Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

29.9.2019 

Svatý otec: Přikázání lásky dal Bůh jako zdroj požehnání pro celé lidstvo

Vatikán. Svatý otec dnes dopoledne na Svatopetrském náměstí sloužil mši svatou u příležitosti Světového dne migrantů a uprchlíků. Touto neliturgickou připomínkou poukazuje církev na drama a potřeby lidí, kteří jsou nuceni odcházet ze svojí vlasti. Nejde však o položku kalendáře významných dnů OSN, jak by bylo možno se mylně domnívat. Byla ustanovena dávno před vznikem OSN, která Světový den uprchlíků připomíná 20. června.

V církvi byl vyhlášen Den migrantů poprvé v roce 1914 papežem Benediktem XV. na znamení podpory prokazované Italům, kteří v důsledku hospodářského úpadku po sjednocení Itálie masově ocházeli do Ameriky. Teprve později za pontifikátu Jana Pavla II. byla přidána zmínka o uprchlících a téma pojato globálně. V roce bylo 2004 byl tento den ustanoven na druhou neděli po slavnosti Zjevení Páně, odkud jej papež František loni v listopadu (21.11.2018) přeložil na poslední zářijovou neděli.

Tuto neděli dopoledne bylo tedy poprvé v tomto novém termínu připomenuto drama lidí celého světa, kteří jsou nuceni opouštět svoji vlast a odcházet do neznáma. Bohoslužby se na Svatopetrském náměstí zúčastnilo přibližně 16 tisíc lidí, jejichž počet k poledni postupně narostl na 30 tisíc.

Papež František ve svojí homilii komentoval texty této 26. neděle liturgického mezidobí a v samotném závěru řekl:

Pokud chceme být muži a ženami patřícími Bohu, jak žádá svatý Pavel po Timotejovi, musíme »uchovat nauku bez poskvrny a bez úhony« (1 Tim 6,14). A touto naukou je přikázání milovat Boha a milovat bližního. Bez oddělování! A milovat bližního jako sebe sama znamená také seriózně se zapojit do vytváření spravedlivějšího světa, kde budou mít všichni přístup k pozemským dobrům a kde se všichni budou realizovat jako lidé a jako rodiny a všem budou zaručena základní práva a důstojnost.

Milovat bližního znamená soucítit s utrpením bratří a sester, přiblížit se, dotknout se jejich ran, vyslechnout jejich příběhy a konkrétně jim projevit laskavost, kterou k nim chová Bůh. Znamená to stát se bližním všem ztýraným a opuštěným poutníkům na cestách světa, ulevit raněným a přivést je do nejbližšího útulku, kde bude postaráno o jejich potřeby.

Toto svaté přikázání dal Bůh svému lidu a zpečetil krví svého Syna Ježíše, aby bylo zdrojem požehnání pro celé lidstvo. Tak se totiž můžeme společně zapojit do utváření lidské rodiny podle původního plánu, zjeveného v Ježíši Kristu: všichni jsme bratři, synové jediného Otce.

Svěřujeme dnes Mariině mateřské lásce, Madoně na cestě, všechny migranty a uprchlíky spolu s obyvateli periferií světa a ty, kteří je na cestě doprovázejí.

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy HOMILIE je ZDE

V závěru mše svaté se papež František obrátil k účastníkům bohoslužby a dalším příchozím, kteří dorazili na Svatopetrské náměstí v domnění, že uslyší jeho pravidelnou promluvu před polední mariánskou modlitbou Anděl Páně. Svatý otec ovšem po mši liturgické texty již nekomentoval a připojil jen několik oznámení“

Drazí  bratři a sestry,

Rád bych pozdravil vás všechny, kteří jste přišli se modlit sem na znamení pozornosti, kterou církev projevuje různým kategoriím zranitelných lidí v pohybu. Ve spojení s věřícími všech diecézí světa jsme si připomněli Světový den migrantů a uprchlíků, abychom opětovně zdůraznili, že ze společnosti nikdo nesmí být vylučován, ať už jde o občana dávno usedlého anebo nově příchozího.

Na zdůraznění tohoto závazku za okamžik požehnám sochařské dílo, znázorňující slova z listu Židům: »Nezapomínejte na pohostinnost, protože tak přijali někteří ve svém domě anděly, aniž to tušili« (Žid 13,2). Tato plastika z bronzu a jílu představuje skupinu migrantů různých kultur a rozličných historických období. Chtěl jsem, aby toto dílo bylo umístěno tady na Náměstí sv. Petra a připomínalo tak všem evangelní výzvu pohostinnosti.

Zítra, v pondělí 30. září, bude v Kamerunu zahájeno setkání národního dialogu s cílem nalézt východisko z obtížné krize, která již roky tíží tuto zemi. Jsem nablízku utrpení a nadějím milovaného kamerunského lidu a všechny vybízím k modlitbě, aby byl tento dialog plodný a přinesl spravedlivá a trvalá mírová řešení, jež budou všem ku prospěchu. Maria, Královna míru, oroduj za nás.

Řekl papež František na závěr dnešní bohoslužby, kterou zakončil požehnáním.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
6.3.20 Světový den migrantů se zaměří na vnitřní uprchlíky
27.5.19 Nejde jenom o migranty...
21.11.18 Papež změnil datum konání Světového dne migrantů a uprchlíků
21.8.17 Zveřejněno papežské poselství ke Světovému dni migrantů a uprchlíků
1.10.15 Papež: Migranti narážejí na nedostatek uskutečnitelných norem umožňujících integraciHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti