Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   30. 11. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

29.9.2019 

Nemůžeme neplakat

Homilie papeže při mši na Světový den migrantů a uprchlíků, nám. sv. Petra

Česká sekce RV

Responsoriální Žalm nám připomněl, že Hospodin chrání přistěhovalce, spolu s vdovami a sirotky z lidu. Žalmista výslovně zmiňuje ony kategorie lidí, jež jsou obzvláště zranitelné, často opomíjené a vystavené útisku. Přistěhovalci, vdovy a sirotci nemají práva, jsou vyloučení a marginalizovaní, a Pán jim prokazuje zvláštní péči. Proto Bůh žádá Izraelity, aby jim věnovali speciální pozornost.

V knize Exodus Hospodin varuje lid, aby nečinil žádné příkoří vdovám a sirotkům, protože uslyší jejich křik (Ex 22,23). Stejné upozornění je dvakrát vysloveno v Deuteronomiu (srov. 24,17;27,19), kde jsou mezi chráněnými kategoriemi zahrnuti přistěhovalci. Důvod tohoto upozornění je přehledně vysvětlen v téže knize: Bůh Izraele je Ten, který »zjednává právo sirotku a vdově, miluje přistěhovalce a dává mu chléb i oděv« (Dt 10,18). Tato láskyplná starost o ty méně privilegované je prezentována jako charakteristika Boha Izraele, a je zároveň vyžadována jako mravní povinnost po všech, kteří chtějí patřit k Jeho lidu.

Proto máme být obzvláště pozorní k přistěhovalcům, jakož i k vdovám, sirotkům a všem skartovaným naší doby. V poselství k dnešnímu 105. Světovému dni migrantů a uprchlíků se jako refrén opakuje téma: „Nejde jenom o migranty“. A je to pravda: nejde jenom o přistěhovalce, jde o všechny obyvatele existenčních periferií, kteří jsou spolu s migranty a uprchlíky oběťmi skartační kultury. Pán nás žádá, abychom jim prokazovali lásku; žádá nás, abychom restaurovali jejich lidství spolu s tím naším, nikoho nevyjímaje, nikoho neponechávaje stranou.

Avšak spolu s prokazováním lásky nás Pán žádá, abychom uvažovali o nespravedlnostech, které plodí exkluzi, a zejména o privilegiích vlastních nemnohým, kteří si je uchovávají na úkor mnohých. „Současný svět je každým dnem více elitářský a krutý vůči vyloučeným. To je pravda, která působí bolest. Rozvojové země jsou i nadále připravovány o své nejlepší přírodní a lidské zdroje ku prospěchu několika málo vybraných obchodních zakázek. O válku se zajímá jen pár zemí na světě, ale zbraně, které válku umožňují, jsou vyráběny a prodávány v mnoha zemích, jež následně odmítají převzít odpovědnost za uprchlíky „vyprodukované“ válečnými konflikty. Na to všechno doplácejí ti nejmenší, nejchudší, nejvíce zranitelní, kteří si nemohou sednout ke stolu, ale dostanou jen „drobky“, co ze stolu spadnou“ (Poselství ke Světovému dni migrantů a uprchlíků 2019).

V tomto smyslu je třeba rozumět tvrdým slovům proroka Amose z prvního čtení (Am 6,1a.4-7). Běda těm, kdo si zpupně žijí na Sióně, netrápí se nad zkázou Božího lidu, protože jsou příliš zaměstnáni zajišťováním si dobrého živobytí, znamenitých pokrmů a rafinovaných nápojů. Je zarážející, jak si tato 28 století stará výtka zachovala svoji aktuálnost. I dnešní „kultura blahobytu [..] nás vede k tomu, abychom mysleli na sebe, činí nás necitlivými ke křiku druhých, [...] přivádí ke lhostejnosti vůči druhým, ba dokonce ke globalizaci lhostejnosti“ (Homilie na Lampeduse, 8. července 2013).

Tak riskujeme, že budeme i my jako onen boháč, o kterém mluví evangelium a který se nestaral o chudáka Lazara, jenž byl »plný vředů a rád by utišil hlad aspoň z toho, co padalo z boháčova stolu« (Lk 16,20-21). Příliš zaneprázdněn nákupem elegantních šatů a organizováním skvělých hostin neviděl boháč z podobenství Lazarovo utrpení. A my také, příliš zaujatí péčí o svůj  blahobyt, riskujeme, že si nevšimneme bratra a sestry, kteří jsou v těžkostech.

Jako křesťané však nemůžeme být lhostejní vůči dramatu staré i nové chudoby, osamocenosti, opovržení a diskriminaci, kterým jsou vystaveni ti, kteří nepatří do „naší“ skupiny. Nemůžeme zůstat necitliví, v anestezii srdce před bídou tolika nevinných. Nemůžeme neplakat. Nemůžeme nereagovat. Prosme Pána o milost plakat, o pláč, který tváří v tvář těmto hříchům obrací srdce.

Pokud chceme být muži a ženami patřícími Bohu, jak žádá svatý Pavel po Timotejovi, musíme »uchovat nauku bez poskvrny a bez úhony« (1 Tim 6,14). A touto naukou je přikázání milovat Boha a milovat bližního. Bez oddělování! A milovat bližního jako sebe sama znamená také seriózně se zapojit do vytváření spravedlivějšího světa, kde budou mít všichni přístup k pozemským dobrům a kde se všichni budou realizovat jako lidé a jako rodiny a všem budou zaručena základní práva a důstojnost.

Milovat bližního znamená soucítit s utrpením bratří a sester, přiblížit se, dotknout se jejich ran, vyslechnout jejich příběhy a konkrétně jim projevit laskavost, kterou k nim chová Bůh. Znamená to stát se bližním všem ztýraným a opuštěným poutníkům na cestách světa, ulevit raněným a přivést je do nejbližšího útulku, kde bude postaráno o jejich potřeby.

Toto svaté přikázání dal Bůh svému lidu a zpečetil krví svého Syna Ježíše, aby bylo zdrojem požehnání pro celé lidstvo. Tak se totiž můžeme společně zapojit do utváření lidské rodiny podle původního plánu, zjeveného v Ježíši Kristu: všichni jsme bratři, synové jediného Otce.

Svěřujeme dnes Mariině mateřské lásce, Madoně na cestě, všechny migranty a uprchlíky spolu s obyvateli periferií světa a ty, kteří je na cestě doprovázejí.Další články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti