Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   6. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.3.2018 

Papež ke zpovědníkům: Nejsme pány lidského svědomí

Vatikán. Papež František dnes přijal účastníky kurzu věnovaného svátosti smíření. Pro novokněze a  bohoslovce z posledních seminárních ročníků jej každoročně organizuje Apoštolská penitenciárie. Letošní téma bylo v perspektivě připravované biskupské synody zvláště zaměřeno na mladou generaci a vztah mezi zpovědí a rozlišováním povolání.

„Vaší výhodou je, že jste mladí, a tedy můžete prožívat svátost smíření jako mladí mezi mladými. Věková blízkost nezřídka napomáhá dialogu, včetně svátostného, díky přirozené jazykové spřízněnosti.“

Řekl Svatý otec a upozornil, že s touto výhodou je nicméně nutné nakládat správným způsobem, aby sloužila výchově k autentickému křesťanství. Snadnost komunikace má totiž také své limity, dodal. Čemu je nutné věnovat pozornost při zpovědi mladých lidí, zejména ve vztahu k rozlišování povolání? – Především uvědomit si instrumentální dimenzi naší služby a vyvarovat se představy  „panování nad svědomím“, odpovídá papež František:

Zpovídající kněz není zdrojem milosrdenství, zajisté, je jeho nezbytnám nástrojem, avšak vždy pouze nástrojem! Toto vědomí nás musí vést k bdělosti nad rizikem stávat se „pány svědomí“, zejména ve vztahu k mladým, jejichž osobnost se ještě utváří, a jsou tedy daleko snadněji ovlivnitelní. Připomínat si, že jsme a musíme být, pouhými nástroji smíření je prvním předpokladem k zaujetí postoje pokorného naslouchání Duchu Svatému, což je zárukou autentického úsilí o rozlišování. Být nástroji neznamená umenšení naší služby, nýbrž naopak je jejím plným uskutečněním, neboť  v té míře, v níž kněz mizí a jasněji vystupuje Kristus, nejvyšší a věčný Kněz, se uskutečňuje naše povolání „služebníků neužitečných“.

Druhým úkolem zpovědníka je umět vyslechnout otázky, dříve než nabídne odpovědi, zdůraznil dále papež. Zpovědník má naslouchat na jedné straně člověku a na druhé straně Duchu Svatému. Jedině tak totiž může prokázat penitentovi skutečnou službu a dovolit, aby vstoupil do kontaktu s Ježíšem samotným. Za těchto podmínek pak lze nastoupit „s prozíravostí a modlitbou“ cestu rozlišování povolání:

„Rozlišování povolání je především čtením znamení, které Bůh sám vložil do života mladého člověka, skrze jeho vlastnosti a osobní sklony, skrze setkání a modlitbu: dlouhou modlitbu, v níž v prostotě opakuje Samuelova slova: „Mluv Hospodine, tvůj služebník slyší“ (1 Sam 3,9).

Papež zdůraznil, že hledání Boží vůle a plánů s člověkem nemá sklouzávat k formalismu, k hledání určité formy. „Povolání je vztah s Ježíšem, životní a nevyhnutelný vztah.“ Připomněl také, že zejména ve vztahu k mladým lidem je důležitým rozměrem svědectví.

„Svědek ve smyslu „martyr“, povolaný spolutrpět za hříchy bratří, jako Pán Ježíš, a poté dosvědčovat milosrdenství onoho ústředního evangelního tématu, jímž je Otec objímající marnotratného syna, který se vrací domů.“

Takto zpovědník otevírá věřícím nový a velký horizont, který může dát člověku jedině Bůh, dodal papež František a vybídl novokněze a seminaristy, aby byli svědky milosrdenství a vždy ctili svědomí a svobodu těch, kdo se přicházejí zpovídat.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
15.2.18 Římský biskup se setkal s kněžími svojí diecéze
2.3.17 O růstu víry v kněžském životě mluvil římský biskup na setkání se svými faráři
11.2.16 Římský biskup se setkal s kněžími svojí diecéze
19.2.15 Papežovo setkání s klérem římské diecéze se konalo za zavřenými dveřmi
6.3.14 Pastorační trápení je formou milosrdenstvíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti