Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

14.5.2018 

Tři biskupové, kteří se nevzdávají

Sýrie. „Pod syrským nebem“ – takový titul nese reportážní seriál, zveřejňovaný Novým městem (Cittá nuova), italským měsíčníkem Hnutí fokoláre. Jeho autor, Michele Zanzucchi, novinář, spisovatel a profesor mediální komunikace na Papežské univerzitě Gregoriana a Univerzitním institutu Sophia v Loppianu, se v polovině dubna vypravil přímo na místo, do Damašku a dalších syrských měst. Dějištěm zatím poslední, sedmé reportáže (5.5.2018)  je Aleppo, kde se italský novinář setkal s trojicí biskupů, kteří dosud vytrvali na svých místech – františkánem Abú Cházinem, jezuitou Antoinem Audem a řecko-katolíkem Jeanem-Clementem Jeanbartem.

„Symbolem současné války je zničených patnáct kilometrů aleppského súku, tržiště na Starém městě, které patřilo ke světovému dědictví UNESCO. Byly srovnány se zemí kvůli plánu na rozdělení Sýrie a jejího nerostného bohastství, ropy a plynu. Jaký jiný účel by jinak mohla mít přítomnost dvou tisíc vojáků z USA? Mají snad bránit Kurdy? Ty přece bezezbytku opustili, takže se v jejich řadách už čítá více než 3600 mrtvých. Spojené státy systematicky pracovaly na rozvratu syrské infrastruktury, jejich bombardéry zničily 32 eufratských mostů a poškodily přehradu o délce 85 km, čímž se regionální zásobování pitnou vodou stalo pouhou vzpomínkou. S příchodem Rusů se věci pohnuly a v 5000 tisících vesnic už došlo k odzbrojení a příměří. Nyní je třeba znovu otevřít školy“, hovoří zcela rozhodně a bez obalu apoštolský vikář pro katolíky latinského obřadu v Aleppu, mons. Georges Abú Cházin (Abou Khazen). Jako (téměř) všichni křesťané, kteří setrvali v Sýrii, se vyslovuje pro kontinuitu syrského státu: „Existuje zde návrh nové laické ústavy – pro Sýrii by to byl krok kupředu, co se týče občanského soužití, protože stará ústava by se tak očistila od některých prvků šaríji. Zdá se přijatelná i pro aleppského muftího a zaručovala by možnost změny náboženství.“ Mons. Cházin dále vypráví o společném projektu s aleppským muftím: „Chceme se ujmout opuštěných aleppských dětí, které se často narodily z přechodných vztahů vojáků s místními ženami, aniž by je někdo právně uznal. Našli jsme pro ně dvě centra, jedno je již v provozu a druhé brzy otevřeme, která jim zajistí příslušnou školní docházku ve snaze dospět k případnému začlenění do nových rodin. Nejde pouze o jakýsi útulek, nýbrž o snahu vyřešit problémy těchto dětí u kořene. V islámu neexistuje adopce, ale lze podniknout něco jiného – přijmout dítě do rodiny, dát mu jméno a zároveň veřejně vyhlásit, že není legitimním potomkem. V osmnácti letech pak mladý člověk musí z takového domova odejít...“

Jak zasáhnout proti masivnímu odchodu syrské mládeže? Podle biskupa Cházina jde o velmi těžkou bitvu ve chvíli, kdy válka běží už osmým rokem a schází potraviny i minimální bezpečnost. „Mladí lidé museli často bojovat proti svým vrstevníkům, kteří kdysi byli jejich přáteli. Zástup mrtvých, zraněných a zmrzačených nebere konce, pro invalidy nejsou k dostání protézy a staří lidé, ponechaní napospas sami sobě, v zimě dokonce pálili i své boty, jen aby se trochu zahřáli. Mládež se vrátí, až skončí válka. Ptám se proto, zda má smysl pomáhat uprchlíkům v zahraničí, když hlavním cílem by měla být pomoc místním lidem, aby nadále setrvali. V tomto smyslu zcela odmítám tzv. humanitární koridory, které pouze vybízejí k odchodu z vlasti...“

Mons. Antoine Audo (foto), biskup chaldejské církve a jezuita, je jedním ze syrských křesťanských hlasů, kterému západní církve naslouchají nejčastěji. V rozhovoru s Michelem Zanzucchim komenutuje poslední americko-francouzsko-britské bombardování: „Bylo to velmi smutné, ale zároveň je jisté, že šlo o frustraci poražených. Syrské vojsko za ruské podpory totiž válku vyhrává a přestože západní lídři chtějí prezidenta Assada ponížit, budou s ním muset jednat. Na pozadí jsou velké otázky: obchodování s ropou a zbraněmi, sunnitsko-šíitské rozpory a izraelská role. Katolická církev má říkat pravdu a zde v Sýrii přivádět sunnity a šíity k pravému dialogu“. Také mons. Auda tíží problém dětí z aleppských ulic, které často prožily sexuální násilí a neví, co znamená mít matku. „Pro Sýrii, dobře organizovanou a svým způsobem bohatou zemi, je to novinka“, poznamenává. Chaldejský biskup na druhé straně obdivuje mimořádnou přizpůsobivost, sílu a výdrž dětí ve východním Aleppu, které okupovali džihádisté: „Také starým lidem se podařilo vzdorovat – všímám si toho v charitních střediscích, která jsme pro ně otevřeli. Jsou to převážně muslimové – a přestože mne někdo obviňuje, že jim pomáháme, jsem na to hrdý, ačkoli nezapomínám na věřící z našich křesťanských církví. Muslimové v této válce trochu lépe poznali křesťanské vlastnosti, zejména díky naší humanitární činnosti. Dívají se na nás novýma očima. Křesťané naopak ztratili důvěru k muslimům, hlavně kvůli fanatismu ozbrojených skupin, placených a podněcovaných z ciziny. Tady v Aleppu teď často křesťané užívají agresivní slova na muslimskou adresu, ale to není správné“. Církev se nicméně nezměnila v neziskovou organizaci, podotýká biskup Audo, nezaměřuje se jenom na solidární díla, nýbrž na duchovní a intelektuální odolnost, aby tak neupadla kvalita syrské, ale také irácké křesťanské komunity. „Co je cílem? Uchovat si naději. V těchto dnech znovu pročítám von Balthasara a jiné teology a zjišťuji, že nyní chápu to, co mi z jejich reflexe předtím unikalo. Válka vede také k inteligenci víry, s kterou nyní musíme vybudovat základy prosperují země“, dodává syrský jezuita, ačkoli uznává, že rovněž role církve v politice či armádě válkou silně utrpěla, přestože se v syrských vrcholných kruzích nadále angažují kvalitní křesťané, včetně pěti ministrů.

Poslední z trojice aleppských biskupů, mons. Jean-Clement Jeanbart, přijímá italského novináře v improvizovaném sídle, tedy normálním bytě, protože jeho katedrálu s biskupstvím válka zpustošila. Nijak však nepoškodila ocelovou povahu pastýře aleppských řeckokatolíků. „Toto je svatá země a jako takovou je nutné ji chránit, pečovat o ni a podporovat ji. Sýrie dala Římu sedm papežů a Vatikán je proto této církvi zavázán uznáním. V žádném případě nelze podporovat diasporu, nýbrž naopak povzbuzovat křesťany, aby na tomto území zůstávali, a to včetně úhrady zpáteční cesty či vytvářením nových pracovních příležitostí. V posledních měsících se do našeho společenství vrátilo čtyřicet osob. Papež by měl jasně vyzvat k návratu křesťanů do Sýrie, nejenom k jejich setrvání. Už kvůli tomu, že východní církve mohou svým západním spolusestrám napomoci v opětovném návratu k ustavujícím hodnotám křesťanství.“ O přítomnosti zatím biskup Jeanbart mluví jako o šerosvitu: „O velikonocích jsem sloužil mše pro čtyři tisíce lidí. To není málo. Nyní je třeba otevřít školy, úřady, poškozené či zničené kostely a chrámy, protože jenom takto země opět získá své postavení v mezinárodním společenství. Přežijeme, pokud si uchováme laický stát, což se kladně projeví také na islámu, neboť bez náboženské svobody v těchto krajích nelze vytrvat. Nestačí peníze, potřebujeme svobodu.“

 



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.1.21 Patriarchové blízkovýchodních církví žádají o ukončení sankcí proti Sýrii
7.12.20 Papež daroval šedesát tisíc euro každé syrské diecézi
14.11.20 Uprchlíci se chtějí vrátit, ale nemají kam
6.11.20 Řeholnice prosí o pomoc křesťanským rodinám v Aleppu a Damašku
24.9.20 Snažíme se nést kříž společně, říká aleppský františkán, otec Alsabagh



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti