Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   1. 2. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

28.12.2017 

Papežské poselství účastníkům evropského setkání mládeže z Taize

Vatikán/ Basilej. „Spolu s Pannou Marií opěvovat divy Pánovy lásky, která je zdrojem radosti“ – vybízí římský biskup účastníky 40. ročníku evropského setkání mladých lidí v Basileji, pořádaného každoročně na přelomu roku (28.12.-1.1.) ekumenickou komunitou Taizé. Dopis, podepsaný státním sekretářem kardinálem Pietro Parolinem, odkazuje na letošní téma této „pouti důvěry“, jímž je hledání pramenů radosti. „Papež František – stojí v dopise – je rád, že jste se rozhodli účastnit tohoto setkání s cílem přijmout a hlouběji si osvojit Ježíšovo poselství, které je pramenem radosti pro ty, kdo mají otevřené srdce.“ Římský biskup vybízí mladé účastníky ke sjednocení s Pánem v modlitbě a nasloucháním Pánova slova, aby svoje talenty uměli zapojit do »kultury milosrdenství založené na novém objevu setkání s druhými; je to kultura, v níž se nikdo nedívá na druhého lhostejně ani neodvrací zrak, když vidí utrpení bratří« (Misericordia et misera, 20).“

„Na tento rok, chýlící se ke svému konci, připadlo 500. výročí Reformace. Papež prosí Ducha svatého – vzkazuje kardinál Parolin – aby pomohl vám, mladým protestantům, katolíkům a pravoslavným těšit se a obohacovat růzností darů, jež obdrželi všichni Kristovi učedníci, a tak dát najevo, že nás evangelní radost spojuje navzdory všem zraněním našich rozdělení. Papež vás dále povzbuzuje, abyste neměli strach ubírat se cestami bratrství, aby setkání v Basileji zviditelnilo radostné sdílení, jež pramení z překypujícího Pánova srdce,“ stojí v papežském poselství účastníkům evropského setkání mládeže.

Ačkolik ve srovnání se 70. a 80. lety minulého století počet účastníků těchto setkání poklesl, přihlásilo se jich letos téměř 20 tisíc. Je určeno mladým lidem od 16 do 35 let, nezletilí jsou však zapsáni jen se svolením rodičů. Ubytování poskytují rodiny a farnosti ve městě a okolí. Převor ekumenické komunity bratr Alois Löser řekl o letošním setkání v Basileji pro Vatikánský rozhlas:

Tématem setkání je radost, radost, která je nevyčerpatelná. V tomto dějinném okamžiku se totiž i mnoha mladým lidem zdá, že budoucnost je nejistá a neschůdná. Sami vidíme, že se v našich společenstvích a církvích mnoho nemění. Chceme se proto nyní vydat k pramenům evangelní radosti, aby mladí lidé, naplněni útěchou a odvahou, mohli znovu začít, a to právě díky radosti, jež proudí z evangelia. Tato radost je vždycky přítomná, i v těch nejobtížnějších životních situacích. Považuji za velmi důležité, abychom prohloubili naši víru, neboť mladí lidé hledají opěrné body. Musíme tedy spolu s nimi jít k pramenům víry.

Říká převor komunity v Taize. Bratr Alois dále zavzpomínal na setkání, které se konalo roku 1990 v Praze, a na tehdejšího prezidenta Václava Havla, který byl pevně přesvědčen, že v evropském integračním procesu nesmí chybět duchovní rozměr. Podle bratra Aloise proto v tomto procesu mají křesťané zvláštní odpovědnost.

Basilej, která je od roku 1490 univerzitním městem, má přibližně 175 tisíc obyvatel, z nichž 13 tisíc tvoří studenti. V šestnáctém století zde mimo jiné působil holandský augustinián a známý filosof Erasmus Rotterdamský (vl. jm. Geert Geertsz) a o několik století později také Friedrich Nietzsche. Z tohoto kraje na křižovatce Francie, Německa a Švýcarska pocházeli také dva z prvních bratří komunity založené Rogerem Schutzem, totiž Max Thurian a Pierre Souverain.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
15.8.20 Setkání mládeže Taizé odloženo o rok
1.4.20 Převor z Taizé: Neplýtvejme energií v polemikách
1.5.18 Bratr Alois: Mladí Ukrajinci vnímají bezvýchodnost situace své země
12.3.18 Bratr Alois: Narůstá význam ekumenického svědectví před světem
2.1.18 Příští setkání Taizé bude v MadriduHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv únor 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti