeho rezidenci ve vatikánských zahradách.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.11.19 Papež František předal Ratzingrovu cenu kanadskému filosofovi a africkému teologovi
17.11.18 Svatý otec k laureátům Ratzingerovy ceny: teologii i umění pozvedá moc Ducha
26.11.16 Papež František: Celá církev bude provždy vděčná papeži Benediktovi
16.11.15 Ratzingerovu cenu získávají libanonský a brazilský teolog
18.6.14 Ratzingerovu cenu za teologii poprvé převezme ženaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti