RadioVaticana.va

   13. 12. 2017

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.3747
Poslechem z webových stránek.2405
Četbou textů na webových stránkách.4230
Poslechem i četbou.2502


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Římský biskup kritizoval překlad modlitby Otče náš

Svatý otec: Nechat se utěšit Pánem není vůbec snadné

Papež: Maria naplnila svůj život krásou, protože zůstávala s Bohem
Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova

Res Claritatis

Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika

Pastorace na webuKatolik.cz

KTF UK

Stránky pro animátory seniorů

Návštěva papeže v České republice

 
Svatý otec

 Generální audience 

6.12.2017 

Cesta do Myanmaru a Bangladéše

Katecheze papeže Františka z 6. prosince, aula Pavla VI.

Česká sekce RV

(Mt 5,13-16)

Drazí bratři a sestry, dobrý den!
Dnes bych chtěl mluvit o apoštolské cestě do Myanmaru a Bangladéše, kterou jsem uskutečnil před několika dny. Byl to velký Boží dar, a proto za všechno děkuji Bohu, zejména za setkání, která jsem mohl mít. Svoji vděčnost vyjadřuji představitelům obou zemí a jejich biskupům za veškeré přípravné práce a za přijetí, kterého se dostalo mně a mým spolupracovníkům. Vřele děkuji barmskému a bengálskému lidu za projevy jejich velké víry a za četné sympatie.

Bylo to poprvé, co Petrův nástupce navštívil Myanmar, a došlo k tomu těsně po navázání diplomatických vztahů mezi touto zemí a Svatým stolcem.
Také v tomto případě jsem chtěl vyjádřit blízkost Krista a církve lidu, který strádal v důsledku konfliktů a represí a nyní pozvolna kráčí vstříc nové svobodě a míru. Lidu, ve kterém je silně zakořeněno buddhistické náboženství se svými duchovními a etickými principy a kde jsou křesťané malým stádcem a kvasem Božího království. S potěšením jsem tuto živou a horlivou církev utvrdil ve víře a společenství na setkání s biskupy této země a dvěma eucharistickými bohoslužbami. První se konala na velkém sportovním areálu v Rangúnu a evangelium toho dne připomnělo, že pronásledování pro víru v Ježíše jsou pro Jeho učedníky normální příležitostí ke svědectví, avšak »ani vlas z jejich hlavy se neztratí« (srov. Lk 21,12-19). Druhá mše - poslední událost návštěvy v Myanmaru - byla v tamější katedrále věnována mladým lidem, kteří jsou znamením naděje a zvláštním darem Panny Marie, jejíž jméno tato katedrála nese. Ve tvářích těchto mladých lidí, naplněných radostí, jsem spatřil budoucnost Asie, která nebude patřit těm, kdo vyrábějí zbraně, nýbrž těm, kdo vytvářejí bratrství. A na znamení naděje jsem také požehnal základní kameny šestnácti kostelů, semináře a nunciatury.

Kromě katolické komunity jsem se mohl setkat také s představiteli Myanmaru a povzbudit jejich snahy o zklidnění této země a vyjádřit přání, aby všechny různé složky tohoto státu, nikoho nevyjímaje, mohly na tomto procesu spolupracovat ve vzájemné úctě. V tomto duchu jsem se také setkal s představiteli různých náboženských komunit působících v této zemi. Zejména Nejvyšší státní radě buddhistických mnichů jsem projevil úctu, kterou k ní chová církev, pro její starobylou duchovní tradici, a vyjádřil důvěru, že křesťané a buddhisté budou moci společně pomáhat lidem, aby měli rádi Boha a bližního, odmítali veškeré násilí a odporovali zlu dobrem.

Po rozloučení s Myanmarem jsem se vydal do Bangladéše, kde jsem nejprve vzdal hold mučedníkům boje za nezávislost a „otci vlasti“. Obyvatelstvo Bangladéše je z velké většiny muslimského vyznání, a moje návštěva ve šlépějích bl. Pavla VI. a sv. Jana Pavla II. byla dalším výrazem respektu a dialogu mezi křesťanstvím a islámem.

Představitelům této země jsem připomněl, že Svatý stolec podporoval od samotného počátku vůli bengálského lidu vytvořit si nezávislý stát, včetně požadavku, aby v něm byla vždycky chráněna náboženská svoboda. Vyjádřil jsem především solidaritu Bangladéši za jeho pomoc poskytovanou rohingským uprchlíkům, kteří přišli hromadně na jeho území, jehož hustota obyvatelstva patří mezi nejvyšší na světě.

Mše, kterou jsem sloužil v historickém parku v Dháce, byla obohacena o svěcení šestnácti kněží, což byl jeden z nejvýznamnějších a nejradostnějších momentů této cesty. Jak v Bangladéši, tak v Myanmaru a dalších asijských zemích totiž díky Bohu nechybějí povolání, která jsou znamením živých komunit, ve kterých zní hlas Páně volajícího k následování. Tuto radost jsem sdílel s bangladéšskými biskupy, které jsem povzbudil v jejich velkodušné činnosti ve prospěch rodiny, chudých, výchově, dialogu a sociálního smíru. A sdílel jsem tuto radost s mnoha kněžími a zasvěcenými osobami této země , jakož i se seminaristy, novici a novickami, v nichž jsem mohl spatřit ratolesti církve v této zemi.

V Dháce jsme prožili silný moment mezináboženského a ekumenického dialogu, což mi umožnilo poukázat na otevřenost srdce jakožto základ kultury setkání, harmonie a pokoje. Navštívil jsem také Dům Matky Terezy, ve kterém světice pobývala na svých návštěvách v tomto městě a který poskytuje útulek mnoha sirotkům a postiženým. Sestry tam podle svého charismatu žijí každodenní modlitbou adorace a službou chudému a trpícímu Kristu. A nikdy nechybí na jejich rtech úsměv. Sestry, které se hodně modlí a slouží trpícím, se neustále usmívají. To je krásné svědectví. Sestřičkám moc děkuji.

Poslední setkání patřilo bengálské mládeži a bylo protkáno svědectvími, zpěvy a tanci. Jak krásně tyto Bengálky tančí! Dovedou krásně tančit! Byla to slavnost vyjadřující radost z evangelia přijatého touto kulturou, radost zůrodněná oběťmi mnoha misionářů, mnoha katechistů a křesťanských rodičů. Na tomto setkání byli přítomni také mladí muslimové a mladí jiných náboženských vyznání na znamení naděje pro Bangladéš, Asii a celý svět.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Generální audience

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.12.17 Papež: Nepřicházíme v neděli na mši jen proto, abychom splnili církevní přikázání
13.12.17 Proč jít v neděli na mši?
6.12.17 Papež k situaci v Jeruzalémě: Respektovat statut města podle rezolucí OSN
22.11.17 Papež: Mše není pouhá vzpomínka na minulost
22.11.17 Mše je památka Kristova velikonočního tajemstvíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2017 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@vatiradio.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Pavel Brestovský.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Nepřicházíme v neděli na mši jen proto, abychom splnili církevní přikázání

Papež vyzval katolické neziskové organizace ke spolupráci se Svatým stolcem

Latinskoameričtí chudí - z odpadu zdrojem

Zasedání Rady kardinálů o reformě římské kurie

Kardinál Bassetti: Imperativem je neopustit nemocného

Dobré zprávy z Úřadu pro laiky, rodinu a život

Papež vybídl k obraně před ideologickou kolonizací vnucující jediný způsob myšlení

Svatý stolec pozměnil program apoštolské cesty do Peru

V Sýrii přibylo dětských nádorových onemocnění, říká františkánská řeholnice

Gender – šokující dotazník pro desetileté děti

Konečně kněz v Legolandu

Svatý otec: Nechat se utěšit Pánem není vůbec snadné

 Nově na webu
Svatý otec: Proč jít v neděli na mši?

Publicistika: O proroctvích zkázy a jiných křesťany cenzurovaných Ježíšových slovech

Publicistika: S Tolkienem o tajemství očistce

Rozhovory: Nesmlouval jsem o pravdě

Homilie: O Crux, Ave Spes Unica

Archiv zpráv prosinec 17
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Lidé nemohou zabránit naplnění Božího Slova

Adolescence není patologie

Potřebujeme tvůrce pokoje, nikoli provokatéry konfliktů